Klient: Indywidualny Biznesowy

Jakie deski na taras wybrać? Przegląd gatunków i rodzajów tarasowego drewna

Styl? Jest. Wyposażenie? Wybrane. Dodatki i akcesoria? Też są. Wygląda na to, że to już ostatnie elementy, a zarazem – zaledwie kilka kroków, które dzielą Cię od zaprojektowania i stworzenia wymarzonego tarasu. Ale to nadal nie koniec! Dodatkowo, udało Ci się podjąć decyzję, że na jego powierzchni zagoszczą deski. Pozostaje więc jeszcze jedno, bardzo istotne pytanie. Mianowicie: jakie to będą deski?

Poznaj rodzaje i gatunki drewna, które z powodzeniem mogą trafić na Twój taras. Oto przegląd najbardziej dopasowanych desek tarasowych.

Jakie deski są najlepsze na taras?

Pozwól, że nasze zestawienie zaczniemy od najważniejszego, czyli od poruszenia kwestii gatunków drewna, które najlepiej nadają się do wykończenia podłogi Twojego tarasu. Sprawdź poniższe zestawienie, aby dowiedzieć, które deski sprawdzą się w takiej roli, a także poznać ich kluczowe parametry.

Polskie gatunki drewna – idealne na taras

W tej kategorii możemy mówić w szczególności o 3 grupach produktów, które mogą trafić pod tarasową pergolę. Poniżej krótka charakterystyka każdego z nich.

Deska sosnowa na taras

Jednym z wariantów, który jako pierwszy nasuwa się na myśl, jest oczywiście sosna. Za taki stan rzeczy odpowiadają 3 główne aspekty: jej dostępność (jest bardzo popularna w naszym kraju), jej cena (zalicza się do stosunkowo tanich materiałów) oraz łatwość obróbki.

Co z wadami? Do tych możemy zaliczyć przede wszystkim trwałość. Niestety, deski sosnowe są stosunkowo miękkie, przez co mogą łatwo się ścierać, a także odkształcać.

Deska świerkowa na taras

Alternatywą dla sosny mogą być deski tarasowe pozyskiwane z drewna świerkowego. Cechuje się ono bardzo zbliżonymi parametrami, a także atrakcyjnymi cenami.

Deska modrzewiowa na taras

Jeżeli zależy Ci na lepszych parametrach użytkowych, ale jednocześnie nadal chcesz wybierać pomiędzy gatunkami, które rosną w Polsce – warto rozważyć modrzew. W przypadku tego materiału zapłacisz odrobinę więcej, natomiast w zamian otrzymasz zdecydowanie lepsze parametry (zwłaszcza, jeśli chodzi o trwałość czy też ochronę przed szkodnikami, czy grzybami.

Deska dębowa na taras

Jeśli w kwestii jakości i trwałości nie chcesz iść na żadne kompromisy – rozważ wybór desek na bazie drewna dębowego. Owszem, zakup ten będzie wymagał większego nakładu finansowego. Jednak z pewnością odwdzięczy Ci się doskonałymi parametrami przez długie lata.

Zagraniczne gatunki drewna, które sprawdzą się na tarasie

Jeżeli zależy Ci na podwyższonych parametrach, które dadzą praktycznie gwarancję długiego i bezproblemowego użytkowania – rozważ zakup desek z drewna egzotycznego. W tym aspekcie warto zainteresować się takimi gatunkami, jak: bangkirai, cumaru oraz drzewo tekowe.

W ich przypadku ceny będą zdecydowanie wyższe. Jednak w zamian otrzymasz trwałość i ochronę, którym nasze rodzime gatunki nie są w stanie dorównać.

Alternatywa dla naturalnego drewna na taras? Deski kompozytowe!

Szukasz innych sposób na trwały i stylowy taras? W takim razie z pewnością zainteresują Cię deski wykonane z tzw. kompozytu. Produkuje się je z połączenia drewna oraz tworzywa sztucznego. Dzięki temu oferują ponadprzeciętną trwałość, a dodatkowo są odporne na działanie wilgoci, promieni słonecznych, a nawet – grzybów czy szkodników.

Gładkie czy ryflowane? Jakie deski sprawdzą się lepiej na tarasie?

Jeżeli wybór konkretnego gatunku drewna będzie już za Tobą – pora odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno ważne pytanie dotyczące jego powierzchni.

Taras powinien być miejscem nie tylko trwałym i stylowym, ale również bezpiecznym. Dlatego zwróć szczególną uwagę na strukturę drewna, które ma na nim zagościć. Powinno chronić przed poślizgnięciem się, a w konsekwencji – upadkiem. O ile w przypadku tarasu zadaszonego, który nie jest narażony na kontakt z wodą – możesz wybierać pomiędzy deskami gładki i ryflowanymi. O tyle w przypadku przestrzeni umieszczonej bezpośrednio “pod chmurką” – zdecydowanie lepszy wybór będzie stanowiła deska ryflowana.

Impregnacja i zabezpieczanie desek tarasowych. Czy i kiedy należy to robić?

Jeżeli Twój wybór padnie na gatunki rosnące w Polsce – upewnij się, że drewno wykorzystane do tarasu zostało wcześniej zaimpregnowane metodą ciśnieniową. Taki zabieg znacząco wydłuży żywotność Twojego przyszłego tarasu.

Oczywiście, nie zwolni Cię to z obowiązku regularnego zabezpieczania, chociażby przy użyciu dedykowanego oleju lub impregnatu. Taki proces impregnacji warto przeprowadzać regularnie – np. raz w roku.

Ile to kosztuje? Szacunkowe ceny desek tarasowych

Poniżej znajdziesz przybliżone cenniki.

  • Polskie gatunki to wydatek na poziomie 100 – 150 zł / metr kwadratowy.
  • Deski z drzewa egzotycznego mogą oscylować w granicach 200 – 600 zł / m2.
  • Deski na bazie kompozytu to koszt około 75 – 150 zł / metr kwadratowy.

Wybór desek na taras – podsumowanie

Jak widzisz, przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto wziąć pod uwagę zarówno kwestie Twojego budżetu, jak i parametrów konkretnych desek tarasowych.

Za wyborem rodzimych polskich gatunków przemawiają m.in. łatwa obróbka oraz niska cena. Zaletą wynikającą z zakupu desek egzotycznych jest wyjątkowy design i ponadprzeciętna trwałość. Natomiast kompozytu – doskonałe parametry użytkowe i umiarkowane koszty.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę