Klient: Indywidualny Biznesowy

Promiennik ciepła – czyli jak ogrzać taras?

Dla większości z nas taras to przestrzeń użyteczna jedynie późną wiosną i latem. Jesienią i zimą odchodzi w zapomnienie z uwagi na warunki pogodowe, które niezbyt sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w łatwy sposób możemy przedłużyć sobie sezon na tarasie, zaopatrując się w odpowiednie urządzenia grzewcze. Skuteczne ogrzewanie zapewnią nam m.in. efektowny podgrzewacz, promiennik ciepła i kominek zewnętrzny. Na rynku jest kilka rodzajów promienników ciepła, wśród których na tarasie najlepiej sprawdzą się:

 • promienniki gazowe, 
 • promienniki elektryczne, 
 • promienniki podczerwieni,

Każdy z nich scharakteryzujemy w dalszej części tego artykułu. Jednak zanim do nich przejdziemy – pora na krótkie przybliżenie zasad działania tego rodzaju ogrzewania.

Czym są promienniki? Na czym polega ich działanie?

Zasadę działania ogrzewania za pomocą promienników można odnieść bezpośrednio do relacji, jaka zachodzi w układzie pomiędzy Ziemią a Słońcem. Otóż, generowana przez nie energia dociera i oddziałuje bezpośrednio na żywe organizmy. To oznacza, że promienniki ciepła, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod, nie ogrzewają otaczającego je powietrza, budynków, a nawet przedmiotów (mebli itp.). Sprawdzają się, zwłaszcza gdy zależy nam na szybkim oraz efektywnym ogrzaniu konkretnych stref bądź stanowisk.

Jakie są rodzaje promienników ciepła?

W tej materii możemy wyróżnić 3 podstawowe rozwiązania. Zaliczamy do nich urządzenia generujące ciepło z gazu, z energii elektrycznej, a także takie, które wykorzystują działanie podczerwieni.

Promienniki gazowe

Cieszą się dużą popularnością, ze względu na mnogość występujących form. Wyróżniamy między innymi: latarnie, parasole, różnej wielkości grzejniki oraz lampy. Promieniowanie, przez organizm odbierane jako ciepło, sprawia, że temperaturę odczuwamy jako wyższą. Większość dostępnych na rynku modeli podwyższa temperaturę do 18–20°C. Źródłem paliwa dla promiennika gazowego jest butla zawierająca gaz ziemny lub płynny, przeważnie o masie około 2,5 kg. Parasole grzewcze montuje się bezpośrednio na butli. Dostępne są też promienniki, w których miejsce na butlę przewidziano wewnątrz obudowy.

Promienniki elektryczne

Tego rodzaju rozwiązania można dodatkowe podzielić na halogenowe oraz te z włókien węglowych. Promienniki halogenowe posiadają dużą moc i sprawdzają się w większych przestrzeniach. Natomiast promienniki z włókien oferują nieco niższą moc, przez co grzeją zdecydowanie łagodniej. Warto wspomnieć, że są bardziej efektywne od halogenowych, a także oferują znacznie lepszą trwałość.

Promiennik ciepła na podczerwień

Jednym z najbezpieczniejszych rozwiązań na dzisiejszym rynku są promienniki ciepła ogrzewające na podczerwień tylko organizmy żywe. Ich zaletą jest brak emisji CO2, co umożliwia bezpieczne zastosowanie w pomieszczeniach zamkniętych. W połączeniu z otwieranym zadaszeniem, tzw. pergolą (polski producent – TARASOLA) oraz z przeszkleniami boków – z powodzeniem mogą wzbogacić dom, restaurację czy nawet hotel o kolejne pomieszczenie – tym samym przedłużając sezon aż o kilka dodatkowych miesięcy! Czy jesteś gotowy na tak długi sezon?

Jak dobrać moc promiennika elektrycznego?

Przy wyborze grzejnika ważny jest rodzaj tarasu, na którym ma zagościć. Jeśli twój taras jest otwarty lub częściowo zamknięty – promiennik nie powinien mieć dużej mocy. Najbardziej wydajne elektryczne grzejniki tarasowe to grzejniki halogenowe z krótkimi bezpiecznikami. Są one dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, a co najważniejsze – są bardzo łatwe w instalacji.

Aczkolwiek wybór promiennika ciepła powinien być podyktowany przede wszystkim powierzchnią twojego tarasu (metrów kwadratowych), na którym ma zagościć. Zasada jest prosta: im większy taras, tym oczywiście większa powinna być moc grzewcza danego urządzenia.

 • w przypadku tarasów o maksymalnej powierzchni do 10 m2 – doskonałym rozwiązaniem może okazać się pojedynczy promiennik o mocy 1400W lub 2000W;
 • jeśli dysponujesz tarasem, którego powierzchnia liczy do 14 m2 – postaw na urządzenie grzewcze oferujące moc 2000W, a nawet 2500W;
 • z kolei, jeżeli twój taras liczy do 18 metrów kwadratowych – warto rozważyć montaż dwóch oddzielnych promienników (oferujących moc 1400W bądź 2000W).

Koszty ogrzewania i zużycie prądu przez promienniki ciepła

Jak łatwo skalkulować – wydatki związane z ogrzewaniem tarasu za pomocą promienników ciepła, są bezpośrednio powiązane z dwoma czynnikami:

 • po pierwsze – ich mocą, czyli poziomem generowanego ciepła;
 • po drugie – sposobem użytkowania, czyli jak długo są uruchomione.

Dla uproszczenia obliczeń posłużymy się przykładem promiennika ciepła o mocy 2000W. Załóżmy, że w chłodnych miesiącach (od listopada do lutego) korzystasz z niego przez 4 godziny dziennie. Natomiast stawka za każdą kWh energii kosztuje cię dokładnie 0,70 złotych.

Na początek musimy policzyć dzienne zużycie prądu elektrycznego, co ułatwi nam to równanie:

4h * 2000W = 8000 Wh, czyli 8 kWh

Następnie możemy przejść do kalkulacji kosztów za konkretne okresy.

 • 1 * 8 kWh * 0,70 zł = 5,60 zł – to kwota, którą zapłacisz za 1 dzień (4 godziny) ogrzewania za pomocą promiennika ciepła
 • 7 * 8 kWh * 0,70 zł = 39,20 zł – to koszty w ujęciu tygodniowym
 • 30 * 8 kWh * 0,70 zł = 168 zł – to miesięczne wydatki na prąd
 • 120 * 8 kWh * 0,70 zł = 672 zł – a tyle w przybliżeniu wyniosą wydatki za twój cały 4-miesięczny sezon grzewczy.

Oczywiście, musisz pamiętać, że powyższe obliczenia prezentują jedynie szacunkowe wydatki. Ostateczne koszty, jakie przyjdzie ci ponieść z tytułu użytkowania promienników ciepła, są zależne zarówno od czasu działania, jak i taryfy za prąd, która obowiązuje w twoim regionie. 

Promiennik ciepła, kominek czy może coś innego?

Alternatywa dla promiennika jest kominek tarasowy – szczególnie polecany do konstrukcji z kamienną posadzką i z niepalnymi balustradami. Tarasowy kominek z powodzeniem może też pełnić funkcję grilla ogrodowego, a nawet rozbudowanego pieca kuchennego, przydatnego przy kolacjach na świeżym powietrzu. Warto nadmienić, że nie jest to też rozwiązanie, które każdy może sobie zapewnić samodzielnie. Dla bezpieczeństwa użytkowników musi być bowiem wykonane zgodnie ze sztuką.

W otwartej przestrzeni ta forma ogrzewania nie będzie zbyt wydajna, ale ogrzeje powietrze w promieniu kilku–kilkunastu metrów od źródła ciepła. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się na częściowo przysłoniętym tarasie. Za to nastrój wiosennego wieczoru spędzonego przy kominku pod gwiazdami – bezcenny.

Szybka metamorfoza tarasu ←←← Sprawdź!

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę