Klient: Indywidualny Biznesowy

Co położyć na taras? Przegląd materiałów i rozwiązań

Konstrukcja tarasu zaprojektowana i zamówiona. Twoja inwestycja powoli zmierza ku końcowi, a Ty zaczynasz zastanawiać się, czym i w jaki sposób wykończyć jego powierzchnię? Zapoznaj się z naszym autorskim przeglądem najpopularniejszych materiałów, które z powodzeniem możesz położyć właśnie na tarasie.

Znajdziesz tu nie tylko listę dostępnych wariantów, ale również szacunkowe koszty, na które warto się przygotować.

Co położyć na tarasie?

Jeżeli pierwszą myślą, jaka pojawia się w Twojej głowie na hasło “powierzchnia tarasu“, są płytki – gratulacje! Zaliczasz się do zdecydowanej większości. Taras z płytek ceramicznych to jeden z najczęściej wybieranych wariantów wykończenia tego rodzaju powierzchni.

Nie ma się co dziwić. W końcu to właśnie płytki pozwalają łączyć dwa elementy, które są dla Ciebie szczególnie istotne, czyli:

  • Trwałość – właściwie dobrane płytki tarasowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne (w tym pęknięcia i zarysowania), wodę, a także doskonale radzą sobie ze zmianami temperatur. Dzięki temu mogą służyć w niezmienionej formie przez wiele lat.
  • Styl – mnogość wariantów kolorystycznych, wzorów oraz formatów. To wszystko sprawia, że z łatwością dobierzesz produkty, które nie tylko będą pasowały do innych elementów tarasu oraz domu, ale przede wszystkim – będą odpowiadały Twojemu gustowi.

Jakie płytki sprawdzą się na tarasie?

Twój taras, z uwagi na swoją specyfikę oraz lokalizację, bardzo często będzie narażony na działanie wysokich oraz skrajnie niskich temperatur. W związku z tym musisz zadbać o to, aby na jego powierzchni znalazły się płytki, które będą na to gotowe, czytaj: mrozoodporne. W tej materii najlepiej odnajdują się zatem kafle gresowe oraz popularne klinkiery.

Ponadto, warto pamiętać także o kwestiach bezpieczeństwa. Aby ograniczyć ryzyko upadku i ewentualnych uszkodzeń – postaw na płytki antypoślizgowe. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jakie płytki na taras?

Ile kosztuje położenie płytek na tarasie?

W tym aspekcie warto wziąć pod uwagę dwie składowe: cenę zakupu materiałów (w tym płytek, kleju oraz fugi) oraz koszty związane z usługą położenia płytek (jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie glazurnika). Oba koszty są związane przede wszystkim z rozmiarem tarasu. W ten sposób:

  • W zależności od wzoru, jakości i marki – za płytki przyjdzie Ci zapłacić od 40 (w przypadku najtańszych opcji) do nawet 300 złotych za metr kwadratowy.
  • Położenie płytek (w tym przygotowanie powierzchni, klejenie oraz wykończenie) to wydatek na poziomie 1000 – 3000 złotych za średniej wielkości taras.

Co położyć na taras zamiast płytek?

Musimy przyznać, że mimo niekwestionowanego stylu i trwałości, płytki tarasowe mają też kilka wad. Należą do nich chociażby podatność na temperatury (czytaj: szybkie nagrzewanie oraz szybkie wychładzanie), a także twardość.

Co zrobić, jeśli nie jesteś fanem takich parametrów? Wówczas z pomocą przychodzą Ci alternatywne materiały, które również możesz położyć na taras. Więcej o alternatywach wykorzystywanych do wykończenia powierzchni tarasu przeczytasz tutaj: Co na taras zamiast płytek?

#1 Beton, kostka brukowa lub płyty chodnikowe na taras

Możesz mieć wątpliwości – przecież one również są zimne i twarde. Musisz jednak przyznać, że mają w sobie coś wyjątkowego, co sprawi, że Twój taras nabierze jedynego w swoim rodzaju uroku. Stanowią doskonałe rozwiązanie zwłaszcza do powierzchni, które są odsłonięte lub wykorzystywane tylko podczas ciepłych pór roku.

Ile kosztuje położenie ich na powierzchni tarasu?

Ceny również są liczone od tzw. metra i mogą przedstawiać się następująco:

  • Kostka brukowa – średnio od 20 do 80 zł / m2
  • Płyty betonowe – średnio od 15 do 60 zł / m2

Usługa montażu zależy od powierzchni oraz poziomu skomplikowania prac i może wynosić około 1000 – 2000 zł za średniego rozmiaru taras.

#2 Drewno (deski) na taras

Drewno, jako naturalny surowiec, cechuje się unikalną strukturą, świetnym designem, a także swego rodzaju ciepłem, którego na próżno szukać w przypadku omówionych wyżej materiałów. Z drugiej strony, nie jest aż tak trwałe.

No, chyba że… zdecydujesz się na zakup drewna kompozytowego. Jeśli chodzi o jakość i parametry użytkowe – nie ustępuje ono prawie wcale swojemu naturalnemu odpowiednikowi. Z drugiej strony – jest odporne na działanie wilgoci czy wahania temperatur, co stawia go prawie na równi z płytkami, brukiem, a nawet betonem.

Jaka jest cena położenia drewna na tarasie?

Najtańsze deski kompozytowe to wydatek na poziomie 20 – 30 złotych za m2. Na rozwiązania z górnej półki można przeznaczyć nawet więcej niż 1000 zł za każdy metr kwadratowy materiału.

W przypadku drewna naturalnego ceny oscylują w granicach od 15 do średnio 120 złotych za m2. Gatunki egzotyczne wymagają przeznaczenia na ten cel 200, 300, a czasami nawet 400 zł za metr kwadratowy. Z kolei ich montaż może wynieść od 1000 do 4000 zł.

Czym wyłożyć taras? Podsumowanie i wnioski

Jak widzisz – do aranżacji i wykończenia powierzchni Twojego tarasu możesz wykorzystać bogatą gamę materiałów, które różnią się zarówno wyglądem, strukturą, parametrami, jak i oczywiście – ceną.

Jeżeli szukasz sprawdzonego dostawcy, który zajmie się tego rodzaju inwestycją “od A do Z” – zapoznaj się z naszą ofertą zadaszeń tarasu.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę