Klient: Indywidualny Biznesowy

Czujniki temperatury, deszczu i wiatru. Jak działają i dlaczego sprawdzą się na Twoim tarasie?

Wyobraź sobie taką sytuację… jesteś w drodze do pracy, zaczynasz dostrzegać ciemne chmury i nieuchronnie zbliżający się deszcz (być może nawet z burzami). Nagle przypominasz sobie, że Twój taras pozostał otwarty, a wraz z nim – wszystkie meble i inne cenne sprzęty. Niestety, w Twoim domu nie ma już nikogo, do kogo możesz zadzwonić, aby poprosić go o zamknięcie i zabezpieczenie konstrukcji.

Co wówczas robisz?

  1. Zawracasz z drogi – “trudno” najwyżej spóźnisz się do pracy.
  2. Masz ważne sprawy, których nie możesz odłożyć i godzisz się na to, że po powrocie czeka Cię niezłe sprzątanie tarasu (lub nawet naprawa uszkodzeń).
  3. Nie robisz nic, bo wiesz, że takie sprawy załatwi za Ciebie technologia.


Musisz przyznać, że wariant “C” brzmi najbardziej obiecująco. Prawda? Sprawdź zatem, co zrobić, aby go wdrożyć. Poznaj czujniki pogodowe, dzięki którym Twój taras będzie lepiej zabezpieczony, a korzystanie z niego stanie się już czystą przyjemnością.

Czym są i do czego służą pogodowe czujniki tarasowe?

Omawiane czujniki to grupa urządzeń, które najpierw pozwalają wykrywać, a następnie reagować na różne warunki atmosferyczne. W zależności od specyfikacji i przeznaczenia (o tym przeczytasz za moment) – ich działanie może polegać na wykrywaniu określonego zdarzenia (np. pojawienia się deszczu), a następnie – zastosowaniu odpowiednich działań. Do najpopularniejszych należy automatyczne zamykanie drzwi, rolet, zadaszeń oraz innych – po to, aby chronić wnętrze danego obiektu.

Rodzaje czujników na taras – którymi warto się zainteresować?

Urządzeniami, o których możemy rozmawiać w kontekście wyposażenia i unowocześnienia Twojego tarasu, są czujniki: deszczu, wiatru, temperatury oraz wykrywający śnieg. Charakterystykę oraz opis każdego z nich znajdziesz poniżej.

#1 Czujnik deszczu

Jak sama nazwa na to wskazuje – odpowiada za wykrywanie opadów. Jeśli „zauważy” choćby kilka kropel deszczu, to automatycznie zamknie zadaszenie, tym samym chroniąc przed poważnym zalaniem – wszystko, co zostało pozostawione na tarasie.

#2 Czujnik wiatru

Przeznaczenie tego urządzenia też nie powinno być dla Ciebie żadnym zaskoczeniem :). Jak łatwo się domyślić – jego zadaniem jest wykrywanie silnego wiatru (takiego, który może zagrażać zarówno konstrukcji tarasu, jak i jego elementom – np. roletom).

  • W przypadku rolet ZIP – podniesie rolety, aby ograniczyć ryzyko wyrwania ich z prowadnic albo uniesienia całej konstrukcji.
  • W przypadku zadaszenia tkaninowego – zwinie zadaszenie, aby porywy wiatru nie mogły go uszkodzić.

#3 Czujnik deszczu i temperatury (do wykrywania śniegu)

Taki rodzaj czujnika pozwala na wszechstronną ochronę przed wieloma zagrożeniami, które czekają na Twój taras. Z jednej strony działa, jak klasyczne urządzenie – chroniące m.in. przed przemoknięciem lub całkowitym zalaniem tarasu. Z drugiej strony – pozwala zabezpieczyć się, gdy temperatury na zewnątrz zaczynają niebezpiecznie zbliżać się do zera.

Takie rozwiązanie ma jeszcze jedno istotne zastosowanie, które docenią właściciele tkaninowych zadaszeń. Otóż, aby przeciwdziałać ewentualnemu uszkodzeniu (spowodowanemu przez ciężar śniegu) – automatycznie zwija dach.

Co w przypadku zadaszeń lamelowych? W sytuacji opadów śniegu czujnik tarasowy ustawia lamele w pozycji otwartej, aby w ten sposób zabezpieczyć dach konstrukcji przed nadmiernym obciążeniem. Jeśli pojawia się możliwość oblodzenia (opady połączone ze spadkiem temperatury do +2 stopnia Celsjusza) system zostawia minimalną szczelinę pomiędzy lamelami, która skutecznie uniemożliwia przymarznięcie uszczelek lameli.

Czy i dlaczego warto zainwestować w pogodowe czujniki na taras?

Jeżeli zależy Ci na wygodzie, a jednocześnie solidnej ochronie tarasu – pytanie “czy” z pewnością od razu możemy sobie darować. Główne zalety, które dostrzeżesz po montażu takiego rozwiązania, to:

  • Automatyzacja – dzięki zastosowaniu inteligentnej technologii, czujniki same reagują na zmienne warunki pogodowe.
  • Skuteczna ochrona – działają szybko i sprawnie, dzięki czemu zabezpieczają Cię na wypadek uszkodzeń rolet, zalania tarasu itp.
  • Bezobsługowość – nie wymagają żadnej Twojej aktywności. Nie musisz zajmować się uruchamianiem aplikacji, sterowaniem, a co najważniejsze – zdejmujesz ze swojej głowy problem pod tytułem “Czy na pewno zamknąłem dach?”, “Czy wiatr przypadkiem nie uszkodzi moich rolet?” i wiele, wiele innych.

Szukasz sposobów na skuteczną ochronę tarasu?

Jeśli masz już taras – nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić go o dopasowane, trwałe i skuteczne czujniki pogodowe. Jeżeli dopiero planujesz taką inwestycję – rozważ zakupienie całego zestawu, w którym znajdziesz nie tylko dopasowany, stylowy i komfortowy taras, liczne akcesoria, ale również zestaw czujników.

Potrzebujesz wsparcia i fachowego doradztwa? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby poznać szczegóły, wstępną wycenę lub po prostu – poradę.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę