Klient: Indywidualny Biznesowy

Ile kosztuje wiata samochodowa? Co wpływa na cenę wiaty garażowej?

Chcesz stworzyć przestrzeń, która wzbogaci okolice Twojego domu, a przede wszystkim pozwoli na ochronę Twojego pojazdu przed czynnikami atmosferycznymi? Ale… zanim do tego dojdzie i obiekt na dobre zagości na Twoim terenie, chcesz wiedzieć, jak głęboko musisz sięgnąć do swojego portfela? Tym artykułem podpowiemy, na jakie wydatki warto się przygotować.

Dowiedz się, jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt wiaty garażowej, poznaj także przybliżone kwoty takiej inwestycji.

Od czego zależy cena wiaty garażowej na samochód?

Budowa wiaty samochodowej wiąże się z koniecznością poniesienia zazwyczaj 3 zasadniczych kosztów. Zaliczamy do nich następujące elementy:

#1 Materiał

Do najpopularniejszych należą zdecydowanie aluminium oraz drewno, które wykorzystuje się przede wszystkim do utworzenia jej szkieletu. Materiałami uzupełniającymi mogą być elementy ze szkła oraz tkaniny, które doskonale sprawdzają się zwłaszcza w roli dekoracji ścian oraz wypełnienia tuż pod dachem. Jeśli o zadaszeniu mowa – jego pokrycie może zostać wykonane z blachy trapezowej, poliwęglanu, a nawet tworzywa PCV.

#2 Robocizna

Drugim istotnym czynnikiem są oczywiście usługi fachowców, którzy odpowiedzą za dobór, transport oraz wzniesienie całej konstrukcji. Zarówno w jednym (materiały), jak i drugim (robocizna) przypadku – na finalny rozmiar kosztów będą wpływały w szczególności powierzchnia oraz stopień skomplikowania danej wiaty.

Pamiętaj: jeżeli rozważasz wykonanie tego typu konstrukcji we własnym zakresie – wówczas główny koszt będzie stanowił zakup niezbędnych materiałów. Jednak w takim przypadku musisz zdawać sobie sprawę, że takie przedsięwzięcie będzie wymagało od Ciebie nie tylko wiedzy, ale również właściwych umiejętności.

#3 Akcesoria i dodatki

Warto pamiętać, że funkcjonalności Twojej nowej wiaty garażowej wcale nie muszą ograniczać się wyłącznie do ochrony samochodu. Choć z pewnością jest to jeden z kluczowych aspektów. Poza nimi, z powodzeniem możesz ją wykorzystać jako małą elektrownię słoneczną (fotowoltaika), a nawet miejsce do wygodnego ładowania pojazdu elektrycznego.

Innymi ciekawymi rozwiązaniami, które decydują o ostatecznej cenie, są np. oświetlenie wiaty, a także dodatki w formie lameli, shuttersów oraz innych funkcjonalnych ozdób.

Aluminiowa wiata samochodowa – koszty 

Cena budowy wiaty garażowej wykonanej z aluminium zależy w głównej mierze od jej rozmiaru. W takim przypadku:

  • Tradycyjna wiata o powierzchni 20 m2 to wydatek na poziomie około 28 500 złotych.
  • Większa, np. 2-stanowiskowa wiata o powierzchni 31 m2 to inwestycja wynosząca średnio 39 500 złotych.

Podane kwoty dotyczą zarówno zakupu materiałów, jak i samej usługi montażu.

Jeżeli nie chcesz przejmować się poszczególnymi etapami prac i zależy Ci na otrzymaniu gotowej wiaty “pod klucz” – z pewnością zainteresuje Cię nasza nowa oferta Tarasola Carport.

Zalety i wady aluminiowej wiaty samochodowej

Zastanawiasz się, czy wiata wykonana z aluminium to dobry pomysł? Oto kilka argumentów, które mogą Cię do niej przekonać.

  • Świetny design – możesz swobodnie dobrać kolor, a nawet kształt, aby zadaszenie było spójne z innymi elementami otoczenia.
  • Trwałość – raz zbudowana konstrukcja będzie Ci służyć przez wiele długich lat.

Pewną wadą może być natomiast cena, która w porównaniu do wiaty z drewna – jest odrobinę większa.

Drewniana wiata samochodowa – koszty

Z uwagi na materiał, który jest tańszą alternatywą dla aluminium, ceny wiaty wykonanej z drewna mogą prezentować się następująco:

  • Wiata licząca 18 m2 – około 7 500 złotych.
  • Większa, mająca 35 m2 – średnio 19 500 złotych.

Wskazane wartości uwzględniają zakup materiałów oraz usługę montażu.

Zalety i wady drewnianych wiat samochodowych

Zastanawiasz się, czy wiata wykonana z drewna to dobry pomysł? Oto kilka argumentów, które mogą Cię do niej przekonać.

  • Naturalny wygląd – za jego sprawą otoczenie Twojego domu nabierze ciepła i doskonale podkreśli wszystkie kluczowe walory.
  • Cena wybór takiego materiału pozwoli Ci zaoszczędzić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent na całej inwestycji.

W tym miejscu należy jednak pamiętać, że cena idzie w parze z jakością wykonania. Im niższy koszt takiej wiaty z drewna, tym poziom jej estetyki może pozostawiać więcej do życzenia.

Istotne wyzwanie stanowi także ich trwałość. Aby służyły Ci przez długi czas, wiaty z drewna wymagają regularnej konserwacji, która wymaga nie tylko środków finansowych, ale również czasu i energii.

Szukasz wiaty na samochód, która łączy w sobie funkcjonalność, trwałość i świetny wygląd?

Udaj się na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz bogatą ofertę zadaszeń (nie tylko garażowych). Skorzystaj z naszego wsparcia przy tworzeniu w pełni spersonalizowanej wiaty garażowej dopasowanej do Twoich potrzeb i oczekiwań. Zapraszamy!

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę