Klient: Indywidualny Biznesowy

Jakie donice i kwiaty na taras? Porady, aranżacje i inspiracje

Po wielu tygodniach wypełnionych planowaniem, koordynowaniem oraz prowadzeniem prac remontowych i wykończeniowych – wreszcie się udało. Zewnętrzna przestrzeń Twojego domu lub mieszkania jest praktycznie ukończona i gotowa do tego, aby cieszyć nie tylko swoim wyglądem, ale również funkcjonalnością. Warto zadbać o kropkę nad “i”, którą będą stanowiły kwiaty, drzewa, krzewy oraz inne rośliny na tarasie – zasadzone w odpowiednio dobranych i stylowych doniczkach.

Dowiedz się, jakie donice oraz jakie kwiaty mogą zagościć na Twoim tarasie bądź balkonie. Poznaj porady oraz gotowe inspiracje. 

Rodzaje donic balkonowych. Jakie produkty mogą zagościć na Twoim tarasie? 

Podział doniczek przeznaczonych do umieszczenia na tarasie lub balkonie może uwzględniać takie aspekty, jak: 

  • materiał – możesz wybierać pomiędzy produktami wykonanymi z tworzyw sztucznych (w tym plastiku lub włókna szklanego), ceramiki, betonu, a nawet drewna, 
  • rozmiar – małe, średnie, jak i bardzo duże. Z łatwością dobierzesz takie, które idealnie wkomponują się w przestrzeń Twojego tarasu, a co zdecydowanie ważniejsze – będą w stanie pomieścić zasadzone w nich rośliny, 
  • kształt – okrągłe, prostokątne, kwadratowe, a nawet przyjmujące formy innych figur geometrycznych. Taki wybór da Ci praktycznie nieograniczone możliwości związane ze swobodą aranżacją balkonowej lub tarasowej przestrzeni,
  • kolor – z kolei w tym obszarze twoje możliwości są niemalże niezliczone. Z łatwością możesz wybierać pomiędzy stonowanymi kolorami beżu, bieli czy szarości, postawić na bardziej charakterystyczne akcenty – czerwieni, zieleni, niebieskiego czy purpury. A być może – zdecydować się na prawdziwe “szaleństwo” w wykonaniu jaskrawych i nietuzinkowych barw,
  • sposób montażu – w tej materii Twój wybór może ograniczyć się do dwóch opcji. Po pierwsze – doniczek wolnostojących, które będziesz w stanie umieścić bezpośrednio na ziemi, parapecie lub wybranych elementach (stoły, szafki itp.). Po drugie – doniczek wiszących, które z powodzeniem wzbogacą balustrady, a nawet parapet na twoim balkonie. 

Jakie kwiaty są najlepsze do niskich i wysokich donic na taras oraz balkon? 

Gdy określenie konkretnych donic będzie już za Tobą – pora podjąć decyzję, jakie rośliny w nich zagoszczą. Twój wybór powinien być podyktowany głównie preferencjami wizualnymi, nie bez znaczenia są również wymagania poszczególnych roślin (w tym zwłaszcza ich systemów korzeniowych, jak i warunków panujących na danym tarasie lub balkonie). Niemniej jednak, zarówno w przypadku doniczek o niskiej, jak i wysokiej budowie, możesz postawić m.in. na takie rośliny, jak chociażby: 

Wysokie trawy 

Jeśli zależy Ci na natychmiastowych efektach (aby Twój taras lub balkon bardzo szybko cieszył cię swoją zielenią) – koniecznie rozważ zasadzenie traw ozdobnych. Są wieloletnie i stosunkowo proste w utrzymaniu, dzięki czemu będą zdobiły Twoją przestrzeń przez długi czas. 

Drzewa i krzewy 

Kolejną propozycją, która pozwoli Ci stworzyć zieloną barierę i uzyskać unikalny klimat, są oczywiście wszelkiego rodzaju drzewa (liściaste oraz iglaste), jak i krzewy.  

Pnącza 

Doskonałym rozwiązaniem, które wzbogaci aranżację tarasu, mogą okazać się również rośliny pnące. Ich charakterystyczna budowa sprawi, że z łatwością wykorzystasz całą dostępną przestrzeń, która już po jednym sezonie pokryje się przyjemnym dla oka – zielonym kolorem. 

Kwiaty  

Jeżeli zależy Ci na wprowadzeniu dodatkowego kolorytu, a co za tym idzie – większej różnorodności, z powodzeniem możesz postawić na jednoroczne gatunki kwiatów. Ich pielęgnacja (w tym również sadzenie) będzie bardziej kłopotliwa i wymagająca. Jednak gwarantujemy, że efekty, które dzięki temu uzyskasz, są naprawdę tego warte! 

Pamiętaj: wybór konkretnych pozycji na balkon albo taras powinien być podyktowany względami estetycznymi, twoimi preferencjami, ale przede wszystkim – wymaganiami poszczególnych roślin. Staraj się dobierać je w taki sposób, aby wybrane kompozycje miały zbliżone do siebie potrzeby. To zdecydowanie ułatwi ci ich pielęgnację, a także pozwoli uniknąć sytuacji, w których wybrane okazy nie będą wyglądały tak dobrze, jak powinny. 

Jakie donice do wysokich kwiatów i krzewów? 

Jeśli zdecydujesz, aby przestrzeń Twojego tarasu wzbogaciły wysokie rośliny – paradoksalnie najlepszym wyborem okażą się stosunkowo niskie oraz szerokie donice. Taki krok sprawi, że zarówno kwiaty, krzewy, jak i małe drzewa, będą znajdowały się na odpowiednie wysokości, a co za tym idzie – nie “zasłonią” Twojego tarasu.

Dzięki temu z powodzeniem umieścisz w nich zwłaszcza:

  • Drzewa (brzozy, klony, świerki, jodły, jak również całą gamę drzew owocowych).
  • Krzewy (hortensja, bukszpan, krzewuszka, róża, azalia, a nawet forsycja).
  • Trawy (pampasowa, rozplenica japońska, miskant chiński, ostnica, czy choćby proso).

Podpowiedź: rośliny o wysokiej budowie rozwijają zazwyczaj duże system korzeniowe. Dlatego, pomimo niskiej wysokości samych donic – zwróć uwagę na to, aby były odpowiednio szerokie.

Jakie donice do niskich kwiatów? 

Jak łatwo się domyślić – w przypadku niskich gatunków, najlepszy wybór będą stanowiły stosunkowo wysokie donice. Ich wybór pozwoli Ci umieścić rośliny na optymalnej wysokości. Tak, aby zapewnić im dobre warunki do rozwoju, jak również podkreślić walory estetyczne całej aranżacji tarasu.

W tej roli idealnie odnajdą się takie rozwiązania, jak: wrzos, pelargonia, maciejka, werbena, chryzantema, begonia, komarzyca, jeżówka, aksamitka, paproć, złocień oraz oczywiście – bluszcz.

Jak dopasować donice do tarasu?

Jeśli zależy Ci na połączeniu świetnego wygląd, funkcjonalności, a przede wszystkim – stworzeniu przestrzeni, która będzie przyjazna zarówno tobie, jak i samym roślinom – postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  • Po pierwsze – wyznacz przestrzeń, w której mają zagościć donice wraz z roślinami. Weź pod uwagę nie tylko powierzchnię, ale również dokładną lokalizację (w tym ekspozycję na światło słoneczne, czy sposób montażu (wolnostojące, montowane na barierkach itp).
  • Po drugie – dobierz odpowiednie rośliny, a wraz z nimi – rozmiar i pojemność samych donic. Pamiętaj, aby stworzyć im warunki, w których będą mogły się rozwijać, a co za tym idzie – przez długi czas cieszyć Cię swoim pięknym wyglądem.

Po trzecie – weź pod uwagę także design samych donic (w tym ich kształty, kolory, a nawet materiał, z którego są wykonane). Ten krok pozwoli ci zadbać o estetykę oraz podkreślić styl całego Twojego tarasu.

Donice na taras – aranżacje. Zainspiruj się

Wybór konkretnych donic, które uzupełnią oraz wzbogacą aranżację Twojego tarasu bądź balkonu, powinien być podyktowany takimi względami, jak: styl wybranej przestrzeni, kolorystyka i elementy, które już w nim goszczą, a także twoje indywidualne preferencje. 

Poniżej czeka na Ciebie garść przykładów, które możesz wykorzystać również podczas planowania wystroju Twojego otoczenia. Zapoznaj się z nimi i wykorzystaj jako wartościowe inspiracje. 

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę