Klient: Indywidualny Biznesowy

Nowoczesny ogród – jak go urządzić i co w nim posadzić?

Już od jakiegoś czasu styl nowoczesny cieszy się coraz większą popularnością w architekturze wnętrz. Coraz częściej jednak jego charakterystyczny minimalizm wychodzi do ogrodów – wielbiciele tego stylu chcą, aby cała przestrzeń wokół domu współgrała z jego bryłą. Co zatem powinno znaleźć się w ogrodzie nowoczesnym? O tym piszemy poniżej.

Czym charakteryzuje się nowoczesny ogród?

Podobnie jak nowoczesne wnętrze, ogród w tym stylu powinien być harmonijny i estetyczny oraz opierać się na ładzie i porządku. Dominującymi elementami są tutaj wyraziste formy geometryczne (kwadraty, prostokąty, koła, trójkąty) i oszczędny design.

Ogrody nowoczesne będą zatem zawierać proste linie ścieżek i chodników, murki oporowe inspirowane architekturą budynku, równo przycięte żywopłoty i formowane geometrycznie krzewy (głównie iglaste), czy powtarzalne, oszczędne akcenty dekoracyjne z metalu, szkła i tworzywa sztucznego. Nieodłącznym elementem nowoczesnego ogrodu jest także taras. Bardzo często pojawiają się także żwirowane placyki i drewniane podesty.

Jakie rośliny powinny rosnąć w nowoczesnym ogrodzie?

W przeciwieństwie do tych bardziej klasycznych, w ogrodzie nowoczesnym nie ma miejsca na feerię barw – kolorystyka powinna być dość oszczędna i jednolita. Nie ma więc mowy o eksperymentach z gatunkami i przypadkowych, chaotycznych nasadzeniach – każda roślina powinna być starannie dobrana i posadzona we wcześniej zaplanowanym miejscu.

Główną funkcją nowoczesnego ogrodu jest wypoczynek. Dlatego też powinniśmy zrezygnować z roślin wrażliwych i delikatnych, które wymagają ciągłej opieki, obszernych rabatów kwiatowych i rozległych trawników. Do ogrodu nowoczesnego nie pasują także gatunki wykorzystywane w ogrodach w stylu wiejskim (rustykalnym) – raczej nie powinniśmy zatem sadzić roślin jednorocznych oraz gatunków o intensywnym zapachu i kolorach.

Gdzie sadzić rośliny w obrębie nowoczesnych ogrodów? Zdecydowana większość powinna znaleźć się na obrzeżach, aby stworzyć swoistą ramkę z roślin dla trawnika i strefy wypoczynkowej. Przez wzgląd na oszczędność gatunkową, wybrane rośliny powinny się dobrze krzewić i rozrastać – dzięki temu stworzą zwarte, ozdobne strefy jednolitych barw lub zieleni. Najlepiej sprawdzają się gatunki zimozielone, które nie tracą swoich walorów estetycznych przez cały rok.

Ogród Nowoczesny – Rośliny

Wbrew pozorom lista roślin, które można z powodzeniem wykorzystać w nowoczesnym ogrodzie jest całkiem długa – pożądane efekty zapewnią m.in. tuje, jukki, lawendy, bergenie, mahonie, bukszpany, czy różaneczniki. Bardzo często wykorzystuje się też trawy ozdobne jak palczatki, mikasanty, rozplenice i trzcinniki. Nowoczesna aranżacja ogrodu dopuszcza także drzewa i krzewy liściaste (np. magnolie, śliwy wiśniowe, brzozy brodawkowate, klony palmowe, hortensje, berberysy i derenie białe) oraz duże byliny sezonowe, np. liliowce i funkie. Rosnącą popularnością cieszą się także bambusy – spora część ich gatunków jest odporna na mróz i mało wymagająca pod względem pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że rozprzestrzeniają się bardzo szybko i bez zabezpieczeń w postaci wkopanych w ziemię ograniczników mogą opanować całą dostępną przestrzeń.

Jakie meble pasują do nowoczesnego ogrodu?

Podobnie jak sam ogród nowoczesny, również wykorzystywane w nim meble ogrodowe powinny być raczej oszczędne w formie – króluje tutaj funkcjonalność w połączeniu z subtelnymi walorami estetycznymi. Podobnie jak inne elementy architektury, również meble powinny być raczej proste, geometryczne i smukłe, aby nie wybijać się z oszczędnej kompozycji domu i jego najbliższego otoczenia. Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego zestawu krzeseł i stołu na rzecz mebli wypoczynkowych – głównymi elementami wyposażenia tarasów stają się leżanki, wygodne sofy czy duże kanapy. Popularne są także fotele podwieszane i małe stoliki kawowe.

Meble te powinny być wykonane z solidnych materiałów – dzięki temu nie będą niszczeć pod wpływem warunków atmosferycznych. Wykorzystuje się tutaj więc metal, drewno, szkło, tworzywa sztuczne, a nawet surowy beton. Najchętniej jednak wybierane są zestawy z aluminium i technorattanu – oba te materiały są odporne na wilgoć, skrajne temperatury oraz promieniowanie UV. Możemy nawet zostawić je na zimę na zewnątrz, co jest wręcz zbawienne, gdy nie dysponujemy wystarczającą powierzchnią do składowania nieużywanych mebli ogrodowych. Oczywiście pod warunkiem, że wykonano je z wysokiej jakości surowców.

Często wykorzystywanym i praktycznym rozwiązaniem kwestii wystroju tarasu według aktualnych trendów są także meble modułowe. Przez wzgląd na swoją formę mogą one być na bieżąco dopasowywane do aktualnych potrzeb i są szczególnie polecane w przypadku mocno ograniczonej przestrzeni.

Co jeszcze powinno znaleźć się na nowoczesnym tarasie?

Same meble ogrodowe to nie wszystko, co warto mieć na tarasie. Nieodłącznym elementem wyposażenia jest także zadaszenie – minimalistyczny ogród nowoczesny to wręcz idealne miejsce na tarasolę Light, która świetnie wpasowuje się w tego typu kompozycje. Jeśli jednak zależy nam na zabudowaniu bocznym, z pomocą przyjdzie np. tarasola Technic, która umożliwi stworzenie zacisznego zakątka w środku ogrodu. Nowoczesne elementy architektury tarasowej są wykonane z materiałów idealnie dopasowanych do najnowszych trendów – przeważają aluminiowe konstrukcje, które tworzą idealną całość z resztą wystroju.

Kolejną ważną kwestią jest oświetlenie. Dobrze dobrane oświetlenie na taras nie tylko umożliwi nam korzystanie z tarasu po zmroku, ale też dopełni nowoczesnej aranżacji. Polecane są tutaj zwłaszcza LED-y, które w wielu przypadkach możemy dowolnie przyciemniać czy zmieniać ich kolor. Warto też rozważyć inne akcesoria, które pomogą zwiększyć funkcjonalność tarasów.

Tarasola Technic

Światło i woda – ważne składniki nowoczesnych ogrodów

Ze względu na to, że nowoczesny ogród nie będzie miał wielu dekoracji, ogromne znaczenie zyskuje jego odpowiednie oświetlenie. Dzięki umiejętnemu wkomponowaniu źródeł światła w otoczenie możesz nie tylko zapewnić bezpieczeństwo na  ścieżkach, ale też bardzo łatwo podkreślić detale architektury, kształty roślin, czy wyjątkowo reprezentatywny fragment trawnika. Pamiętaj jednak, żeby w takich wypadkach same lampy były przy tym raczej niewidoczne – można ukryć je np. w załomach ścian, zakamarkach murku z kamienia, czy między roślinami.

Oczywiście same lampy również mogą stanowić część dekoracji – przykładowo świecące kule czy podświetlane donice z tworzywa sztucznego świetnie wpasują się w nowoczesny styl ogrodu i tarasu. Trzeba jednak unikać krzykliwych, przesadnie dużych lampionów i misternych świeczników – formy te pasują wyłącznie do bardziej romantycznych stylów.

W wielu przypadkach nieodzownym elementem nowoczesnych ogrodów jest woda, czyli różne zbiorniki i cieki wodne. Oczywiście wszelkie oczka wodne powinny mieć proste, oszczędne i geometryczne formy, dokładnie tak jak całe ogrody. Cieki powinny biec prosto i nie meandrować – potrzebne będą ramki do ich prowadzenia. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie źródła wody w metalowej lub szklanej kuli – dzięki temu ciecz będzie wypływać z niej w formie ściany wodnej.

Nowoczesny ogród – podsumowanie

Nowoczesny styl nie dotyczy już wyłącznie architektury – charakterystyczna dlań prostota i minimalistyczne formy wychodzą już poza domy, trafiając do ogrodów. Pozwala to stworzyć jedną wielką, spójną całość aranżacyjną w obrębie całej działki. Stosując się do prawideł tego stylu, można ukształtować ułożony i dobrze rozplanowany ogród, który nie będzie przytłaczał kolorami czy przesadnym nagromadzeniem różnych elementów. Jest to zatem idealna opcja dla osób preferujących oszczędną estetykę i nieskazitelny ład przestrzenny.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę