Klient: Indywidualny Biznesowy

Pomysły na meble balkonowe 

Znalezienie odpowiednich mebli balkonowych może być problematyczne. Balkony bywają  małe, a mieszkania często nie są przystosowane do przechowywania mebli balkonowych w czasie zimy. 

W przypadku mebli balkonowych warto postawić na funkcjonalność. Na małe i wąskie balkony ciekawym rozwiązaniem mogą być meble, które są zarówno siedziskiem, jak i skrzynią. W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem mogą być meble na zamówienie. Dzięki temu można dostosować: wymiar, kolor i wygląd. Meble balkonowe powinny być: 

 • Dostosowane do warunków pogodowych. Meble woodporne są wygodne i praktyczne. Nie trzeba ich zabezpieczać podczas letnich ulew. 
 • Wygodne i dostosowane do małego metrażu. Stosunkowo tanie są meble rozkładane. Dzięki funkcji składanie można je szybko złożyć i odzyskać miejsce na balkonie. 

Uwaga: W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem mogą być meble na zamówienie. Dzięki temu można dostosować wymiar, kolor i wygląd.

Na co zwrócić uwagę wybierając meble na balkon? 

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru – pamiętaj, aby przyjrzeć się takim aspektom, jak:

 • Materiał – dopilnuj, aby Twoje balkonowe meble były wykonane z trwałego surowca (odpornego na warunki atmosferyczne – zwłaszcza wilgotność, promienie słońca, wahania temperatur).
 • Styl – weź pod uwagę to, aby był on spójny i komponował się z innymi elementami tej przestrzeni. W tym obszarze zdecyduj m.in. o kolorystyce, kształtach, a nawet strukturze mebli.
 • Rozmiar – pamiętaj, że w aranżacji balkonu liczy się umiar. Rozmiary, kształty, a nawet liczbę mebli, dostosuj do faktycznej przestrzeni, którą dysponujesz. Dobierając te elementy dopilnuj, aby nie “przytłoczyły” całego balkonu, a zwłaszcza – pozwalały na sprawne przemieszczanie się po nim.
 • Użyteczność – zastanów się, kto oraz w jaki sposób będzie z niego korzystał. Jeśli planujesz urządzić z balkonu strefę relaksu – postaw na wygodne fotele, kanapę lub sofę oraz niewielki stolik. Jeśli ma służyć także jako miejsce np. do pracy – doskonałym wyborem będą klasyczne krzesła, a także większy stół.

Najpopularniejsze materiały dla mebli balkonowych 

Do najbardziej popularnych materiałów należą: 

 • drewno: meble drewniane są trwałe i wytrzymałe. Ich zaletą jest wygląd. Niestety mogą być niewygodne – wymagają specjalnych poduszek.  Należy je często pielęgnować, są podatne na wilgoć, 
 • drewno egzotyczne: meble wykonane z tego rodzaju drewna są  wytrzymałe. Cechują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, ich walorem jest wygląd i kolor. Niestety są trudno dostępne, ich koszt jest wysoki. 
 • wiklina: meble wiklinowe są lekkie. Ich kolejną zaletą jest fakt, że są wytrzymałe. Dzięki temu, że wiklina jest giętka, to można spotkać meble o niepowtarzalnym wyglądzie.
 • technorattan: to tworzywo syntetyczne, które przypomina plecionki rattanowe. Meble z tego materiału produkuje się ręcznie. Meble z technorattanu są odporne na warunki atmosferyczne, zimą wymagają jedynie przykrycia. Są stosunkowo drogie.  
 • rattan: meble z tego materiału pasują do tarasów w stylu boho. Są lekkie, eleganckie i łatwe do utrzymania w czystości. Niestety źle znoszą deszcz, wilgoć, wymagają impregnacji.
 • plastik: to najtańszy materiał. Meble plastikowe nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą stracić kolor pod wpływem słońca. Warto wybrać meble, które są wykonane z wysokiej jakości tworzywa (z dodatkiem żywicy, włókna szklanego). 
 • metal: jest lekki i ma nowoczesny wygląd. Metalowe meble balkonowe są wytrzymałe i solidne. Niestety są podatne na korozję, dlatego warto je odpowiednio zabezpieczyć.
 • aluminium: meble z tego materiału są lekkie i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niestety aluminium może rdzewieć, dlatego warto je ocynkować i pomalować proszkowo.  

Rodzaje mebli balkonowych

Krzesła na balkon powinny być wygodne oraz nie zajmować dużo miejsca. W przypadku małego balkonu warto postawić na krzesła składane. 

Stoły ogrodowe najczęściej są wykonane z metalu, technorattanu lub plastiku. Blaty zazwyczaj są szklane. Najlepiej kupić w zestawie razem z krzesłami. 

Sofy, kanapy, leżaki pasują do większych balkonów. Są duże i wygodne. Tego typu meble są wyposażone w specjalne, plamoodporne poduszki. 

Hamaki są wygodne i co najważniejsze nie zajmują dużo miejsca. Podczas wyboru hamaku warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału i sposób mocowania. Na rynku dostępne są hamaki brazylijskie, ze stelażem, bez stelaża.  

Meble balkonowe – najciekawsze modele

Szukasz propozycji, które staną się świetną inspiracją do aranżacji Twojego balkonu? Sprawdź kilka wybranych modeli, które ułatwią Ci wybór, a następnie – pozwolą stworzyć wyjątkową przestrzeń, w której poczujesz się swobodnie i komfortowo.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę