Klient: Indywidualny Biznesowy

Sztuczna trawa na balkon i taras: jak wybrać i zamontować?

Projekt i budowa wymarzonego tarasu lub balkonu już za tobą? Cenisz sobie bliskość natury? Zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o to, aby ta zewnętrzna przestrzeń twojego mieszkania bądź domu cały czas była zielona oraz zachwycała cię nie tylko wiosną i latem, ale przez okrągły rok? Odpowiedź na to wyzwanie może stanowić wybór sztucznej murawy, która zagości na powierzchni. 

Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć na temat wyboru oraz montażu sztucznej trawy na twoim tarasie lub balkonie.  

Jak wybrać sztuczną trawę? Na jakie czynniki zwrócić uwagę?  

Sztuczna murawa to element odpowiadający za dekorację, a także zwieńczenie aranżacji balkonu lub ogrodu, dzięki któremu możesz znacząco poprawić komfort jego użytkowania. W związku z tym, podczas jej wyboru, bacznie przyjrzyj się takim aspektom, jak: 

 • Materiał, z jakiego została wykonana murawa. Im wyższa jakość, tym naturalnie dłużej będzie ci służyć. 
 • Gęstość oraz kolorystyka poszczególnych “źdźbeł”, a także to, jaka jest w dotyku. To z kolei istotne czynniki, które decydują, jak bardzo będzie ona podobna do prawdziwej trawy. 
 • Szerokość rolek, którą warto dopasować do docelowej lokalizacji montażu. Im szersze, tym naturalnie mniej pracy przy instalacji oraz mniej miejsc łączenia.  

Jak położyć i zamontować sztuczną trawę na tarasie lub balkonie?  

Gdy wybór oraz zakup tego rodzaju sztucznej murawy będzie już za tobą – sama instalacja nie będzie stanowiła większego wyzwania. 

 1. Przygotuj podłogę tarasu lub balkonu. Pozbądź się z niej wszelkich zabrudzeń, a jeśli posadzka jest nierówna lub zniszczona – napraw ją i uzupełnij wszelkie ubytki. 
 2. Dotknij fragmentów sztucznej trawy, aby idealnie wypełnić całą przestrzeń. Im mniej łączonych ze sobą fragmentów, tym zdecydowanie lepiej. W tym miejscu pamiętaj także o tym, aby do tego celu użyć ostrego noża lub nożyczek, które nie postrzępią murawy. 
 3. Zrób “próbę generalną” – układając przygotowane elementy na powierzchni tarasu bądź balkonu. W ten sposób upewnij się, czy wszystko zostało idealnie docięte, a całość tworzy jeden – spójny i stylowy trawnik. 
 4. Przyklej sztuczną murawę. Możesz do tego użyć dwustronnej taśmy lub też specjalnego dwuskładnikowego kleju. 

Charakterystyka sztucznej trawy

Wysokiej jakości sztuczna murawa odznacza się wysokim stopniem odporności zarówno na działanie wilgoci (w tym deszczu oraz śniegu), wysokich i niskich temperatur, a nawet – promieniowania UV. Dzięki temu może ci służyć przez wiele lat (i to w niezmienionej, świetnej kondycji). 

Zalety i wady sztucznej trawy na tarasie i balkonie 

Do głównych zalet możemy zaliczyć: 

 • Dostępność – sztuczna trawa z powodzeniem może zagościć praktycznie w każdym miejscu – nawet w lokalizacjach, w których “żywa” roślinność nie miałaby szans na przetrwanie. 
 • Szybkość – nie musisz martwić się skomplikowanym przygotowywaniem powierzchni, sadzeniem oraz czekaniem (czasami wielu miesięcy!), aż trawa wreszcie urośnie. 
 • Oszczędność czasu, pieniędzy i energii – wystarczy, że zamontujesz ją raz, a będzie służyła ci przez wiele lat. Bez konieczności podlewania, nawożenia oraz pielęgnowania. 

Z kolei największymi wadami tego typu rozwiązań są: 

 • “Sztuczność” – niestety, jeśli cenisz sobie obcowanie z żywą roślinnością, to nic nie zastąpi ci prawdziwej trawy. 
 • Początkowe koszty – wydatki na zakup sztucznej trawy z rolki są z pewnością znacznie wyższe, niż inwestycja w klasyczne nasiona. 

Sztuczna trawa na taras lub balkon – podsumowanie 

Sztuczna murawa stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych podłóg pokrytych kafelkami, deskami drewnianymi lub kompozytowymi, kostką brukową, a nawet kamieniem czy płytami z betonu. 

Biorąc pod uwagę fakt, że raz zakupiona sztuczna trawa będzie gościła na twoim balkonie lub tarasie przez wiele lat – tego typu inwestycja powinna zostać poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. 

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę