Klient: Indywidualny Biznesowy

Szybka metamorfoza tarasu

Taras stanowi dla nas swoisty azyl – bardzo często jest to miejsce, w którym odpoczywamy i ładujemy baterie. Zdarza się jednak, że nasza strefa relaksu i wypoczynku wymaga gruntownych zmian – powodem może być zarówno wyjątkowo niekorzystna zima, jak i po prostu nowe pomysły na aranżacje wnętrz, do których stary wystrój tarasu nie będzie już pasował. Nie wiesz, jak zabrać się za takie zmiany? Przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących szybkiej metamorfozy tarasu.

Od czego zacząć zmiany na tarasie?

Na wstępie trzeba będzie dokładnie posprzątać – dzięki temu nie tylko opanujemy potencjalny nieład, ale też będziemy mogli trafniej ocenić, w jakim stanie są np. drewniane elementy podłogi czy pozostawione na zimę meble. Prostym, a zarazem skutecznym rozwiązaniem kwestii mycia tarasu jest płyn do naczyń. Wszelkie uszkodzenia, np. pęknięcia mrozowe, trzeba będzie naprawić, a powierzchnie będące w dobrym stanie warto zaimpregnować – uchroni je to m.in. przed wnikaniem plam i zarysowaniami.

Może się jednak zdarzyć, że podłoga będzie w na tyle złym stanie, iż konieczna będzie wymiana przynajmniej jej sporego fragmentu. Dlatego też warto zdecydować się na panele z drewna lub deski kompozytowe – struktura takiej podłogi umożliwia bowiem miejscowe podmiany elementów, dzięki czemu nie trzeba będzie za każdym razem wymieniać całej podłogi. Poza tym przy odpowiednim zabezpieczeniu materiały te są trwałe i pięknie się prezentują.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, warto zadbać o zadaszenie tarasu – nie tylko da ono cień w wyjątkowo upalne dni, ale też będzie chronić taras i znajdujące się na nim meble przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na boczną zabudowę tarasu – pozwoli ona zachować wszystkie plusy takiego „pokoju” na świeżym powietrzu, eliminując jego największe wady.

Musimy też pamiętać, że tarasy to nie piwnice i graciarnie – nie powinniśmy ich zatem traktować jako miejsc do gromadzenia, bez ładu i składu, mniej lub bardziej potrzebnych przedmiotów. Jeśli już koniecznie musimy trzymać coś (niebędącego elementem jego wyposażenia) na tarasie, np. gdy kompletnie nie ma już miejsca w domu, powinniśmy pomyśleć np. o szafie do przechowywania małych sprzętów ogrodniczych. Dzięki temu unikniemy zagracenia i utrzymamy porządek.

Zabudowana Tarasola Essential

Jak podejść do kwestii mebli tarasowych?

Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że nie trzeba co sezon kupować nowych mebli – jeśli tylko są w dobrym stanie, wystarczy je odrestaurować. Już użycie innego koloru farby może sporo zmienić – metamorfoza nie musi oznaczać rewolucji. To samo tyczy się donic z kwiatami i części elementów dekoracyjnych.

Jak odnowić stare meble? W pierwszej kolejności należy ocenić stan ich zewnętrznej powłoki – jeśli lakier/farba nie łuszczy się i nie odpada, można je po prostu przemalować odpowiednią farbą (np. renowacyjną), którą można stosować bezpośrednio na starą powłokę. W przeciwnym razie będziemy musieli dokładnie usunąć je drobnym papierem ściernym lub specjalnym środkiem (jeśli powłoki bardzo się łuszczą) i dopiero później wziąć się za malowanie. Na koniec warto zabezpieczyć meble dodatkową powłoką z lakieru. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to wcale skomplikowane i właściwie każdy może zająć się tym samodzielnie.

Następne w kolejności są poduszki. Warto od razu kupować takie z plamoodpornymi poszewkami, które będzie można po prostu zdjąć i wrzucić do pralki. Jeśli zabrudzenia przedostały się do wnętrza lub poduszki uległy poważnym uszkodzeniom, lepiej będzie je wymienić.

Nowe meble warto kupować wyłącznie, gdy mamy ochotę na diametralną zmianę stylu lub gdy stare nie nadają się już do niczego. Decydując się na nowe meble, warto brać pod uwagę nie tylko piękny wygląd – znacznie ważniejsza będzie odporność na czynniki zewnętrzne. Dobrym wyborem będzie więc metal (w tym aluminium), impregnowane drewno lub technorattan (syntetyczny zamiennik naturalnego rattanu, który jest niemal nie do odróżnienia pod względem wizualnym) – dzięki temu meble będą służyć przez wiele lat.

Kwiatowe inspiracje

Bardzo prostym zabiegiem ożywiającym tarasy lub pergole tarasowe jest wprowadzenie roślin. Oczywiście konkretne gatunki zależą od stylu, w jakim utrzymany jest nasz „letni pokój”, ale najprostszym rozwiązaniem tej kwestii jest wyniesienie na zewnątrz części roślinnych ozdób zgromadzonych w domu. Pozwoli to w ciągu jednego dnia dodać życia każdej przestrzeni. Wraz z wprowadzeniem urozmaiconej roślinności taras będzie wyglądał zupełnie jak nowy.

Kupując kwiaty tarasowe, musimy pamiętać, że dużo zależy od ekspozycji tarasu. Na północnych możemy z powodzeniem hodować pierwiosnki, begonie i niezapominajki, a na południowej np. pelargonie i surfinie. Kwiaty o umiarkowanych wymaganiach nasłonecznienia, jak bratki, nasturcje i lobelie, nadają się na zachodnie i wschodnie wystawy. Przy raczej cienistych tarasach najlepiej sprawdzają się drzewka i krzewy iglaste, m.in. cyprysiki, jodły, świerki czy jałowce.

Kwiaty Na Tarasie

Jak w łatwy sposób odmienić oblicze tarasu?

Drugą bardzo prostą metodą odświeżenia tarasu są dodatki. Poza tak oczywistymi rzeczami, jak koce czy pledy, najlepiej jest sięgnąć po nowe oświetlenie na taras. Lampy o fantazyjnych wzorach nie tylko zapewnią światło, ale też będą stanowić dekorację samą w sobie. Na szczególną uwagę zasługują tutaj LED-y – ich różnorodność sprawia, że nadają się zarówno na mały, jak i duży projekt oświetleniowy. Poza tym mogą zmieniać kolory i w większości pozwalają płynnie regulować jasność.

Ciekawym urozmaiceniem jest również system audio, który jest wręcz nieoceniony w trakcie przyjęć na świeżym powietrzu.

Metamorfoza tarasu – podsumowanie

Wbrew pozorom odświeżenie tarasów nie wymaga radykalnych zmian i dużych kosztów – już niewielkie poprawki są w stanie odmienić taras nie do poznania. Dużo zależy tutaj od indywidualnego pomysłu i tego, czy chcemy jedynie odświeżyć wygląd, czy kompletnie zmienić styl tarasowej aranżacji.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę