Klient: Indywidualny Biznesowy

Zadaszenie tarasu na poddaszu

Lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu zarówno w słoneczne jak i deszczowe dni? Posiadasz taras na poddaszu lub planujesz taką budowę? Odpowiednie zadaszenie konstrukcji sprawi, że ani promieniowanie UV w upalne dni, ani deszcz nie będzie nam starszy. Taras zadaszony może być idealnym miejscem do spędzania czasu z rodziną, znajomymi, ale również do pracy!

Jednak budowa dachu nad tarasem bywa nie lada wyzwaniem. Często zastanawiamy się jaka konstrukcja zadaszenia będzie najlepsza? Z jakiego materiału wykonać zadaszenie? Lepiej sprawdzi się zadaszenie na stałe, czy może warto zainwestować w dach rozsuwany lub parasol ogrodowy? Odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania znajdziesz w tym poradniku. Sprawdź koniecznie!

Zadaszony taras – dlaczego warto?

W naszym klimacie pogoda bywa zmienna. Nawet jeżeli w obecnym momencie cieszymy się promieniami słońca, nie oznacza to, że za kilka chwil nie spadnie deszcz. Pokrycia tarasu dachem dają nam komfort użytkowania tej przestrzeni również podczas niesprzyjającej pogody. 

Dodatkowo, zadaszenie tarasu ochroni nasze meble ogrodowe oraz rośliny przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. To również stylowe wykończenie naszej przestrzeni wypoczynkowej. Jeżeli zdecydujemy się na daszek, spełni on również swoją funkcję jesienią, ponieważ osłoni wnętrze przed spadającymi liśćmi i gałązkami oraz zabezpieczy posadzkę przed kroplami deszczu.

Dobrym wyborem są daszki, które nie będą przeciekać i są wyposażone w system odprowadzania wody. Nie każde rozwiązanie będzie jednak możliwe do wprowadzenia na danym tarasie. Pamiętajmy, że budowa konstrukcji naszego daszku powinna być przede wszystkim bezpieczna.

Zadaszenia tarasu – jakie wybrać?

Zanim wybierzemy odpowiednią konstrukcję zadaszenia, musimy zastanowić się, jaki budżet możemy przeznaczyć na taką zabudowę tarasu. Daszek może być samonośny, przymocowany do ściany budynku za pomocą odpowiednich kotew, ale może również opierać się na specjalnych słupach. O ile zadaszenie oparte na słupach powinni wykonać specjaliści, o tyle wybierając niektóre małe daszki przytwierdzone do ściany możemy podjąć się samodzielnego montażu.

Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania lub planujemy przebudowę budynku mieszkalnego, dobrym rozwiązaniem będzie także wysunięcie połaci dachu nad taras. Wykonując projekt domu lub przebudowy budynku, już w nim uwzględnijmy nasze plany dotyczące wybudowania i zadaszenia tarasu. Dach taki uchroni nas przed palącym słońcem, deszczem oraz wieloma innymi zjawiskami pogodowymi. Niemniej, to rozwiązanie nie jest bez wad. Dach podciągnięty z domu nad taras może rzucać cień na pomieszczenia w środku (szczególnie jeżeli taras umieszczony jest od strony północnej), dlatego warto zadbać o to, aby pokoje na poddaszu miały także okna skierowane w inne strony. Dzięki temu do wnętrza wpadnie więcej promieni słonecznych.

Ciekawym rozwiązaniem może być zainstalowanie daszku z lekkiego, niemal przezroczystego materiału, takiego jak poliwęglan komorowy. Dobrym pomysłem jest również użycie poliwęglanu litego. Płyty poliwęglanowe są lekkie i przepuszczają nieco więcej światła. Jeżeli natomiast jesteśmy posiadaczami domu w stylu nowoczesnym, powinniśmy rozważyć zadaszenie ze szkła. Taka forma dachu będzie idealnie dopełniała styl całej bryły domu, tworząc niepowtarzalny klimat. Szkło przeznaczone na zadaszenie jest bardzo bezpieczne i odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne.

taras na poddaszu

Z punktu widzenia doświetlenia wnętrz, warto pomyśleć np. tylko nad miejscowym zadaszeniem powierzchni. Jeżeli chcemy, aby część tarasu była bardziej nasłoneczniona, można wziąć pod uwagę zakup parasola ogrodowego lub zainwestować w pergolę tarasową. Dobrym wyborem będzie również montaż markizy, którą możemy rozłożyć i złożyć w każdym momencie.

Zadaszenie tarasu a posadzka

Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest wybór odpowiedniej posadzki. Jeżeli taras usytuowany jest od strony południowej lub zachodniej, możemy wybierać pomiędzy płytkami, drewnem, kamieniem i innymi materiałami. 

Problem może wystąpić wówczas, gdy nasze miejsce relaksu usytuowane jest na poddaszu od północnej strony, a my postawimy na częściowe zadaszenie powierzchni. Wówczas nie powinniśmy kłaść na tarasie posadzek drewnianych, ponieważ ze względu na zacienienie, drewno może odpowiednio nie dosychać po deszczu. 

Jeżeli natomiast odpowiednio zadaszymy to miejsce i zainstalujemy system odprowadzania wody z dachu, a nasza posadzka będzie dobrze zaimpregnowana, możemy spróbować wykonać posadzkę z drewna nawet od północy.

Ile kosztuje zadaszenie tarasu?

Koszty inwestycji będą zależne od zastosowanych materiałów, powierzchni przeznaczonej do zadaszenia, a także od tego, czy pracę wykonamy sami, czy jednak będziemy potrzebować specjalistycznej pomocy. Z pewnością przebudowa dachu będzie jednym z najbardziej kosztownych rozwiązań, dlatego jeżeli nie jesteśmy na etapie projektu domu lub nie planujemy większego remontu, warto skorzystać z nieco tańszych opcji. Użycie płyt poliwęglanowych może okazać się świetnym rozwiązaniem!

kobieta na tarasie

Nieco droższą opcja będzie pokrycie dachowe ze szkła. Do tańszych rozwiązań należy zakup parasola ogrodowego, zamontowanie do ściany domu markizy ogrodowej lub żagla przeciwsłonecznego. Ochrona w formie markizy czy parasola świetnie sprawdzi się w słoneczne dni, jednak nie zawsze będzie nas chroniła przed deszczem. Jeżeli zdecydujemy się na ruchomy daszek, warto wybrać wodoodporny materiał techniczny Tech-Protect.

Dach nad tarasem a prawo budowlane

Zadaszenie tarasu nie wymaga uzyskania pozwolenia, jeżeli nie prowadzi ono do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynków. Jeśli więc konstrukcja nie będzie przyczyniała się do powiększenia powierzchni, nie musimy ubiegać się o pozwolenie na przebudowę. Co więcej, dach tarasu można zakwalifikować także jako obiekt małej architektury, a wtedy także nie będziemy potrzebować pozwolenia na budowę.

Jak urządzić taras na poddaszu?

Z tarasu na poddaszu zwykle rozpościera się piękny widok. Warto więc sprawić, aby miejsce to było niezwykle przytulne i zachęcało do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dobrze będzie wyposażyć się w meble ogrodowe, udekorować przestrzeń zielonymi roślinami oraz ustawić kilka lampionów lub świec.

wyposażenie tarasu

Ciekawym pomysłem będzie zaopatrzenie się w koce oraz poduszki, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed zimnem w chłodniejsze dni. Należy zadbać także o odpowiednie oświetlenie. Świetnie sprawdzą się lampy solarne lub światełka na baterie, które dodadzą niesamowitego uroku przestrzeni.

Podsumowanie

Zadaszenie tarasu możemy wykonać z użyciem wielu różnych materiałów. Pamiętajmy jednak, że niektóre zadaszenia mogą powodować zacienienie wnętrza, co bywa uciążliwe szczególnie w pochmurne dni. Dlatego jeżeli decydujemy się na przedłużenie zadaszenia z domu, warto w pokojach na poddaszu umieścić dodatkowe okna, które wpuszczą więcej światła do środka. 

Do zadaszenia poddasza możemy użyć także innych materiałów, m.in. poliwęglanu czy szkła. Jeżeli zależy nam jednak tylko na częściowym zadaszeniu, dobrze sprawdzi się pergola, parasol ogrodowy lub żagiel przeciwsłoneczny. Takie pokrycia nie gwarantują nam jednak zabezpieczenia przed kroplami deszczu, dlatego jeżeli nie chcemy zbyt mocno ingerować w konstrukcję domu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór rozwijanego daszka z wodoodpornego materiału technicznego Tech-Protect. Niezależnie od tego, jaki rodzaj zadaszenia i jakie pokrycie dachu wybierzemy, pamiętajmy o tym, że priorytetem jest nasze bezpieczeństwo. Niektóre formy zadaszenia tarasu będą wymagały specjalistycznej wiedzy, dlatego warto korzystać z pomocy fachowców i w pełni cieszyć się bezpiecznym, zadaszonym tarasem.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę