Klient: Indywidualny Biznesowy

Przeszklony taras – o czym pamiętać?

Zabudowa tarasu szkłem to jedna z popularniejszych obecnie metod zabezpieczenia go przed warunkami atmosferycznymi. Zabudowany taras to nie tylko sezonowa atrakcja – dzięki przeszkleniu można cieszyć się nim praktycznie przez cały rok (pod warunkiem, że pomyślimy także o ogrzewaniu). I to bez utraty jednej z najważniejszych zalet tarasów – widoku na okoliczną naturę. Przyjrzyjmy się więc bliżej szklanej zabudowie tarasu oraz kwestiom, które trzeba przy niej wziąć pod uwagę.

Dlaczego warto zabudować taras szkłem?

Przede wszystkim szklana zabudowa tarasu pozwala pozostać w kontakcie z naturą bez obaw o zmienne warunki atmosferyczne, czy uciążliwe owady. Dzięki wysokiej przezroczystości stosowanego do tego szkła wszystko pozostanie doskonale widoczne, a sama bariera będzie niemal niezauważalna – zwłaszcza gdy zdecydujemy się na bezramowe przesuwne panele.

Ponadto przeszklenia są jednymi z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych – pasują do elewacji budynku w praktycznie dowolnym stylu, a zwłaszcza do nowoczesnych trendów architektonicznych stawiających na minimalizm. Dodatkowo powiększają optycznie przestrzeń, co jest bardzo przydatne w przypadku niewielkich tarasów.

Szkło to także dobry materiał na zadaszenie tarasu – pozwala podziwiać niebo, zatrzymując przy tym sporą część promieniowania UV. Szklany dach można docenić szczególnie nocą, gdy nad głową mamy rozgwieżdżony firmament.

Kolejną zaletą szklanej zabudowy tarasu jest możliwość przekształcenia go w ogród zimowy – przeszklenie zapewni roślinom wystarczającą ilość światła słonecznego oraz pozwoli na podziwianie ich z zewnątrz. Oczywiście trzeba też wtedy będzie zadbać o ogrzewanie.

Zabudowa tarasów pozwala także znacznie przedłużyć sezon, co wyraźnie podniesie ich walory użytkowe. Dzięki zabudowie z tarasu można bez przeszkód korzystać nie tylko latem, ale przez cały okres od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeśli zdecydujemy do tego na instalację systemu ogrzewania, można będzie korzystać z niego przez niemal cały rok (z wyłączeniem najbardziej mroźnych dni).

Czy szklane tarasy są bezpieczne?

Oczywiście, że tak! Przeszklenia wykorzystywane do zabudowy tarasów wykonane są z wysokiej jakości hartowanego szkła będącego wysoce odpornym na uszkodzenia mechaniczne (zarysowanie, uderzenia, naprężenia itd.). Tafle te mogą mieć od 8 do 12 mm grubości, więc uszkodzenie ich wymagałoby celowego działania lub bardzo dużego pecha. W żadnym wypadku nie jest to delikatny materiał, do którego jesteśmy przyzwyczajeni.

Nie ma zatem obaw, że szklana zabudowa tarasu ulegnie uszkodzeniu wskutek silnych wiatrów czy obciążających ją intensywnych opadów śniegu. Mało tego – jest znacznie wytrzymalsza od większości szyb montowanych w oknach.

Szklane panele stanowią też bardzo dobrą barierę dla dźwięku – potrafią świetnie wyciszać okoliczne hałasy, więc nawet głośni sąsiedzi nie będą przeszkadzać nam w wypoczynku.

Poza tym szklana zabudowa tarasów opiera się najczęściej na bardzo solidnym stelażu z aluminium anodowanego, co dodatkowo stabilizuje i wzmacnia konstrukcję zadaszenia tarasu. Ponadto można wyposażyć je w specjalne rolety zacieniające i przeciwwiatrowe.

Oświetlony Taras Ze Szklaną Zabudową

Co należy brać pod uwagę przy szklanej zabudowie tarasu?

Decydując się na zabudowę i zadaszenie tarasu z udziałem szkła, musimy wziąć pod uwagę przynajmniej kilka ważnych kwestii. Będą to przede wszystkim:

Materiał i wykonawca

Powinniśmy brać pod uwagę jakość wykorzystywanych materiałów – szkło powinno mieć odpowiednie atesty i spełniać wszystkie niezbędne normy. Co prawda pociągnie to za sobą wyższe koszty, ale lepiej jest zapłacić więcej za materiał pochodzący z pewnego źródła niż potem żałować zakupu tańszych zamienników wątpliwej jakości, np. gdy niespodziewanie pękną i zrobią komuś krzywdę.

W kwestii wyboru wykonawcy również powinniśmy się kierować jakością świadczonych usług oraz doświadczeniem. Pod żadnym pozorem nie należy brać się za taką zabudowę samemu – nawet niewielkie błędy mogą mieć poważne konsekwencje. Jeśli szukasz profesjonalnego wykonawcy usług zabudowy tarasów, zgłoś się do nas – Tarasola gwarantuje wysoki poziom usług i najwyższą precyzję wykonania całej konstrukcji. Bierzemy na siebie również projektowanie i transport materiałów. Na każdym etapie inwestycji możesz też liczyć na nasze fachowe doradztwo.

Typ konstrukcji

Jak już tutaj wspomniano, zabudowa tarasu ze szkła może być oparta na solidnej aluminiowej ramie lub stanowić jednolitą, bezramową konstrukcję.

Rama daje gwarancję stabilności (co oczywiście nie oznacza, że konstrukcje jej pozbawione mogą się tak po prostu przewrócić przy silnych podmuchach wiatru), ale w pewnym stopniu ogranicza pole widzenia. Aluminiowy stelaż nie zawsze też będzie pasował do stylu budynku – przykładowo będzie wyraźnie odbiegał od rustykalnej aranżacji. Choć warto pamiętać, że do wyboru jest przynajmniej kilka kolorów z palety RAL, dzięki czemu można wtopić go lepiej w otoczenie.

Bezramowe zabudowy są tworzone z ruchomych paneli szklanych, które przesuwają się dzięki ukrytym w podłożu szynom z wózkami przesuwnymi. Panele mogą się otwierać równolegle lub jak harmonijka. Dzięki zastosowaniu bezbarwnych uszczelek połączenia między nimi są niemalże niewidoczne (trzeba podejść naprawdę blisko lub specjalnie się w nie wpatrzyć, by je zauważyć) i w żaden sposób nie ograniczają pola widzenia, pozwalając cieszyć się w pełni naturalnym otoczeniem. Konstrukcję tego typu można połączyć z zadaszeniem podwieszanym lub po prostu przykryć szklanym dachem. Taka nowoczesna zabudowa tarasu pasuje właściwie wszędzie – panele szklane są bardzo mało widoczne i nie zaburzają żadnej koncepcji architektonicznej. Trzeba jednak pamiętać, że jesteśmy tutaj bardziej ograniczeni w kwestii wielkości zabudowy.

Dodatki

Poza zabudową z bezpiecznego szkła taras można wyposażyć w szereg dodatków jeszcze bardziej podnoszących jego walory użytkowe. Wypoczynek na świeżym powietrzu mogą nam umilić m.in. wspomniane już rolety przyciemniające/przeciwwiatrowe, system audio, oświetlenie LED oraz system ogrzewania.

Szczególnie ten ostatni zasługuje na uwagę – obecnie dostępne są systemy oparte o promienniki ciepła. Te niewielkie, zasilane elektrycznie urządzenia generują promieniowanie podczerwone, ogrzewając otoczenie dokładnie na tej samej zasadzie, jak robią to promienie słoneczne. Tego typu grzejniki mogą grzać punktowo (np. konkretnie na jedną leżankę) lub strefowo, zapewniając ciepło na większej powierzchni. Niewielkich rozmiarów taras można spokojnie ogrzać pojedynczym urządzeniem.

Zabudowa tarasu szkła – podsumowanie

Taras stanowi na ogół dodatkową strefę wypoczynku w otoczeniu natury – bardzo często jest to zewnętrzne przedłużenie salonu. Właśnie dlatego możliwość wykorzystania go także poza sezonem letnim jest bardzo kusząca. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie hartowanego szkła bezpiecznego – da się je łączyć zarówno z aluminiowymi stelażami, jak i bezramowo. Dzięki temu można cieszyć się bliskością natury i niezasłoniętym widokiem na nią. Już samo zabudowanie znacznie wydłuża okres użytkowania tarasu (można zacząć z niego korzystać już wczesną wiosną i skończyć dopiero późną jesienią), a jeśli doda się do tego jeszcze system ogrzewania, taras może służyć nam właściwie przez cały rok.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę