Klient: Indywidualny Biznesowy

Wiata czy garaż – co wybrać? Zalety i wady obu rozwiązań

Dom? Gotowy! Samochód? Też jest! Wygląda na to, że kolejnym przedsięwzięciem, którym warto zainteresować się w najbliższym czasie, będzie budowa przestrzeni, która nie tylko stanie się wizualnym zwieńczeniem Twojego terenu, ale również – zapewni Ci tak potrzebne: funkcjonalność i bezpieczeństwo. Którą lepiej opcję wybrać?

Garaż czy wiata? Czym się różnią i jakie aspekty wziąć pod uwagę podczas wyboru? Sprawdź nasze porównanie i podejmij właściwą decyzję!

Czym różni się wiata samochodowa od garażu?

Aby lepiej zobrazować Ci wszystkie zachodzące pomiędzy nimi różnice, posłużymy się czytelną tabelą, w której znajdziesz najważniejsze informacje:

Wiata samochodowaGaraż
Konstrukcjaotwarta (z możliwością zastosowania dodatkowych ścian)zamknięta i zamykana
Zastosowanieochrona przed zjawiskami atmosferycznymiochrona przed zjawiskami atmosferycznymi i kradzieżami
Wiodące materiałydrewno, aluminium, szkło, tkaninydrewno, aluminium, cegła, pustak, beton
Cenaod 3 600 do 28 000 złotychod 3 000 do 40 000 złotych
Trudność montażułatwatrudna
Czas trwania inwestycjido kilku tygodnido kilku miesięcy
Możliwość rozbudowyłatwatrudna

Co wybrać? Wiatę czy garaż samochodowy?

Na tak postawione pytanie niezwykle ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto bardzo dokładnie przeanalizować „za” i „przeciw” – zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania. 

Zalety wiaty samochodowej:

  • Trwałość. Wybór właściwych materiałów daje pewność, że raz wzniesiona wiata na samochód będzie służyła długimi latami.
  • Cena. Konstrukcja może być dużo tańsza – zwłaszcza jeśli porównamy ją z budową murowanego garażu.
  • Swoboda. Wiata może funkcjonować jako obiekt wolnostojący, a także z powodzeniem sprawdzić się jako konstrukcja dobudowana do już istniejącego domu.
  • Formalności. W zdecydowanej większości przypadków do budowy wiaty nie potrzeba żadnego zezwolenia.

Wady wiaty na samochód:

  • Zastosowanie. Prawdopodobnie największą niedogodnością, wynikającą z użytkowania tego rodzaju konstrukcji, jest brak możliwości ochrony przed wysokimi i niskimi temperaturami, a także niemożność wykorzystania jej jako magazyn narzędzi czy sprzętu.

Zalety garażu:

  • Solidność. Zastosowanie odpowiednich materiałów sprawia, że raz zbudowany garaż może spełniać swoje zadanie przez wiele lat.
  • Wszechstronność. Oczywiście jedną z głównych zalet garażu jest jego zamknięta konstrukcja, która pozwala na zabezpieczenie nie tylko samego auta, ale również umieszczenie wewnątrz innych przedmiotów (np. narzędzi, rowerów itp.).
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa. Kompletna zabudowa ma również istotny wpływ na ochronę. Garaże mogą stanowić istotną barierę zabezpieczającą nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi, ale również złodziejami.

Wady garażu:

  • Cena. Na ostateczny koszt budowy garażu składa się zakup materiałów oraz robocizna – związana zarówno ze wzniesieniem jego konstrukcji, jak i przygotowaniem fundamentów.
  • Formalności. W wielu przypadkach należy zadbać o uzyskanie właściwych pozwoleń, co nie tylko komplikuje, ale również wydłuża cały proces.

Garaż czy wiata na samochód? Co wybrać?

Jak widzisz – zarówno budowa garażu, jak i wiaty samochodowej ma pewne wady oraz zalety. Ostateczna decyzja zależy od Twoich potrzeb, preferencji oraz możliwości.

Garaż jest rozwiązaniem bardziej wszechstronnym, które pozwoli wykorzystać praktycznie każdy centymetr tak zagospodarowanej przestrzeni. Natomiast wiata, pomimo że jest tańsza – daje również odrobinę mniejsze “pole manewru” związane z jej użytkowaniem.

Jeśli zależy Ci na czasie i chcesz, aby całe przedsięwzięcie ograniczyło Twoje wydatki – rozważ wybór Carportu od Tarasoli. W ramach współpracy przygotujemy projekt oraz odpowiemy za wszystkie niezbędne działania, dzięki którym na Twojej posesji stanie stylowe, funkcjonalne i w pełni gotowe do użytku zadaszenie na samochód.

A może… Carport fotowoltaiczny? 

W naszej ofercie znajdziesz również opcję wzbogacenia samochodowej wiaty o trwałe i efektywne źródło energii elektrycznej w formie paneli słonecznych. Dzięki temu zdobędziesz nie tylko przestrzeń na bezpieczne parkowanie Twojego pojazdu, ale dodatkowo – zyskasz własną, ekologiczną elektrownię, która będzie produkowała dla Ciebie w pełni darmowy prąd.

Potrzebujesz wiaty, która jednocześnie ochroni Twój samochód i wzbogaci otoczenie posesji?

Nasi eksperci czekają, aby udzielić Ci wsparcia. Chcesz z nimi porozmawiać? Wystarczy, że klikniesz tutaj i wybierzesz dogodną formę kontaktu. Zapraszamy!

Pobierz katalog i poznaj Carport

Sprawdź możliwości aranżacji carportu w swojej przestrzeni! Dobierz dodatkowe opcje wyposażenia (zabudowa boczna, oświetlenie, tkanina dolna lub fotowoltaika). Poznaj korzyści jakie niesie inwestycja w to innowacyjne zadaszenie garażowe.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę