Klient: Indywidualny Biznesowy

Czym ogrodzić taras?

Istnieje kilka możliwości ogrodzenia tarasu. Wszystko zależy od aranżacji budynku, gustu inwestora i budżetu. Do najpopularniejszych ogrodzeń należą: ogrodzenia drewniane i metalowe. 

Drewniane ogrodzenie tarasu 

Ciekawą opcją jest ogrodzenie tarasu z drewna. Wygląda bardzo dobrze, a po impregnacji drewno  dobrze reaguje na warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg, mrozy. 

Ogrodzenia drewniane sprawdzą się w przypadku małych jak i dużych tarasów. Warto postawić na płot lamelowy lub kompozytowy.

W przypadku ogrodzenia drewnianego warto skorzystać ze specjalnych modułów, które są bardzo łatwe w montażu. W celu instalacji można skorzystać ze specjalnych słupków (wbijanych w ziemię) i montowanych w ścianę kotew.  

Dla nowoczesnych budynków ciekawym rozwiązaniem są ogrodzenia ażurowe z drewnianych belek lub listew. Co istotne, belki mogą pełnić funkcję podstawy zadaszenia tarasu. W panelach ażurowych listwy są osadzone bardzo blisko przez co zapewniają osłonę nie tylko przed słońcem, ale przed sąsiadami.

Jaki materiał na zadaszenie tarasu? ←←← Sprawdź!

Metalowe ogrodzenie tarasu 

Do nowoczesnych budynków najlepiej pasują ogrodzenia metalowe. Metal nie wymaga impregnacji, jest trwały i dobrze znosi trudne warunki atmosferyczne. Raz na kilka lat warto pomalować ogrodzenie specjalną farbą.

W przypadku ogrodzeń metalowych można się spotkać z profilami i panelami. Są zrobione ze stali lub blachy. Co ciekawe, panele mogą mieć formę ażurową lub przeszkloną. Co więcej, metalowe ogrodzenie może pełnić formę szkieletu, na którym można osadzić zadaszenie tarasu z aluminium

Balustrada jako ogrodzenie tarasu 

Często wybierane są balustrady ze stali nierdzewnej lub balustrady żeliwne. Balustrady ze stali można pod dopasować do każdego rodzaju tarasu lub balkonu. Co więcej, ten materiał może przybierać różne kształty i kolory. Warto wybrać stal nierdzewną, ponieważ ta zwykła wymaga częstej konserwacji. 

Balustrady żeliwne również mogą przybrać różne kształty, konsumenci często decydują się na ozdobne wzory. Tego typu poręcze są odporne na uszkodzenia i nieprzyjazne warunki atmosferyczne. Do zalet można zaliczyć stosunkowo niską cenę. Koszt Metr kwadratowy balustrady żeliwnej to 300 zł. 

Balustrady szklane 

Coraz większą popularność zyskują balustrady szklane. 

Na rynku istnieje kilka rodzajów balustrad szklanych. Do najpopularniejszych należą: 

  •  Balustrady w stalowej ramie – to najpopularniejsze rodzaje balustrad. W tego typu balustradach stosuje się szkło transparentne. Co istotne, stalowa rama jest odporna na uszkodzenia, dzięki czemu cała konstrukcja jest solidna i bezpieczna. 
  • Balustrady samonośne – tego typu balustrady posiadają modernistyczny wygląd i są wykonane całkowicie ze szkła. Niestety ich montaż jest skomplikowany, wymagają specjalnego mocowania.
  • Balustrady w szynie: w tym przypadku istnieje możliwość zastosowania różnych poręczy – stalowych i drewnianych. Barierki są instalowane do ścian, stropów. 

Jak osłonić taras? ←←← Sprawdź!

Czy balustrada szklana jest bezpieczna? 

Szklane balustrady są wykonane ze specjalnego szkła hartowanego. Tego typu materiał w przypadku szkody mechanicznej nie rozpada się na małe kawałki, tylko pęka, pozostawiając jedynie rysę. Szkło hartowane wytrzymuje mocne uderzenia i jest odporne na warunki atmosferyczne. 

Istotną kwestią jest prawidłowy montaż balustrady. Dobre wykonanie tego elementu minimalizuje wszelkie szkody mechaniczne. 

Zabudowa tarasu szkłem ←←← Sprawdź!

Betonowe ogrodzenie tarasu 

Beton, podobnie jak metal najczęściej jest używany jako balustrady i barierki. Słupki z tego materiału najlepiej pasują do domów w stylu klasycznym. Z kolej dla nowoczesnych budynków z tarasem, ciekawym rozwiązaniem są ściany tarasu z surowego betonu. 

Ogrodzenia betonowe są drogie ich realizacja jest trudna. Co więcej tego typu rozwiązanie pasuje tylko do określonego typu domu.  

Ogrodzenie tarasu roślinnością

Taras otoczony roślinami to idealny miejsce na relaks i wypoczynek. Jeżeli planujemy ogrodzenie tarasu roślinami, to warto postawić na pnącza, czyli: bluszcz, róże pnące, winorośl. Ciekawym rozwiązaniem jest także żywopłot, najlepsze będą tuje (zachowają zieleń zimą), niskie drzewa liściaste. 

Minusem ogrodzenia tarasu roślinami jest sezonowość – większość roślin jesienią gubi liście.  Również takie ogrodzenie wymaga systematycznej pielęgnacji. 

Ogrodzenie tarasu Shuttersem

Dobrą metodą ogrodzenia tarasu jest Shutters. Są to specjalne przesuwne okiennice tarasowe, które najczęściej montuje się na zadaszonych tarasach, balkonach, loggiach. Shuttersy mogą być wykonane z drewna lub z aluminium. Aluminium jest trwalsze i nie wymaga konserwacji, a do tego może być malowane na kolor łudząco przypominający drewno. Shutters nie jest typowym ogrodzeniem, ale spełnia funkcję ochronną (zamyka taras), jak i zapewnia prywatność. 

Shuttersy przesuwa się i ustawia w różnych konfiguracjach. Dzięki temu można oświetlić dowolne części tarasu. Ceny shuttersów są zróżnicowane: wszystko zależy od wielkości tarasu i wybranych ilości paneli.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę