Klient: Indywidualny Biznesowy

Materiał na zadaszenie tarasu, jaki wybrać?

W dzisiejszych czasach taras jest niemal obowiązkowym elementem każdego domu lub mieszkania. Miejsce to stwarza doskonałe warunki do spotkań towarzyskich, jak i odpoczynku po ciężkim dniu pracy. Aby móc przebywać na świeżym powietrzu niezależnie od warunków atmosferycznych warto pomyśleć o zadaszeniu tarasu. Jedną z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć inwestorzy, jest wybór odpowiedniego materiału na pokrycie dachowe. Oferta rynkowa pod tym względem jest bardzo rozbudowana. Klienci najczęściej decydują się na drewno, szkło, płyty poliwęglanowe bądź wysokiej jakości tkaniny. Każde z tych rozwiązań posiada swoje zalety. Zatem, jaki materiał wybrać na zadaszenie tarasu? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Najlepsze materiały do zadaszenia tarasu

Warto zadbać o to, aby zadaszenie tarasu było odporne na warunki atmosferyczne i wykonane z trwałych elementów. Dobrze sprawdzą się pokrycia dachowe z gontu lub tworzywa sztucznego. Można też wypróbować rozwiązania przyjazne dla środowiska – na przykład użycie mchu lub trzciny. Aby zapewnić jak największą jasność, należy użyć płyt szklanych lub poliwęglanowych.

Jeśli celem jest ochrona tylko podczas słonecznych dni, można zastosować wszelkiego rodzaju markizy (tzw. żagle), parasole, markizy, a nawet winorośle. Jeśli chcemy, aby nasz taras był suchy, możemy użyć wodoodpornej plandeki lub folii.

Najlepszy materiał do zadaszania tarasu: 

  •  drewno, 
  •  szkło, 
  •  płyty poliwęglanowe, 
  •  trzcina.

Zadaszenie tarasu a strony świata

Zadaszenie tarasu to ogromna inwestycja. Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych pod uwagę należy wziąć szereg istotnych kwestii, które finalnie wpłyną na zadowalający efekt końcowy. Kluczową rolę odgrywają strony świata i schemat budowy.

W przypadku, gdy nasz taras wychodzi na stronę południową, warto rozważyć jego pełne zadaszenie. Miejsce to jest narażone na promieniowanie słoneczne od wczesnych godzin porannych, do późnego popołudnia. Żar lejący się z nieba i nieodpowiednie pokrycie dachowe sprawi, że na tarasie będzie po prostu duszno. Taki stan rzeczy wcale nie przyczynia się do zwiększenia komfortu przebywania na świeżym powietrzu – wręcz przeciwnie. Decydując się na ogrodzenie pełne, zapewnimy sobie przyjemny chłód w upalne dni, jak również ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Północny taras jest zupełnym przeciwieństwem strony południowej. Nie pada tam ostre słońce, lecz delikatnie rozproszone promienie. Dlatego w tej sytuacji warto pomyśleć o niepełnym zadaszeniu. Dzięki temu zyskamy możliwość regulowania kąta padania światła, co bez wątpienia jest sporym udogodnieniem. Decydując się na pełne zadaszenie, nie tylko ograniczymy dostęp światła na tarasie, ale i w sąsiednim pomieszczeniu – najczęściej salonie.

Taras zlokalizowany na wschód ma to do siebie, że pozwala cieszyć się słońcem od rana do wczesnego popołudnia. Natomiast w godzinach popołudniowych panuje tam lekkie zacienienie oraz przyjemny dla wielu osób chłód. Jak możemy wywnioskować, w tej sytuacji zadaszenie pełne również nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej wybrać materiał przepuszczający promienie słoneczne. Dobrym rozwiązaniem są płyty poliwęglanowe bądź hartowane szkło. Odwrotnie jest z tarasem zachodnim – rankiem odczujemy tam brak ciepła, zaś po południu możemy cieszyć się pięknym słońcem. To doskonała opcja dla osób, które uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu w późniejszej porze dnia. Jeśli zależy nam, by zachować największe atuty zachodniego tarasu, dobrze jest wybrać częściowe zadaszenie. W przeciwnym razie skutecznie ograniczymy dostęp światła na taras, przez co będzie panował w nim półmrok.

Jaki materiał wybrać do zadaszenia tarasu?

Zadaszenie tarasu z drewna

Drewno to ponadczasowy materiał, który znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Z tego względu jest rewelacyjnym wyborem jako zadaszenie na taras. Do największych zalet tego surowca zaliczamy piękny wygląd, wytrzymałość oraz solidność. Decydując się na drewnianą konstrukcję, możemy być pewni, że nigdy nie wyjdzie z mody. Nie da się ukryć, iż drewno, aby zachowało swój nieskazitelny wygląd przez wiele lat, wymaga systematycznej pielęgnacji i konserwacji. Czynności te są jednak bardzo proste i z łatwością można je przeprowadzić samodzielnie. Wybierając zadaszenie tarasu z drewna, należy zwrócić uwagę na rozstaw desek. Szersza odległość spowoduje, że na taras będzie wpadać więcej światła, zaś mniejsza nieco rozproszy promienie słoneczne, co zdecydowanie nada swoistego uroku naszej przydomowej przestrzeni. Drewno jest na tyle uniwersalne, że doskonale współgra z każdym innym materiałem. Rewelacyjnie nadaje się do budowy imponującej pergoli ogrodowej. Osoby, które posiadają umiejętności majsterkowania, bez większych przeszkód będą w stanie wykonać taką konstrukcję samodzielnie.

Szkło hartowane

Ostatnimi czasy ogromną popularnością wśród Klientów cieszy się zadaszenie ze szkła. Choć mogłoby się wydawać, że nie jest to bezpieczne rozwiązanie, materiał ten jest niezwykle wytrzymały oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła, przez co jest świetnym wyborem na taras wschodni i nie tylko. Szklane zadaszenie pozwala obcować z naturą niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Doskonale wpasowuje się w rozmaite style architektoniczne. W szczególności pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych elewacji. Z pewnością nada bryle domu lekkości i stanie się centralnym punktem w ogrodzie. Decydując się na ten rodzaj poszycia dachowego, należy zwrócić uwagę na grubość płyt. W tym przypadku optymalnym wyborem będzie 8-10 mm. Nie bez znaczenia są także parametry wytrzymałościowe. Ze szklanej zabudowy możemy korzystać od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Nie straszne są jej silne porywy wiatru, deszcz, a nawet grad. Szklane systemy zwykle zbudowane są z paneli, które poruszają się po profilu aluminiowym za pomocą wózków jezdnych, co ma bardzo duży wpływ na komfort użytkowania.

Zadaszenie z poliwęglanu

Poliwęglan to popularne tworzywo sztuczne. Zastosowanie znajduje głównie w budownictwie. Równie chętnie wybierane jest do zadaszenia tarasu. Charakteryzuje się parametrami, takimi jak: wysoka przepuszczalność światła oraz odporność niekorzystne warunki pogodowe. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się, jeśli nie chcemy całkowicie blokować dostępu słońca do wnętrza tarasu – nadal będzie on odpowiednio nasłoneczniony. Zadaszenie z poliwęglanu skutecznie zabezpiecza przed wiatrem, deszczem i śniegiem, przez co możemy korzystać z tarasu niemal przez cały rok.Nie da się nie zauważyć, że poliwęglan, choć posiada sporo zalet, jest powoli wypierany przez szkło hartowane. Dlaczego? Ponieważ cechuje się ono lepszymi właściwościami. Po pierwsze, prezentuje się bardziej elegancko i atrakcyjnie. Poza tym świetnie tłumi odgłosy padającego deszczu, czy gwiżdżącego wiatru, dzięki czemu użytkowanie przydomowej przestrzeni staje się przyjemniejsze. Poliwęglan przy gwałtownych różnicach temperatur w powietrzu może nieprzyjemnie trzeszczeć. Ma również tendencję do rysowania. Można również śmiało stwierdzić, iż szkło hartowane jest zdecydowanie trwalszą opcją.

Nowoczesne zadaszenie tarasowe z materiału

Automatyczne zadaszenie tarasu z wysokiej klasy tkanin to prawdziwy hit wśród Klientów. Nic dziwnego – takie rozwiązanie jest niezwykle modne. Trójwarstwowe materiały techniczne odznaczają się znakomitymi właściwościami – są wodoszczelne, odporne na nadmierne nagrzewanie oraz przenikanie promieni UV. Tworzywa są na tyle wytrzymałe, że świetnie znoszą porywy wiatru do nawet 120 km/h. 

Co więcej, zadaszenia z materiału zostały zaprojektowane w taki sposób, by skutecznie odprowadzały zalegającą wodę deszczową do rynien. Wszystko odbywa się w niewidzialny dla oka sposób. Zadaszenie tarasu z materiału jest dobrym wyborem dla osób, którym zależy na możliwości regulacji dopływu światła. 

Świetnie sprawdzi się na każdym balkonie – bez znaczenia, na którą stronę świata wychodzi. Dzięki temu możemy zażywać kąpieli słonecznych wtedy, gdy tego chcemy lub rozkoszować się odpoczynkiem w cieniu. Taka konstrukcja na pierwszy rzut oka prezentuje się lekko, lecz mimo to jest solidna.

Podsumowanie

Taras to zdecydowanie jedno z najulubieńszych miejsc do wypoczynku. W końcu kto nie lubi spędzać czasu na świeżym powietrzu? Niestety, pogoda zawsze może spłatać nam figla i utrudnić przebywanie na zewnątrz. W takim wypadku jedynym słusznym, opłacalnym rozwiązaniem jest zadaszenie tarasu. Nie da się ukryć, iż jest to spore przedsięwzięcie, które wymaga dokładnego zaplanowania.

Istotną rolę odgrywają strony świata. Będąc posiadaczem południowego tarasu, trzeba rozważyć montaż pełnego zadaszenia, gdyż takie najlepiej się sprawdzi. W pozostałych przypadkach, np. w przypadku zadaszenia poddasza, dobrze zdecydować się na częściowe lub niepełne pokrycie dachowe. Kompromisem jest poszycie z regulacją kąta padania światła. Na rynku dostępnych jest wiele tworzyw. Materiał na zadaszenie tarasu powinien chronić nas przed słońcem, wiatrem oraz deszczem. Wybór konkretnego typu zadaszenia zależy od naszych osobistych preferencji.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę