Klient: Indywidualny Biznesowy

Jak zabudować taras?

Często stawiamy sobie pytania, czy warto oraz jak zabudować taras? Klasyczne parasole ogrodowe są coraz częściej wypierane przez pergole, które charakteryzują się większą odpornością na warunki atmosferyczne, dlatego czas spędzony na takim tarasie jest bardziej komfortowy. Co więcej, trwała zabudowa tarasu (w zależności od rodzaju zabudowy) jest świetnym pomysłem na przedłużenie salonu, a wtedy chętnie będziemy spędzać na nim wolne popołudnia nie tylko latem. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy ciągły kontakt z naturą, a warunki, w jakich spędzamy czas, są znacznie przyjemniejsze, szczególnie w deszczowe i zimne dni. Możemy zabudować taras wolnostojący, taras przy domu lub tarasy nad garażami i budynkami oraz balkon. Jaką formę trwałej zabudowy tarasu wybrać? Co się bardziej opłaca i co jest praktyczniejsze? Sprawdź!

  • Zabudowa tarasu nie wymaga pozwolenia, 
  • do konstrukcji zabudowy można użyć profili drewnianych lub elementów, stalowych/aluminiowych, 
  • ściany tarasu mogą być szklane, tańszym rozwiązaniem jest użycie osłon ażurowych,
  • stosunkowo tanią opcją jest wykorzystanie poliwęglanu na dach tarasu, 
  • ciekawą opcją jest automatyczne zadaszenie tarasu, 
  • dach tarasu chroni przed nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi, 
  • koszt zabudowy zależy od wykorzystanego materiału; najtańsza jest pleksi, najdroższe – drewno i szkło. 

Drewniana zabudowa tarasu

Zabudowa tarasu z drewna to naturalny i ponadczasowy pomysł. Drewno jest materiałem uniwersalnym, wpasuje się zarówno w starsze jak i w nowoczesne budownictwo. Jednak aby posłużyło nam na długie lata, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia. Nie jest też tanim materiałem, dlatego marząc o drewnianej zabudowie, należy przygotować się na większy wydatek.

taras

Najlepszym rozwiązaniem do tego typu zabudowy jest drewno klejone, ponieważ świetnie radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Ponadto, możemy rozstaw desek ułożyć w taki sposób, by cała konstrukcja posłużyła nam za pergolę, przy której posadzimy rośliny pnące i całość stworzy nam niepowtarzalny klimat. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w ciepłe dni, kiedy czas chcemy spędzić w pełni na świeżym powietrzu. Natomiast w celu ochrony przed deszczem i złymi warunkami pogodowymi, rozważmy zabudowę pełną. Pamiętajmy jednak, że decydując się na zabudowę z drewna, deski muszą być wysokiej jakości i zostać odpowiednio zaimpregnowane. Do zadaszenia tarasu można użyć także na przykład materiału technicznego, trójwarstwowego TECH-PROTECT, co sprawi, że nasz taras będzie doskonale zacieniony. Materiał ten nie przepuszcza promieni UV oraz chroni przed deszczem. Przy takich rozwiązaniach montowane jest dodatkowo małe zadaszenie, chroniące przed zawilgoceniem oraz system odprowadzania wody. Ciekawym pomysłem są również konstrukcje, posiadające dachy automatyczne. Dzięki czujnikom pogodowym dach sam będzie się rozsuwał lub zasuwał.

Ścianki osłonowe ażurowe

Ochronę przed nadmiarem słońca w upalne dni oraz komfort prywatności na tarasie zapewnią nam ażurowe ścianki osłonowe. To ciekawe rozwiązanie, jednak niestety nie sprawdzi się w chłodniejszym czasie. Osłonki ażurowe świetnie wyglądają i nadają charakteru przestrzeni, jednak nie chronią przed deszczem i złymi warunkami atmosferycznymi.

Szklana zabudowa tarasu

Odpowiednio zabudowany taras może posłużyć nam za ogród zimowy. Jak zabudować taras szkłem? To jedno z ciekawszych rozwiązań. Ściany takiego tarasu są niemal niewidoczne. Możemy wybrać rodzaj zabudowy tarasów szklanych w systemie ramowym lub postawić na zabudowę szklaną bezramową. Szkło będzie również świetnym rozwiązaniem na zabudowanie naszego balkonu.

Ponadto, jeżeli nasz szklany taras wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, a podłogi będą odpowiednio ocieplone, może nam on posłużyć za przedłużenie ogrodu, który łączy się bezpośrednio z salonem i wtedy, nawet zimowe, skrajne temperatury nie będą nam straszne.

szklana zabudowa tarasu

Drzwi bezramowe przesuwane będą niemal niewidoczne kiedy zdecydujemy się je zamknąć. Co więcej, szkło hartowane jest bezpieczne w użytkowaniu, a zamontowanie drzwi przesuwnych na profilu aluminiowym zapewni bezpieczeństwo i komfort. Ciekawym pomysłem jest też dobór aluminiowych elementów w kolorze drewna, które są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu od tych drewnianych. Aluminiowe konstrukcje nie są niestety najtańsze, natomiast są bardzo odporne i posłużyć nam mogą przez długie lata, dzięki czemu będzie to bardziej ekonomiczny wybór.

Zasłony i rolety na tarasie

Niezastąpionym dodatkiem są zasłony i rolety, które zapewnią nam prywatną przestrzeń, ochronią przed słońcem, a do tego pozwolą na swobodny przepływ powietrza. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w upalne dni.

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Poliwęglan to materiał o dużej przejrzystości i dobrych właściwościach mechanicznych. Jest tańszy od zabudowy drewnianej oraz szkła. Płyty z poliwęglanu łatwo dostosowują się do łuków oraz dobrze przepuszczają promienie słoneczne. Często stosuje się je do zabudowy balkonów oraz tarasów i ogrodów zimowych. Balkon jest w dalszym ciągu nasłoneczniony, jednak niestraszny mu już deszcz oraz nieestetyczne zacieki (jeżeli wyłożony jest płytkami).

Takie rozwiązanie ochroni nas w deszczowe dni i nie spowoduje zacienienia. Co więcej, zadaszenie tarasu z poliwęglanu może wytrzymać duże obciążenie, jeżeli tworzywo sztuczne jest dobrej jakości, a zabudowa została wykonana poprawnie.Niektóre rodzaje płyt z poliwęglanu łatwo utrzymać w czystości ze względu na ich gładką powierzchnię. Kurz i brud nie osadza się w zakamarkach, a zanieczyszczenia można zmyć zwykłymi środkami czyszczącymi lub samą wodą, jednak jeżeli powstaną, są bardzo widoczne. Co więcej, poliwęglan nie tłumi odgłosów gradu i deszczu oraz nie stosuje się go do dachów przesuwanych.

Zabudowa tarasu z użyciem pleksi

Pleksi jest najtańszym materiałem, jaki możemy wybrać do zabudowy tarasu. Chroni przed deszczem oraz wiatrem. Wymaga jedynie podstawowej pielęgnacji z użyciem wody i jest bardzo łatwa do obróbki. Taras z pleksi można zabudować samodzielnie.

Należy pamiętać jednak, że materiał ten bywa wątpliwej jakości, dlatego też nie jest polecany na każdy taras. Pod wpływem zmieniających się temperatur materiał może trzeszczeć, jego powierzchnia często ulega zniszczeniu, przez co nie wygląda dobrze i nie spełnia funkcji estetycznej.

Jaką zabudowę tarasu wybrać? Ceny

Koszt, jaki przeznaczymy na zabudowanie tarasu, zależy od wielu elementów. Najtańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie pleksi. Montować możemy ją samodzielnie. Jednak jest to też najmniej trwały sposób, a materiał niszczeje z biegiem czasu. 

Przy zabudowie tarasu drewnem, pamiętać należy z kolei o jego impregnacji, odpowiednim zabezpieczeniu i pielęgnacji. Jest to rozwiązanie stylowe i sprawdzi się doskonale także przy nowoczesnych budynkach. Jednak decydując się na tę formę zabudowy, należy pamiętać, że drewno nie jest najtańszym materiałem. Taras możemy zabudować również płytami poliwęglanowymi, które często są stosowane jako lżejszy zamiennik szkła. Ponadto, trzeba je dobrze dopasować pod względem koloru oraz jakości do naszego tarasu. Ich przejrzystość zależy od grubości materiału. Płyty są odporne na warunki atmosferyczne, jednak jeżeli chcemy zabudować taras poliwęglanem, musimy pamiętać, że poliwęglan łatwiej się drapie i rysuje.

szklana zabudowa tarasu

Szklany taras natomiast to doskonałe rozwiązanie, ponieważ cechuje go największa przepuszczalność promieni słonecznych, a system bezramowy powoduje, że przeszklenie jest niemal niewidoczne, przy jednoczesnym zachowaniu kontaktu z naturą. Sprawdzi się zarówno do małej powierzchni zabudowy jak i większej. Jednak szkło jest nieco droższe od poliwęglanu i pleksi, ale taka zabudowa posłuży nam a wiele lat i pozwoli na relaks w ogrodzie nawet w jesienne, deszczowe i chłodne dni.

Decyzja odnośnie tego czym i jak zabudować taras należy do nas samych. Warto rozważyć różne opcje i wybrać najlepszą dla siebie. Koszt zabudowy tarasu ustalić należy indywidualnie, dopasować projekt do naszych preferencji i uwzględnić ewentualną cenę montażu.

Kwestia prawna

Na remont tarasu uzyskanie pozwolenia nie jest potrzebne. W tym roku prawo zostało nieco zliberalizowane. Według art. 29 prawa budowlanego pozwolenie nie jest wymagane w przypadku kiedy chcemy przebudować mieszkalny budynek jednorodzinny, ale pod warunkiem, że przebudowa taka nie zwiększy obszaru oddziaływania budynków. Jednak nie oznacza to, że możemy zadaszyć i zabudować taras dowolnie.

Należy stosować dobre praktyki w zakresie budowy oraz przebudowy i projektowania, aby konstrukcja była bezpieczna. Każdy taras jest kwestią indywidualną, dlatego w razie wątpliwości koniecznie należy zasięgnąć porady specjalisty.

Zabudowane tarasy – aranżacja

Drewniana zabudowa tarasu pozwoli nam na urządzenie przestrzeni w stylu rustykalnym lub skandynawskim i nie tylko. Drewniane dodatki ocieplą wnętrze i nadadzą charakteru naszej przestrzeni wypoczynkowej. Stylowe koce, poduszki, świece, światełka i skórki pozwolą uzyskać odpowiedni klimat.Jeżeli zastanawiamy się nad tarasem z przeszklonymi elementami, koniecznie dobierzmy do niego nowoczesne meble ogrodowe. Doskonale wkomponują się w całokształt. Podziwianie ogrodu z takiego tarasu, to czysta przyjemność i relaks sam w sobie. Decydując się na zabudowę tarasu szkłem, warto zastanowić się nad zamontowaniem bezramowych przeszkleń.

taras

Jeżeli zdecydowaliśmy już, jak zabudować taras, kolejnym krokiem powinno być wydzielenie odpowiednich stref, które pozwolą nam na uzyskanie harmonii. Podzielmy więc taras na strefę jadalną oraz strefę relaksu. Ustawmy na tarasie także donice z ulubionymi kwiatami oraz dodatki. Co więcej, istotne jest, aby zabudowa była spójna z otoczeniem, aby taras stanowił jedność i łączył przestrzeń wypoczynkową oraz cały ogród.

Korzyści z zabudowanego tarasu

Dachy tarasów chronią przed dokuczliwymi warunkami pogodowymi. Drewniana czy aluminiowa konstrukcja pozwala nam na niepowtarzalny design, a bezramowe przeszklenia sprawiają, że zabudowany taras będzie wizualnie większy niż w rzeczywistości. W tak przygotowanym miejscu możemy podziwiać wciąż zmieniającą się na przestrzeni miesięcy naturę i błogo relaksować przy kubku herbaty i dobrej książce bez obaw o warunki atmosferyczne.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę