Klient: Indywidualny Biznesowy

Ogród zimowy całoroczny — wszystko, co musisz wiedzieć o oranżerii

Ogród zimowy (oranżeria) to nic innego, jak całkowicie przeszklony taras połączony z bryłą domu. Wnętrze ogrodu zimowego może być ogrzewane na wiele sposobów, co czyni je dodatkowym pomieszczeniem do całorocznego relaksu. Ogrody zimowe możemy dowolnie urządzić, w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. To idealne miejsce do użytku całorocznego i spędzania czasu z widokiem na okolicę budynku, nawet podczas mroźnej zimy. Jak zbudować oranżerię i jak ją urządzić?

Czym jest ogród zimowy? 

Ogród zimowy to konstrukcja, która w znacznej części składa się z odpowiednio dobranego szkła (wypełniającego przestrzenie ścian oraz dachu/sufitu) lub rzadziej plexi oraz drewna, metalu lub tworzywa sztucznego (odpowiadających za szkielet takiego obiektu).

Jak sama nazwa wskazuje – służy on do uprawy różnorodnych roślin, a także doskonale sprawdza się jako przestrzeń do spędzania czasu (relaksu, pracy, zabawy itp.)

Określenie „ogród zimowy” bardzo często jest stosowane zamiennie z „oranżerią”. Warto jednak zaznaczyć, że istnieją pewne różnice pomiędzy tymi przestrzeniami. Pierwszą z nich jest lokalizacja – ogrody zimowe znacznie częściej są dobudowywane do już istniejących budynków, natomiast oranżerie są przeważnie obiektami wolnostojącymi. Drugim aspektem jest ogrzewanie – ogrody mogą posiadać odpowiednie systemy, natomiast oranżerie są ich najczęściej pozbawione.

W zależności od przeznaczenia przestrzeni, a co za tym idzie – również sposobu jej ogrzewania – możemy rozróżnić dwa podstawowe typy zimowych ogrodów. Pierwszą grupę tworzą obiekty przeznaczone do wykorzystywania przez cały rok. Z kolei do drugiej należą tzw. ogrody sezonowe (użytkowane zazwyczaj wiosną oraz latem).

Ogród zimowy całoroczny

Jeśli planujesz wybudować miejsce, które posłuży cały rok, bez względu na pory roku, warto zdecydować się na solidniejsze materiały o zwiększonej zdolności izolacyjnej, zachowujące ciepło w pomieszczeniu przy nieco chłodniejszych warunkach w zimie. Niejednokrotnie osoby budujące ogrody zimowe decydują się na zamontowanie systemów grzewczych, które zimą pozwolą ocieplić miejsce wypoczynku. Mimo że budowa zimowego ogrodu całorocznego w przeciwieństwie do konstrukcji sezonowej może być nieco droższym rozwiązaniem, warto wybrać oranżerię, która posłuży przez cały rok.

ogrody zimowe

Ogród zimowy sezonowy, a całoroczny – różnice 

Podstawą budowy konstrukcji ogrodu jest podjęcie decyzji, w jakich miesiącach oranżeria będzie miała służyć. Jeśli planujesz korzystać z pomieszczenia tylko sezonowo, np. od wczesnej wiosny do późnej jesieni, wyłączając zimę, do konstrukcji możesz wybrać materiały o mniejszej zdolności izolacyjnej, gdyż promienie słoneczne same będą „docieplać” wnętrze. Co więcej, w sezonowym ogrodzie zimowym możesz zamontować np. drzwi przesuwne lub zdecydować się na lekkie zadaszenie, np. z poliwęglanu, co znacznie obniży koszty budowy. Warto jednak zaznaczyć, że taki ogród sprawdzi się tylko wiosną, latem i jesienią, gdyż zimowe opady śniegu mogłyby uszkodzić konstrukcję, a liczne szczeliny spowodowałyby dostawanie się zimnego powietrza do wnętrza.

Lokalizacja ogrodu zimowego

Ogrody zimowe można zamontować z każdej strony świata, jednak najczęściej montuje się je od południa, ze względu na duże nasłonecznienie przez większość dnia. Osoby, które w lecie chciałyby nieco osłonić się od zbyt mocnego słońca, mogą wybrać szyby przeciwsłoneczne. 

Kolejną często wybieraną lokalizacją jest wschód, gdyż słońce pojawia się we wnętrzu tylko do godzin południowych, dzięki czemu pomieszczenie zarówno zdąży się nagrzać, jak i nie będzie konieczności osłaniania się od promieni słonecznych w ciągu dnia. Najrzadziej wybieranym kierunkiem jest zachód, gdyż promienie słoneczne wpadają do pomieszczenia przez większość dnia, co może powodować nieprzyjemne przegrzewanie się wnętrza.

Jak zbudować ogród zimowy całoroczny? Etapy powstawania ogrodu

Jak zbudować ogród zimowy całoroczny? Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest oczywiście wybór lokalizacji, w której stanie taka konstrukcja. Podczas tej czynności trzeba wziąć pod uwagę m.in. poziom nasłonecznienia, jak również rozmiar dostępnej przestrzeni. W kolejnym kroku można przejść do opracowania projektu. Powinien on uwzględniać zarówno aspekty związane z designem, funkcjonalnością, a przede wszystkim – bezpieczeństwem przyszłych użytkowników. Warto pamiętać, że konstrukcję ogrodu należy zaprojektować z uwzględnieniem strefy obciążenia śniegiem i powiewów wiatru dla danej lokalizacji miejsca montażu. Ma to kluczowe znaczenie dla wytrzymałości ogrodu. Od projektu zależeć będzie wybór materiałów budowlanych, które muszą być dostosowane do każdych warunków. Następnie możemy rozpocząć wdrażanie projektu w życie.

Jakie materiały do budowy ogrodu zimowego całorocznego? 

Aby ogród był nie tylko stylowy, ale pozostawał trwały i funkcjonalny przez wiele długich lat – należy zadbać o dobór odpowiednich materiałów. Przy budowie takich obiektów wykorzystuje się między innymi beton, metal, tworzywa sztuczne, drewno, a przede wszystkim szkło. Za pomocą takich materiałów tworzy się:

#1 Fundamenty

Budowa ogrodów zimowych rozpoczyna się od wykonania solidnego, zbrojonego i zaizolowanego termicznie fundamentu. To podstawa całej konstrukcji, dlatego fundament musi być wylany bardzo precyzyjnie i z dbałością o każdy szczegół. Ogród sezonowy nie będzie jednak wymagał aż tak solidnego podłoża. Niejednokrotnie do budowy takich ogrodów wykorzystuje się płyty betonowe.

ogórd zimowy

#2 Profile konstrukcyjne

Kolejnym krokiem jest wykonanie profili konstrukcyjnych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu profile aluminiowe lub te wykonane z drewna. Do budowy oranżerii sezonowej można wykorzystać także profile PCV, które są stosunkowo lekkie. Warto wspomnieć, że nowoczesne profile przepuszczają dużą ilość światła dziennego i często mają zamontowaną wewnątrz wkładkę termiczną, która minimalizuje straty ciepła.

#3 Ściany

Ogrody zimowe cechują i wyróżniają się całkowitym przeszkleniem, dzięki czemu mają tak wyjątkowy wygląd. Do budowy ścian szklanego ogrodu zimowego, najlepiej wybrać szyby zespolone powłoką termoizolacyjną. W ogrodzie zimowym sezonowym można wykorzystać pleksiglas lub szkła hartowane. Należy jednak pamiętać, że szyby zespolone nie będą pochłaniać aż tak dużej ilości ciepła generowanego przez słońce, co sprawi, że pomieszczenie nie będzie się bardzo nagrzewać.

#4 Dach

Wybór dachu powinien przede wszystkim bazować na wytrzymałości materiału. Dach będzie najbardziej narażoną na uszkodzenia gradem lub śniegiem powierzchnią. Najczęściej, tak jak w przypadku ścian, wykorzystuje się szyby zespolone. Warto pamiętać, aby w dachu znajdywała się wentylacja mechaniczna połączona z podłogą, dzięki czemu świeże powietrze będzie wpływać przez otwory umieszczone przy podłodze i wypływać przy samym szyciu dachu, zapewniając przepływ powietrza w pomieszczeniu.

Jak zbudować taras? ←←← Sprawdź!

Budowa ogrodu zimowego a prawo

Przygotowując się do zbudowania oranżerii, należy najpierw sprawdzić, czy konstrukcja nie będzie wymagać zgłoszenia lub pozwolenia na budowę według obowiązującego prawa budowlanego. Budowa nie będzie wymagać pozwolenia, jeśli cała konstrukcja nie przekroczy 35 m2 oraz jeśli na każdych 5 arach działki nie będzie więcej niż 2 takie budowle. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto zaplanować ogród zimowy już na etapie budowy domu, ale późniejsze budowanie oranżerii także nie powinno przysporzyć większych problemów.

ogrody zimowe

Ogrzewanie ogrodu zimowego

Ogród zimowy ogrzewany zapewni przyjemne spędzanie czasu nawet zimą, gdy na zewnątrz będzie panował kilkunastostopniowy mróz. Często do ogrzania ogrodów zimowych montuje się ogrzewanie podłogowe, zazwyczaj wcześniej zamontowane w domu, w pomieszczeniu tuż przy ogrodzie. Pozwala to ograniczyć ilość pracy i sprawnie zapewnić jednolite rozprowadzanie ciepła na zamkniętym tarasie. Do ogrzewania można także wykorzystać grzejniki przypodłogowe lub tzw. kozę, która dodatkowo wprowadzi przyjemny nastrój do reszty domu. Alternatywnym źródłem ogrzewania mogą być również promienniki ciepła.

Promiennik ciepła – czyli jak ogrzać taras? ←←← Sprawdź!

Jakie oświetlenie dla oranżerii? 

Taka decyzja powinna być podyktowana głównie względami estetycznymi oraz indywidualnymi preferencjami. W oranżerii doskonale odnajdą się zarówno klasyczne lampy wiszące (umieszczone w centralnej części takiego obiektu), stylowe kinkiety (usytuowane na ścianach), jak i tradycyjne lampy wolnostojące.

Podczas dokonywania wyboru warto wziąć pod uwagę to, aby oranżeria została wyposażona zarówno w funkcjonalne, jak i dekoracyjne źródła światła. W tym pierwszym obszarze idealnie sprawdzą się mocne lampy (np. LED) umieszczone w centralnym punkcie ogrodu zimowego. Natomiast do ozdoby można użyć delikatniejszych lamp – subtelnie oświetlających jedynie wybrane fragmenty ogrodu bądź tarasu zimowego.

ogród zimowy wnętrze

Wnętrze ogrodu zimowego — jakie rośliny i dekoracje?

Wybór roślin domowych do ogrodu zimowego zależy od jego usytuowania. Montując ogród od strony południowej lub zachodniej, możemy hodować w nim kwiaty i rośliny egzotyczne, które wymagają dużej ilości światła. W ogrodzie po stronie wschodniej można hodować zdecydowaną większość roślin do uprawy w domu. Co więcej, ogrody zimowe mogą służyć za zimowisko dla roślin, które w ciepłych miesiącach znajdują się na zewnątrz domu.

Do ogrodu zimowego warto wybrać takie rośliny jak: bluszcz, paproć, filodendron, sępolia, maranta, oleandra, figowiec, zielistka, czy niektóre gatunki cytrusów i wiele innych roślin ciepło- i światłolubnych.

Urządzając ogród zimowy, warto wybrać styl, który zdobi cały dom. W przeszklonym pomieszczeniu dobrze wyglądać będzie jasne drewno, dlatego dobrze postawić na drewniane lub rattanowe meble. Niejednokrotnie taki ogród traktowany jest jako salon i miejsce do wypoczynku, dlatego często możemy w nim ujrzeć meble wypoczynkowe. Aby nadać oryginalności i przytulności ogrodowi zimowemu, warto wybrać estetyczne koce, poduszki lub wygodne fotele i dywany, które umilą czas spędzany w pomieszczeniu.

Jak zabezpieczyć taras na zimę? ←←← Sprawdź!

Ile kosztuje ogród zimowy?

Na ostateczną cenę ogrodu zimowego wpływają takie elementy, jak: rodzaj użytych materiałów, lokalizacja oraz powierzchnia oranżerii, sposób jej ogrzewania, aż wreszcie – konieczność transportu czy też przeprowadzenia wszelkich prac montażowych.

Ceny ogrodu zimowego w zależności od powyższych parametrów zaczynają się od 20+ tysięcy złotych, a kończą w okolicach 100+ tysięcy.

Ogrody zimowe w Tarasola – opis produktów

Szukasz gotowych rozwiązań, które wykorzystasz do stworzenia funkcjonalnego, trwałego, stylowego i jedynego w swoim rodzaju zimowego ogrodu? Zapoznaj się z poniższymi propozycjami prosto od Tarasoli. Modele, którymi warto się zainteresować, to między innymi:

Ogród zimowy Technic New

Stanowi nową i jeszcze lepszą wersję doskonale znanego modelu – Technic. Jego dach składa się z obracanych profili wykonanych z aluminium. Pracują pod kątem 135 stopni, dzięki czemu dają pełną kontrolę nad światłem, umożliwiają wentylację oraz cyrkulację powietrza.

Nowy model to również wiele innych nowości, do których zaliczamy: większe rozmiary pojedynczego modułu, szersze nogi, brak połączeń śrubowych (które zastąpiły te typu “click”), a także zastosowanie dodatkowej rynny czy nowych lameli. Więcej na temat modelu Technic New znajdziesz tutaj.

Ogród zimowy Tarasola Fix

Podstawę tej konstrukcji stanowią dwa niezawodne materiały: aluminium wykorzystane do budowy nóg i ramy oraz blacha trapezowa, która odpowiada za wykończenie dachu. Takie połączenie sprawia, że model ogrodu zimowego Tarasola Fix jest nie tylko solidny, ale również wyjątkowo designerski. Doskonale odnajdzie się jako dodatek do obiektu w stylu nowoczesnym oraz loft.

Może zostać wyposażony w panele fotowoltaiczne, które pozwolą produkować darmowy prąd. Ponadto, w jego wnętrzu może znaleźć dodatkowy dolny dach, który zapewni jeszcze większy komfort użytkowania. Więcej na temat tego modelu przeczytasz tutaj.

Ogród zimowy Tarasola Loft

To z kolei doskonała propozycja dla fanów stylu industrialnego oraz skandynawskiego. Klasyczna bryła z dwuspadowym dachem idealnie sprawdzi się zarówno jako dodatek do budynku mieszkalnego, jak i obiekt o charakterze komercyjnym (do hotelu, baru i restauracji). Poza automatycznie sterowanym zadaszeniem oraz licznymi akcesoriami, na szczególną uwagę zasługuje charakterystyka samej konstrukcji. Mianowicie, jest ona odporna na wiatr o prędkości nawet do 120 km/h.

Dodatkowe informacje na temat ogrodu zimowego typu Loft czekają na Ciebie pod tym adresem.

Ogrody zimowe – inspiracje

Ogród zimowy zlokalizowany tuż przy domu, czy też wolnostojąca oranżeria. W obu przypadkach jest to poważna inwestycja, która ma tobie służyć oraz cieszyć twoje oczy przez bardzo długi czas. To naturalne, że przed jej rozpoczęciem chcesz przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, przekonać się, jak może wyglądać, a przede wszystkim – mieć pewność, że będzie prezentowała się dokładnie tak, jak chcesz.

Właśnie dlatego przygotowaliśmy kilka gotowych aranżacji, które mogą posłużyć Ci jako doskonała inspiracja – do stworzenia funkcjonalnego, pięknego, solidnego oraz jedynego w swoim rodzaju – ogrodu zimowego.

Podsumowanie

Ogród zimowy całoroczny to bardzo ciekawe pomieszczenie, które nie tylko dodatkowo ozdobi dom, ale także będzie doskonałym miejscem do wypoczywania i spędzania czasu z widokiem na ogród zewnętrzny. Dzięki możliwości zamontowania drzwi przesuwnych, miejsce w lecie może pełnić funkcję przeszklonego tarasu, który świetnie będzie się komponować z zazielenionym ogrodem.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę