Klient: Indywidualny Biznesowy

Jak zabezpieczyć taras na zimę? Ochrona drewna, betonu i płytek na tarasie

Zima to czas, który może okazać się szkodliwy dla powierzchni twojego tarasu – zwłaszcza, jeżeli odpowiednio wcześnie nie zadbasz o jego kondycję oraz nie zapewnisz mu właściwej konserwacji. 

Co zrobić, aby zadbać o jego wygląd i skutecznie zabezpieczyć taras przed działaniem mrozu? 

Zabezpieczenie tarasu na zimę – jak to zrobić? 

Za ochronę tarasu należy zabrać się na długo przed tym, gdy temperatura znajdzie się w okolicach zera stopni Celsjusza. Aby konserwacja przyniosła pożądane rezultaty – powinna być przeprowadzana w optymalnych warunkach. Za takie można uznać niską wilgotność, brak ostrego słońca czy deszczu oraz temperaturę powietrza oscylującą w granicach od kilkunastu do około 20 stopni.  

Gdy upewnisz się, że pogoda sprzyja pracom konserwacyjnym – pora na przygotowanie właściwych materiałów. Ich dobór powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem budulca wykorzystanego do budowy takiego obiektu. W przypadku szkieletu (w tym ścian oraz zadaszenia tarasu) – będzie to prawdopodobnie drewno. A jeżeli mowa o podłodze lub powierzchni fundamentu – możemy mówić o zarówno o deskach, płytkach ceramicznych, jak i surowym betonie. 

Jak zabezpieczyć taras drewniany na zimę? 

Jednym z najlepszych sposobów skutecznej ochrony drewnianego tarasu podczas nadchodzącej zimy, jest konserwacja jego powierzchni przy pomocy oleju (nakładanego bezpośrednio na surowe drewno) lub lakieru (jeśli taras był np. już wcześniej pomalowany). Bez względu na finalny wybór substancji – proces zabezpieczania wygląda bardzo podobnie. 

Olejowanie i lakierowanie tarasu przed zimą – jak do tego podejść? 

Pomoże ci w tym ta krótka instrukcja: 

  1. Przygotuj powierzchnię usuwając z niej zanieczyszczenia bądź pozostałości starych warstw lakieru. Do tego celu możesz użyć szlifierki (oscylacyjnej, mimośrodowej lub taśmowej). Jeśli twój taras wymaga jednak wyłącznie odświeżenia – możesz wykorzystać papier ścierny lub specjalną szczotę z drutami. Na koniec nie zapomnij o zmyciu z powierzchni całego pozostałego pyłu,
  2. Nanieś olej lub lakier – pamiętaj, że w zależności od rodzaju oraz stanu drewna, ta czynność powinna być powtórzona dwa, a być może nawet trzy razy (zawsze po wyschnięciu poprzedniej warstwy),
  3. Odczekaj do całkowitego wyschnięcia.

Prace konserwacyjne zaplanuj tak, aby zarówno w dniu ich prowadzenia, jak i przez kilka kolejnych dni istniało nikłe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów czy pojawienia się bardzo ostrego słońca. Podwyższona wilgotność, jak i narażenie na “atak” gorąca, mogą spowodować, że substancja nie zdąży się odpowiednio związać, a w związku z tym – twój taras nie uzyska skutecznej ochrony przed zimą. 

Kiedy i jak często olejować lub lakierować taras? 

Na tak postawione pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko przez fakt, iż takie czynności warto powtarzać wówczas, gdy zwyczajnie są potrzebne. 

Jeżeli udało ci się przeprowadzić ten proces np. wiosną bądź latem i uznajesz, że powierzchnia twojego tarasu nadal jest w doskonałej kondycji, wtedy prawdopodobnie nie musisz jej dodatkowo zabezpieczać przed zimą.

Jak zabezpieczyć taras betonowy na zimę? 

Beton, podobnie, jak drewno, to materiał, który może służyć naprawdę wiele długich lat. Jednak, aby mogło tak być – należy spełnić jeden zasadniczy warunek, czyli pamiętać o jego właściwej konserwacji oraz reagowaniu na niepokojące oznaki.

Jak to zrobić? To zobrazuje ci nasza krótka instrukcja: 

  1. Przeprowadź przegląd powierzchni i sprawdź, czy na twoim betonowym tarasie występują pęknięcia lub inne, nawet niewielkie uszkodzenia. Jeśli tak – napraw je za pomocą odpowiedniej zaprawy, silikonu lub innej substancji przeznaczonej do betonu. 
  2. Przygotuj powierzchnię do impregnacji – pozbywając się z niej wszelkich zabrudzeń oraz pyłu.
  3. Nanieś środek impregnujący i odczekaj, aż całkowicie zwiąże się ze strukturą betonu. W zależności od potrzeb powtórz od dwóch do trzech razy. 

Jak zabezpieczyć płytki tarasowe przed zimą?  

Jeżeli zależy ci trwałości i bezpieczeństwie, a dodatkowo chcesz, aby aranżacja posiadała wzornictwo inspirowane marmurem, granitem lub innymi kamieni (i nie tylko) – na powierzchni podłogi twojego tarasu powinny znaleźć się płytki ceramiczne. Podczas zakupów zwróć uwagę, aby oferowały odpowiednie parametry (były przede wszystkim mrozoodporne oraz antypoślizgowe). W tej roli idealnie sprawdzą się zarówno klinkiery, jak i popularne gresy. 

W przypadku takich płytek cały proces jest bardzo zbliżony do pielęgnacji betonu. Aby go przeprowadzić, wystarczy, że wykonasz te kroki: 

  1. Sprawdź stan płytek – weryfikując, czy nie ma na nich pęknięć, nie występują braki fug itp. Jeżeli zdiagnozujesz jakiekolwiek uszczerbki – szybko je napraw. Możesz to zrobić za pomocą fugi, a jeżeli uznasz, że sytuacja tego wymaga – postawić na wymianę całych elementów, 
  2. Oczyść powierzchnię płytek z zanieczyszczeń i pyłu,
  3. Nałóż silikonowy impregnat i poczekaj do jego całkowitego wyschnięcia. 

Zabezpieczanie tarasu przed zimą – podsumowanie 

Warto pamiętać, że żaden z wymienionych materiałów nie będzie służyć ci wiecznie, jeśli nie zadbasz o jego odpowiednią ochronę. Bez względu na to, czy powierzchnię twojego tarasu tworzy drewno, beton czy płytki – w każdym przypadku wymaga odpowiedniej pielęgnacji, którą należy przeprowadzać na długo, zanim pojawią się pierwsze przymrozki. 

Stosuj się do wspomnianych wyżej zaleceń, a jesteśmy przekonani, że twój taras pozostanie piękny i funkcjonalny przez bardzo długi czas! 

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę