Klient: Indywidualny Biznesowy

Szklany ogród zimowy

Szklana oranżeria stanowi obiekt westchnień praktycznie każdego posiadacza domu, a także potrafi być powodem zazdrości osób, które zdecydowały się na mieszkanie w bloku lub kamienicy. Nie ma się co dziwić. W końcu własny kawałek zielonej i jasnej przestrzeni, w dodatku dostępny przez cały rok, to niebywała gratka dla każdego miłośnika natury i nie tylko. W tym artykule przyjrzymy się im nieco bliżej i krok po kroku omówimy najważniejsze tematy związane ze szklanymi ogrodami zimowymi.

Czytaj dalej i wyposaż się w kluczową wiedzę na temat specyfiki oraz funkcjonowania ogrodów zimowych wykonanych ze szkła. 

Zabudowa ogrodu zimowego – z czego się składa?

Jak łatwo wywnioskować po temacie tego artykułu – głównym materiałem wykorzystywanym do budowy zimowych ogrodów jest oczywiście szkło. To ono z jednej strony zapewnia odpowiednią ochronę przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Jednak przede wszystkim – stanowi sposób na dostarczenie roślinom właściwej dawki niezbędnego światła.

Do budowy elementów konstrukcyjnych, czyli tzw. szkieletu ogrodu, można zastosować takie materiały, jak: drewno, metal bądź tworzywa sztuczne. W zależności od potrzeb, rodzaju oraz przeznaczenia, zimowy ogród może być wyposażony w dodatkowe elementy – takie, jak chociażby: oświetlenie, zadaszenie, rolety, żaluzje, a nawet ogrzewanie czy czujniki pogodowe.

Charakterystyka zimowego ogrodu ze szkła. Co warto wiedzieć na ten temat? 

Jak sama nazwa wskazuje, tego rodzaju obiekty, nazywane również oranżeriami, przyjmują formę swego rodzaju szklarni, które w obecnych czasach są wykorzystywane głównie do spędzania wolnego czasu, relaksu, zabawy, a także uprawy roślin. 

Wprowadza się do nich ozdobne kwiaty, drzew i krzewy, meble, kominki oraz uzupełnia licznymi dodatkami. Dzięki temu mogą one pełnić funkcję obiektów: 

  • całorocznych lub wykorzystywanych sezonowo,
  • wolnostojących lub stanowiących część budynków mieszkalnych,
  • ogrzewanych lub nieogrzewanych. 

Jak ogrzać ogród zimowy ze szkła?  

Zimowy ogród, który w zdecydowanej większości został wykonany ze szkła, można ogrzać na kilka sposobów. Z jednej strony możesz do tego wykorzystać tradycyjne formy, czyli kominek, ogrzewanie podłogowe lub kanałowe. Z drugiej z kolei – możesz postawić na bardziej nowoczesne rozwiązania, w tym: promienniki ciepła, a nawet klimatyzatory. 

Jeżeli zależy ci na pogłębieniu tematyki związanej z ogrzewaniem (w tym sposobach, możliwościach i kosztach) – koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu, w którym prawdopodobnie znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. 

Jak ogrzać ogród zimowy? ←←← Sprawdź!

Jakie rośliny do ogrodu zimowego ze szkła? 

Wybór konkretnego źródła ogrzewania szklanej oranżerii ma jeszcze jeden poważny skutek – związany bezpośrednio z gatunkami roślin, które będą mogły w niej zagościć. Otóż, jeśli zdecydujesz się na systemy, które zadbają o utrzymanie stosunkowo niskiej temperatury (do 10 stopni Celsjusza) – Twój wybór zostanie ograniczony do niewielkich drzew oraz krzewów, pnączy oraz takich odmian, jak paprotniki czy azalie. Jeżeli postawisz na wydajne ogrzewanie, które pozwoli utrzymywać temperaturę na stałej wysokości około 15 lub 20 stopni Celsjusza – w Twoim ogrodzie z powodzeniem odnajdą się również liczne odmiany egzotyczne, wiele roślin pnących, a nawet delikatne oraz wymagające kwiaty. Weź pod uwagę, że tego rodzaju przestrzeń może stanowić również idealne miejsce do uprawy ziół, owoców, a nawet warzyw, które następnie wykorzystasz w swojej kuchni!

Przykłady roślin, które w zależności od temperatury, możesz uprawiać w swoim zimowym ogrodzie, to:

  • Paprotka
  • Dracena
  • Pelargonia
  • Kaktus
  • Petunia
  • Storczyk
  • Bananowiec
  • i wiele innych

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Jakie rośliny do ogrodu zimowego? 

Ile kosztuje szklany ogród zimowy?   

Szkło to materiał o bardzo wysokiej jakości, który jest trwały, niezwykle funkcjonalny, a co za tym idzie – również nieco droższy od alternatywnych surowców wykorzystywanych do budowy ogrodów zimowych (np. popularnej pleksi). 

Wpływ na cenę mają między innymi takie czynniki, jak: powierzchnia ogrodu (liczona w m2), grubość oraz inne parametry zastosowanego szkła, mechanizmy otwierania drzwi i okien, a nawet rodzaj izolacji. W związku z tym, ostateczna kwota za budowę oraz montaż takiej oranżerii może wahać się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku większego budżetu, warto wybrać gotowe rozwiązania, tzw. pergole tarasowe.

Zalety i wady ogrodu zimowego ze szklanym dachem. Dlaczego warto? 

Poniżej znajdziesz zestawienie pozytywnych oraz negatywnych stron związanych z posiadaniem i korzystaniem ze szklanych oranżerii. 

Do zasadniczych plusów takiego rozwiązania możemy zaliczyć: 

  • elastyczność – po odpowiednim wyposażeniu mogą służyć przez cały rok, 
  • doskonałą jakość – pozostają trwałe i funkcjonalne przez wiele lat,
  • świetny design – można je łatwo dostosować do estetyki dowolnego budynku, 

Z kolei kluczowymi minusami są: 

  • stosunkowo wysokie ceny – zwłaszcza związane z początkową inwestycją, 
  • podatność na wahania temperatur – w lecie są podane na szybkie nagrzewanie, z kolei zimą – na ekspresowe wychładzanie. 

Ogród zimowy ze szkła – aranżacje  

Budowa własnego szklanego ogrodu zimowego stanowi kosztowną inwestycję, która będzie Ci służyła przez długie lata. Nic więc dziwnego, że chcesz rozważyć wszystkie “za”, jak i “przeciw”, a także upewnić się, czy to aby najlepszy możliwy wybór. Sprawdź kilka poniższych aranżacji oranżerii, które staną się dla Ciebie wartościowymi inspiracjami i z pewnością ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji.

Tarasola – alternatywa dla ogrodu zimowego

Choć Tarasola nie produkuje typowych ogrodów zimowych wykonanych w tzw. technologii ciepłej, stanowi świetną alternatywę dla ogrodu zimowego. Zastosowanie bocznych przeszkleń pozwala skutecznie zastąpić ogród zimowy. Elementy otwierane zapewniają pełny komfort użytkowania w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pomieszczenie nie nagrzewa się, tak jak ma to miejsce w tradycyjnym ogrodzie. W okresie zimowym temperatura pod zadaszeniem zależna jest od liczby i mocy zastosowanych źródeł ciepła wewnątrz. Ponieważ całość zabudowy ma charakter tzw. stolarki zimnej, jako najefektowniejszą formę ogrzewania proponujemy promienniki podczerwieni.

Modelami, które sprawdzą się jako alternatywa do zimowych ogrodów są zadaszenia lamelowe Technic oraz Technic Pro, które są odporne na obciążenie śniegiem (w zależności od wymiarów od 120 do 600 kg/m2).

Dobrym rozwiązanem jest również wybór zadaszenia Tarasola Fix ze stałym dachem z poliwęglanu i pełną zabudową boczną – dzięki niemu taras będzie o wiele lepiej utrzymywał ciepło podczas chłodniejszych pór roku.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę