Klient: Indywidualny Biznesowy

Jakie rośliny do ogrodu zimowego ogrzewanego i nieogrzewanego?

Ogród zimowy to miejsce, które może pełnić rolę funkcjonalnej przestrzeni do odpoczynku, zabawy oraz pracy. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, z powodzeniem może stać się także lokalizacją, w której zagości piękna, zielona, bujna i przede wszystkim żywa roślinność.

Jak dobrać i dbać o kwiaty, krzewy, drzewa i inne rośliny? Jakie gatunki sprawdzą się w ogrodzie wyposażonym w ogrzewanie, a z kolei, jakie będą idealnym wyborem do oranżerii pozbawionej dodatkowych źródeł ciepła? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części wpisu. 

Rośliny w ogrodzie zimowym (oranżerii). Co warto wiedzieć na temat ich uprawy?

Regularne podlewanie, dostęp do światła słonecznego oraz odpowiedniego nawozu. Jeżeli udało Ci się mieć jakąkolwiek styczność z roślinami, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, że właśnie te trzy czynniki stanowią absolutną podstawę w ich uprawie. Zwłaszcza jeżeli mowa o tej, która odbywa się bezpośrednio w twoim domu.  

Jeśli zależy ci na tym, aby bujna roślinność zagościła również w ogrodzie zimowym – pod uwagę musisz wziąć kilka innych, ale również istotnych czynników, czyli: temperaturę powietrza wewnątrz oranżerii, a także jej ekspozycję na światło słoneczne

Jak dbać o rośliny w ogrodzie zimowym?

Podstawowym czynnikiem, który pozwoli ci zadbać o świetną kondycję roślinności w tej przestrzeni, jest podjęcie decyzji na temat sposobu jej ogrzewania. 

 • jeżeli postanowisz, że będziesz korzystać z tej przestrzeni w okresach jesienno-zimowych, a co za tym idzie – zrezygnujesz z jej ogrzewania – wówczas jedynym słusznym wyborem będzie postawienie na rośliny zimnolubne, 
 • jeśli zapragniesz, aby twój zimowy ogród był funkcjonalny przez okrągły rok (co oznacza wprowadzenie do niego stałego źródła ciepła) – z powodzeniem możesz zasadzić w nim również roślinność, która lubi ciepło. 

Poza względami dotyczącymi odpowiedniej temperatury, musisz również pamiętać o innych aspektach, które pozwolą ci zadbać o zdrowie i świetną kondycję roślin. Zaliczamy do nich: 

 • odpowiedni poziom wilgotności i wymiany powietrza (wentylacji),
 • dostęp do światła słonecznego (zgodny z potrzebami konkretnych okazów),
 • dopasowanie gatunków (pod względem preferowanych warunków, jak i rozmiarów),
 • właściwa lokalizacja poszczególnych roślin (aby nie zabierały sobie promieni, wody itp.).

Jakie rośliny do oranżerii, która posiada ogrzewanie?

W zależności od konkretnych gatunków, rośliny ciepłolubne najlepiej będą się czuły w temperaturach sięgających od 15 do 20 (a czasami nawet 25) stopni Celsjusza oraz w miejscach z dużą ekspozycją na słońce (ogród zorientowany na południe).

Gatunki roślin do ogrzewanego ogrodu zimowego

Do roślin ciepłolubnych, które doskonale odnajdą się w twoim ogrodzie zimowym, zaliczamy:  

 • różne odmiany egzotyczne, które uwielbiają wysokie temperatury oraz intensywne oświetlenie. Są to m.in. palmy, bambusy, bananowce, kawowce, oleandry, ananasy, a nawet kaktusy;
 • cytrusy, w tym zwłaszcza drzewka cytrynowe czy pomarańczowe;
 • różnorodne kwiaty, takie, jak chociażby: pelargonie, róże chińskie, fiołki afrykańskie, begonie oraz amarantusy;
 • delikatne i wymagające rośliny – ze storczykami oraz gardeniami na czele; 
 • rośliny pnące, w tym w szczególności bluszcze oraz męczennice.  

Podczas wyboru konkretnych gatunków roślin warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość temperatury, ale również wspomnianą już – ekspozycję na światło słoneczne (poziom nasłonecznienia).

Jakie rośliny do ogrodu zimowego nieogrzewanego?

Na początku warto zaznaczyć, że określenie roślin zimnolubnych wcale nie oznacza, że mogą rosnąć w kompletnym mrozie oraz bez dostępu do światła. Aby zapewnić im odpowiednie warunki do przeżycia – temperatura w twoim ogrodzie zimowym nie powinna spadać poniżej 10 (ewentualnie 15) stopni Celsjusza.

Gatunki roślin do ogrodu zimowego bez ogrzewania

Do tego rodzaju grupy roślin zimnolubnych możemy zakwalifikować między innymi:  

 • niewielkie drzewa i krzewy – draceny, granatowce, jak również niektóre silniejsze odmiany drzewek cytrusowych; 
 • pnącza – w tym, chociażby winniki, jaśminy i podobnie, jak w przypadku ogrodów ogrzewanych – bluszcze;
 • trwałe kwiaty – w tym między innymi: kamelia japońska, oleander, gardenia, a także kilka wybranych gatunków storczyków;
 • inne różnorodne odmiany – paprotniki, azalie, pierwiosnki.  

Podobnie jak w przypadku roślin dobieranych do ogrodu ogrzewanego – podczas aranżacji obiektu pozbawionego ogrzewania również należy wziąć pod uwagę jego usytuowanie względem słońca.

Czym ogrzać ogród zimowy?  

Sposobów na skutecznie ogrzanie ogrodu zimowego jest co najmniej kilka, a do najbardziej popularnych możemy zaliczyć, chociażby: ogrzewanie podłogowe, przy zastosowaniu grzejników kanałowych, za sprawą promienników ciepła, a nawet alternatywę w postaci ogrzewania za pomocą klimatyzatora. 

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie podejście do tej kwestii sprawdzi się w twoim przypadku – koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem pt. Jak ogrzać ogród zimowy? 

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę