Klient: Indywidualny Biznesowy

Co to jest oranżeria? Historia, rodzaje i zastosowanie oranżerii

Chcesz zorganizować w swoim ogrodzie wyjątkową przestrzeń, w której miejsce dla siebie znajdziesz zarówno ty, jak i wszyscy twoi bliscy, rodzina, znajomi? Jednak zanim podejmiesz ostateczną decyzję o budowie oranżerii, chcesz mieć pewność, że wiesz wszystko, czego potrzeba do zaplanowania oraz przeprowadzenia całej inwestycji? Mamy na to rozwiązanie!

Przekonaj się, czym jest oranżeria, poznaj jej historię oraz rodzaje, a także dowiedz się, gdzie znajduje szczególne zastosowanie. 

Czym jest oranżeria?  

Oranżeria (nazywana również pomarańczarnią) to specjalny obiekt, którego szkielet tworzą drewniane, metalowe lub plastikowe belki, z kolei powierzchnie ścian oraz sufitów (zadaszenia) wypełniają odpowiednio przygotowane elementy ze szkła.  Funkcję oranżerii może też pełnić pergola tarasowa.

Oranżeria może być zbudowana tuż przy budynku mieszkalnym (i w ten sposób pełnić rolę swego rodzaju tarasu). Jednak z dużym powodzeniem może zostać wykorzystana także jako zupełnie osobny oraz w pełni niezależny budynek – usytuowany, chociażby na terenie ogrodu. W zależności od projektu, jak i przeznaczenia samej pomarańczarni – taka konstrukcja może być wyposażona w dodatkowe źródła ogrzewania. Odpowiednio dobrane instalacje pozwalają bowiem uprawiać w niej rośliny, a nawet korzystać z jej funkcjonalności przez cały rok. Wówczas możemy mówić, że stanowi ona całoroczny ogród zimowy.

Historia oranżerii, czyli gdzie sięgają korzenie tego typu obiektów?

Pierwotnie, jak sama nazwa wskazuje, pomarańczarnie były wykorzystywane do uprawy egzotycznych roślin, które ze względu na nieprzychylne warunki klimatyczne, nie mogły rosnąć bezpośrednio na zewnątrz. Jedne z pierwszych tego typu konstrukcji powstawały w XVII wieku na terenie Niemiec i stanowiły alternatywę dla pomarańczy, cytryn, figowców oraz innych cytrusów, które trzeba było sprowadzać z odległych zakątków globu. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę – bardzo często były ogrzewane przy użyciu specjalnych pieców. 

Z czasem oranżerie zaczęły “ewoluować” i obok uprawy egzotycznych owoców, coraz częściej wykorzystywano je jako ekskluzywne miejsca do organizowania spotkań. Jednak popularność tego typu przybytków nie trwała zbyt długo. 

Z uwagi na zmiany gospodarcze, a przede wszystkim – rewolucję przemysłową, schyłek popularności oranżerii w ich pierwotnej formie nastąpił niewiele później, bo już w XIX wieku. Do łask wróciły znacznie później, bo dopiero w XXI wieku. 

Jak ogrzać ogród zimowy? ←←← Sprawdź!

Szklarnia czy oranżeria? Czym się różnią?

Pomimo faktu, że przez wiele osób nazwa “szklarnia” oraz “oranżeria” są używane wręcz na zmianę – warto zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę dotyczą dwóch zupełnie odmiennych obiektów

Oczywiście obie konstrukcje charakteryzują się wykorzystaniem szkła jako głównego materiału budulcowego, a w wielu przypadkach – dodatkowymi systemami ogrzewania. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że są między nimi także pewne różnice, które dotyczą przede wszystkim celu oraz sposobu wykorzystania.

Oranżeria w domu, jak urządzić oranżerię? ←←← Sprawdź!

Zastosowanie oranżerii, czyli do czego obecnie wykorzystuje się takie konstrukcje?

Otóż szklarnie to w głównej mierze miejsca wykorzystywane do produkcji roślin (w tym różnych gatunków owoców, jak i warzyw ciepłolubnych). Natomiast kluczowa rola oranżerii jest zupełnie inna.  

Najważniejszym aspektem, dla którego wielu inwestorów decyduje się na budowę tego typu obiektów, jest chęć zapewnienia sobie oraz swoim bliskim przyjaznej przestrzeni do relaksu, wypoczynku, zabawy, a czasami nawet pracy

Oczywiście, w tym obszarze jedno wcale nie wyklucza drugiego. Owszem, pomarańczarnie mogą być wykorzystywane do hobbystycznej uprawy wyszukanych gatunków roślin. Jednak zdecydowanie częściej przyjmują formę przestrzeni do przyjemnego spędzania wolnego czasu

Ogród zimowy na balkonie ←←← Sprawdź!

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę