Klient: Indywidualny Biznesowy

Ogród zimowy na balkonie – sprawdź aranżacje!

Zimowy ogród na balkonie jest jak najbardziej możliwy. Aby to zrobić, należy go odpowiednio zabudować. Najprościej wykonać zabudowę na balkonie, który jest ograniczony ścianami z trzech stron. Loggie mogą być wbudowane w obrys budynku lub dostawiane – w obu możliwościach można stworzyć ogród zimowy lub niewielkie saloniki.

Oranżeria najlepiej sprawdzi się na wschodniej lub południowej stronie domu lub mieszkania. Powodem tego jest dostęp do światła (pod tym względem najgorsza jest strona północna). 

Uwaga: Zabudowa balkonu w bloku wymaga pozwolenia od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W celu uzyskania stosownych zezwoleń należy mieć przygotowany projekt zabudowy. W przypadku zabytków, wymagane jest specjalne pozwolenie od konserwatora.  

Co to jest oranżeria? ←←← Sprawdź!

Masz więcej pytań?

Jaki rodzaj zabudowy do ogrodu zimowego na balkonie? 

Zabudowa balkonu pod ogród zimowy jest najczęściej ramowa lub bezramowa. W pierwszej możliwości wykorzystuje się aluminiową ramę, na której umieszcza się panele z PCV, szkła lub pleksi. Szyby montuje się w dwóch warstwach, dzięki czemu taras jest bardziej izolowany od zimna. Ramy zwykle są wykonane z drewna lub aluminium. Zabudowa ramowa jest stosunkowo tania. 

Rozwiązanie bezramowe jest droższe, ale zapewnia bardzo dobrą widoczność i przejrzystość. W tym przypadku ważny jest wybór odpowiedniego przeszklenia – powinno dobrze trzymać temperaturę oraz chronić przed słońcem.

Czy ogród zimowy balkonowy należy ogrzewać? 

Ogród zimowy jest narażony na dużą stratę ciepła. Brak ogrzewania może skutkować niskimi temperaturami, przez co oranżeria traci na swojej funkcjonalności. Zaleca się zastosować ogrzewanie podłogowe lub kanałowe. Opcją są także elektryczne grzejniki panelowe. Rozwiązaniem doraźnym mogą być specjalne promienniki ciepła

Jakie rośliny na zimowy ogród balkonowy?

Wybór roślin do balkonowego ogrodu zimowego powinien zależeć od umiejscowienia balkonu. W przypadku dużego nasłonecznienia warto postawić na gatunki ciepłolubne. Do takich zalicza się m.in.: figowce, męczennice, kordyliny, koleusy, fikusy lirolistne. 

Do mniej słonecznych balkonów poleca się bluszcze, filodendrony, paprocie. Co w sytuacji gdy oranżeria nie jest ogrzewana? W takim przypadku należy się zdecydować na gatunki, które w okresie zimowym przechodzą w stan spoczynku. Zalicza się do nich: hibiskusy, kaktusy, azalie indyjskie. Dobrym wyborem  są także storczyki, które nie wymagają dużej ilości światła. 

Tarasola – alternatywa dla ogrodu zimowego

Tarasola jest alternatywą dla ogrodu zimowego. Zastosowanie bocznych przeszkleń pozwala skutecznie zastąpić ogród zimowy. Elementy otwierane zapewniają pełny komfort użytkowania w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pomieszczenie nie nagrzewa się, tak jak ma to miejsce w tradycyjnym ogrodzie. W okresie zimowym temperatura pod zadaszeniem zależna jest od liczby i mocy zastosowanych źródeł ciepła wewnątrz. Ponieważ całość zabudowy ma charakter tzw. stolarki zimnej, jako najefektowniejszą formę ogrzewania proponujemy promienniki podczerwieni.

Modelami, które stanowią najlepszą alternatywę do zimowych ogrodów są zadaszenia lamelowe Technic oraz Technic Pro, które są odporne na obciążenie śniegiem (w zależności od wymiarów od 120 do 600 kg/m2).

Zobacz wszystkie modele tarasoli.

Plusy ogrodu zimowego na balkonie

  • Ogród zimowy daje większą możliwość przechowywania roślin, także tych doniczkowych;
  • Balkonowy ogród zimowy może być dobrym miejscem produkcji rozsady (warzyw i roślin ozdobnych);
  • Ogród zimowy na balkonie zwiększa powierzchnię użytkową mieszkania (którą można wykorzystać na przechowywanie roweru lub innych sprzętów), a także daje wygodną przestrzeń nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i pozostałych domowników, np. zwierząt.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę