Klient: Indywidualny Biznesowy

Oranżeria w domu. Jak urządzić oranżerię?

Planujesz, aby tuż obok twojego domu powstała funkcjonalna przestrzeń, w której zarówno ty, jak i twoi bliscy zaaranżujecie miejsce do wspólnego spędzania czasu, wypoczynku, nauki, czy chociażby pracy? Sprawdź, co warto wiedzieć o oranżerii, której odpowiedni projekt oraz przygotowanie pozwolą ci korzystać z niej nawet przez 365 dni w roku.

Domowa oranżeria – co warto o niej wiedzieć?

Oranżeria w domu może oferować wiele możliwości. Z jednej strony z powodzeniem może stać się naturalnym przedłużeniem salonu, który zyska dodatkową przestrzeń, a dodatkowo – to swego rodzaju “okno na świat”. Ponadto, za sprawą właściwie dobranych roślin może odpowiadać za “ożywienie” wnętrza – stając się całorocznym zimowym ogrodem

Aby oranżeria w pełni realizowała powierzone jej zadania, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak jej lokalizacja, sposób ogrzewania, a nawet rodzaj zastosowanych mebli. Równie ważny, co te elementy, jest także sam projekt, który powinien współgrać z już istniejącymi budynkiem, a dodatkowo – spełniać potrzeby jego mieszkańców.

Co to jest oranżeria? ←←← Sprawdź!

Położenie ogrodu zimowego. Jaka lokalizacja będzie dogodna dla Twojej oranżerii?

Nadrzędną kwestią, która może mieć największy wpływ na to, gdzie finalnie znajdzie się twoja oranżeria, jest ta związana z konstrukcją domu, a także możliwościami oferowanymi przez sam ogród (w tym jego powierzchnię, kształt itp.). 

Zasadniczo możemy zatem wyróżnić 4 podstawowe typy lokalizacji, które mogą być zorientowane na: 

  • Północ – w naszej szerokości geograficznej taki wybór będzie doskonały, jeżeli rośliny, które planujesz uprawiać, preferują cień. Dodatkowo musisz pamiętać, że będzie w niej nieco chłodniej. 
  • Południe – to doskonały wybór, jeśli chcesz uprawiać ciepłolubne rośliny i również wolisz, gdy we wnętrzu twojej oranżerii panuje przyjemne ciepło, a czasami jest wręcz gorąco. 
  • Wschód i zachód – zapewnią umiarkowany poziom promieni słonecznych. Jednak to do ciebie należy podjęcie decyzji, czy wolisz, gdy będą one padały na oranżerię od rana, czy preferujesz, aby pozostawały z tobą po południu. 

Decydując się na konkretną lokalizację, weź pod uwagę również to, jakie rośliny mają zagościć w twoim zimowym ogrodzie

Jakie meble do oranżerii sprawdzają się najlepiej? 

Dobór akcesoriów oraz mebli do ogrodu zimowego, które mają zagościć w twojej oranżerii, to zasadniczo kwestia gustu oraz w nieco mniejszym stopniu – również samego przeznaczenia tego typu obiektu. 

Jeżeli zdecydujesz, że taki ogród zimowy będzie pozbawiony źródła ogrzewania – zwróć uwagę, aby wybrane meble były odporne na działanie niskich temperatur. Ponadto weź pod uwagę omówioną wcześniej lokalizację. Jeśli oranżeria ma stanąć w pełnym słońcu – warto, aby meble, jak i inne akcesoria posiadały wysoką odporność na promienie słoneczne (chociażby w celu ochrony przed utratą swojego koloru). 

Co z ogrzewaniem oranżerii? Czy będzie ci potrzebne?

Na tak postawione pytanie, można odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Mianowicie: to zależy. Do kwestii ogrzewania wnętrza domowej pomarańczarni można podejść na kilka wariantów. 

  • Sposób numer 1: jeżeli planujesz korzystać z niej tylko wtedy, gdy na zewnątrz panują przyjemnie ciepłe temperatury (wiosną oraz latem), a w samej oranżerii nie będzie roślin – z powodzeniem możesz “odpuścić” sobie temat jej ogrzewania. 
  • Sposób numer 2: jeśli nie będziesz używać jej jesienią i zimą, ale mimo wszystko chcesz, aby w środku znajdowały się przepiękne rośliny* – musisz dopilnować, aby temperatura nie spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. 
  • Sposób numer 3: jeżeli z kolei mają w niej zagościć rośliny, które lubią ciepło (około 20 stopni Celsjusza), a dodatkowo chcesz cieszyć się tą przestrzenią przez cały rok – spraw, aby w oranżerii zagościło stałe źródło ogrzewania. 

Odpowiedzi na pytania, w jaki sposób podejść do tej kwestii znajdziesz w artykule, w którym napisaliśmy, jak ogrzać ogród zimowy

* Ten aspekt dotyczy tzw. roślin zimnolubnych. Jeżeli zależy ci na uprawie bardziej wymagających gatunków – patrz sposób trzeci

Ile kosztuje oranżeria?  

Wydatki związane z taką inwestycją należą do kwestii indywidualnych. Ostateczny wpływ na cenę ogrodu zimowego mają takie czynniki, jak: jej rozmiar, kształt, zastosowane materiały, lokalizacja, a nawet przeznaczenie. W związku z tym, koszty zimowych ogrodów mogą oscylować w granicach od 2000 do blisko 5000 złotych za metr kwadratowy. 

Weź jednak pod uwagę, że jednorazowy wydatek związany z jej budową to nie wszystko. Jeżeli zastosujesz w niej system ogrzewania – musisz przygotować się na to, że comiesięczne rachunki za prąd, gaz lub elektryczność będą nieco wyższe, niż dotychczas. 

Jakie rośliny do ogrodu zimowego? ←←← Sprawdź!

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę