Klient: Indywidualny Biznesowy

Oranżeria w domu. Jak urządzić oranżerię?

Planujesz, aby tuż obok twojego domu powstała funkcjonalna przestrzeń, w której zarówno ty, jak i twoi bliscy zaaranżujecie miejsce do wspólnego spędzania czasu, wypoczynku, nauki, czy chociażby pracy? Sprawdź, co warto wiedzieć o oranżerii, której odpowiedni projekt oraz przygotowanie pozwolą ci korzystać z niej nawet przez 365 dni w roku.

Jeżeli chcesz poznać dokładną definicję, rodzaje, a nawet historię tego typu obiektów – zapoznaj się z artykułem pt.: Co to jest oranżeria?, który znajdziesz na naszym blogu. Natomiast w tym skupimy się na aspektach związanych z jej budową i przygotowaniem. Dowiedz się, jak podejść do urządzenia domowej oranżerii.

Domowa oranżeria – co warto o niej wiedzieć?

Oranżeria w domu może oferować wiele możliwości. Z jednej strony z powodzeniem może stać się naturalnym przedłużeniem salonu, który zyska dodatkową przestrzeń, a dodatkowo – to swego rodzaju “okno na świat”. Ponadto, za sprawą właściwie dobranych roślin może odpowiadać za “ożywienie” wnętrza – stając się całorocznym zimowym ogrodem

Aby oranżeria w pełni realizowała powierzone jej zadania, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak jej lokalizacja, sposób ogrzewania, a nawet rodzaj zastosowanych mebli. Równie ważny, co te elementy, jest także sam projekt, który powinien współgrać z już istniejącymi budynkiem, a dodatkowo – spełniać potrzeby jego mieszkańców.

Położenie ogrodu zimowego. Jaka lokalizacja będzie dogodna dla Twojej oranżerii?

Nadrzędną kwestią, która może mieć największy wpływ na to, gdzie finalnie znajdzie się twoja oranżeria, jest ta związana z konstrukcją domu, a także możliwościami oferowanymi przez sam ogród (w tym jego powierzchnię, kształt itp.). 

Zasadniczo możemy zatem wyróżnić 4 podstawowe typy lokalizacji, które mogą być zorientowane na: 

  • Północ – w naszej szerokości geograficznej taki wybór będzie doskonały, jeżeli rośliny, które planujesz uprawiać, preferują cień. Dodatkowo musisz pamiętać, że będzie w niej nieco chłodniej. 
  • Południe – to doskonały wybór, jeśli chcesz uprawiać ciepłolubne rośliny i również wolisz, gdy we wnętrzu twojej oranżerii panuje przyjemne ciepło, a czasami jest wręcz gorąco. 
  • Wschód i zachód – zapewnią umiarkowany poziom promieni słonecznych. Jednak to do ciebie należy podjęcie decyzji, czy wolisz, gdy będą one padały na oranżerię od rana, czy preferujesz, aby pozostawały z tobą po południu. 

Decydując się na konkretną lokalizację, weź pod uwagę również to, jakie rośliny mają zagościć w twoim zimowym ogrodzie

Jakie meble do oranżerii sprawdzają się najlepiej? 

Dobór mebli oraz akcesoriów, które mają zagościć w twojej oranżerii, to zasadniczo kwestia gustu oraz w nieco mniejszym stopniu – również samego przeznaczenia tego typu obiektu. 

Jeżeli zdecydujesz, że taki ogród zimowy będzie pozbawiony źródła ogrzewania – zwróć uwagę, aby wybrane meble były odporne na działanie niskich temperatur. Ponadto weź pod uwagę omówioną wcześniej lokalizację. Jeśli oranżeria ma stanąć w pełnym słońcu – warto, aby meble, jak i inne akcesoria posiadały wysoką odporność na promienie słoneczne (chociażby w celu ochrony przed utratą swojego koloru). 

Co z ogrzewaniem oranżerii? Czy będzie ci potrzebne?

Na tak postawione pytanie, można odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Mianowicie: to zależy. Do kwestii ogrzewania wnętrza domowej pomarańczarni można podejść na kilka wariantów. 

  • Sposób numer 1: jeżeli planujesz korzystać z niej tylko wtedy, gdy na zewnątrz panują przyjemnie ciepłe temperatury (wiosną oraz latem), a w samej oranżerii nie będzie roślin – z powodzeniem możesz “odpuścić” sobie temat jej ogrzewania. 
  • Sposób numer 2: jeśli nie będziesz używać jej jesienią i zimą, ale mimo wszystko chcesz, aby w środku znajdowały się przepiękne rośliny* – musisz dopilnować, aby temperatura nie spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. 
  • Sposób numer 3: jeżeli z kolei mają w niej zagościć rośliny, które lubią ciepło (około 20 stopni Celsjusza), a dodatkowo chcesz cieszyć się tą przestrzenią przez cały rok – spraw, aby w oranżerii zagościło stałe źródło ogrzewania. 

Odpowiedzi na pytania, w jaki sposób podejść do tej kwestii znajdziesz w artykule, w którym napisaliśmy, jak ogrzać ogród zimowy

* Ten aspekt dotyczy tzw. roślin zimnolubnych. Jeżeli zależy ci na uprawie bardziej wymagających gatunków – patrz sposób trzeci

Ile kosztuje oranżeria?  

Wydatki związane z taką inwestycją należą do kwestii indywidualnych. Ostateczny wpływ na cenę oranżerii mają takie czynniki, jak: jej rozmiar, kształt, zastosowane materiały, lokalizacja, a nawet przeznaczenie. W związku z tym, koszty zimowych ogrodów mogą oscylować w granicach od 2000 do blisko 5000 złotych za metr kwadratowy. 

Weź jednak pod uwagę, że jednorazowy wydatek związany z jej budową to nie wszystko. Jeżeli zastosujesz w niej system ogrzewania – musisz przygotować się na to, że comiesięczne rachunki za prąd, gaz lub elektryczność będą nieco wyższe, niż dotychczas. 

Masz więcej pytań?