Klient: Indywidualny Biznesowy

Jakie meble do ogrodu zimowego? Jak wybrać umeblowanie do oranżerii?

Ogród zimowy to wyjątkowa przestrzeń, która (w zależności od sposobu aranżacji i przeznaczenia), może cieszyć nawet przez cały rok, zapewniając miejsce na uprawę delikatnych gatunków roślin czy umieszczenie stylowych ozdób. Jednak jej prawdziwe możliwości możesz odkryć tylko wtedy, gdy wprowadzisz do niej dopasowane oraz komfortowe meble. To dzięki nim twój zimowy ogród może zamienić się w pełnoprawne miejsce przeznaczone do odpoczynku, zabawy lub pracy dla ciebie i twoich bliskich.

Poznaj podstawowe rodzaje mebli oraz sprawdź, co wziąć pod uwagę podczas dokonywania takiego wyboru. 

Meble do ogrodu zimowego – jak wybrać? 

Aspektami, które warto wziąć pod uwagę, są: 

  • Przeznaczenie, czyli planowany sposób użycia mebli. Zdecyduj, czy będą wykorzystywane jedynie do relaksu i wypoczynku, czy być może posłużą również jako wyposażenie służące do pracy, 
  • Powierzchnia ogrodu zimowego, czyli ile mebli jest w nim stanie pomieścić. Znajdziesz miejsce na sofę, fotel, stolik kawowy oraz stół i krzesła? A być może twój wybór musi ograniczyć się do niewielkiego zestawu? 
  • Twój budżet, czyli ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na taką inwestycję. Na ostateczną kwotę, którą przyjdzie ci zapłacić, składają się takie elementy, jak: materiał, styl, rozmiar, a przede wszystkim jakość mebli,
  • Styl, czyli kolor, wzór i nie tylko. Meble dostępne na rynku dadzą ci praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne,
  • Rodzaj materiału, czyli z czego mają być wykonane rozwiązania, które do Ciebie trafią. O tym opowiemy sobie w dalszej części artykułu. 

Najpopularniejsze materiały, z których produkuje się umeblowanie do zimowego ogrodu 

Do zdecydowanej czołówki materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli, które znajdują szczególne zastosowanie w oranżeriach oraz zimowych ogrodach, zaliczamy: rattan, technorattan, metal oraz drewno. 

Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z nich, która przybliży ci te materiały, a także ułatwi wybór mebli, które pozwolą ci urządzić twoją własną oranżerię

Rattanowe meble do ogrodu zimowego 

Rattan to materiał, który cieszy się popularnością pośród osób urządzających swoją przydomową oranżerię, ponieważ łączy w sobie ekologię, naturalistyczny styl, a w dodatku jest jedną z najtańszych opcji dostępnych obecnie na rynku. 

Rattan jest naturalnym surowcem, którego bazę stanowią gałązki palm rattanowych. To dzięki ich plastyczności można tworzyć nawet bardzo ciekawe kształty krzeseł, foteli, sof, stolików i nie tylko. 

Oczywiście, ze względu na swoją strukturę, nie jest tak solidny, jak metal. Jednak przy regularnej pielęgnacji oraz odpowiedniej konserwacji – meble wykonane z tego materiału mogą ci służyć w oranżerii przez wiele lat. 

Meble z technorattanu do ogrodu zimowego 

Technorattan to z kolei w pełni syntetyczny materiał, który swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wzornictwu imitującemu tradycyjny i wspomniany już wyżej rattan. 

Od naturalnego odpowiednika odróżnia go oczywiście surowiec oraz lepsze parametry użytkowe. Technorattan jest bardzo plastyczny, dzięki czemu z łatwością naśladuje wzornictwo mebli z naturalnego rattanu, a tworzywo sztuczne, z którego jest zrobiony, jest tanie i oferuje wysoką odporność na uszkodzenia, wilgoć oraz niekorzystne temperatury.

Tego rodzaju meble przeznaczone są zatem przede wszystkim do intensywnego użytkowania na zewnątrz. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie meble wybrać do ogrodu zimowego i chcesz, aby twoja oranżeria zyskała elegancki i wyrafinowany charakter – być może warto zainwestować w meble z bardziej szlachetnych materiałów.

Metalowe meble do ogrodu zimowego 

Jeżeli szukasz umeblowania o bardziej nowoczesnym wyglądzie – rozważ zakup mebli wykonanych z metalu. Metalowe meble będą idealnie pasować do ogrodu zimowego zaaranżowanego w stylu minimalistycznym lub industrialnym.

Z uwagi na charakter takiego materiału, ich powierzchnię zazwyczaj pokrywa odporny na zarysowania oraz warunki atmosferyczne lakier. Dzięki takiemu rozwiązaniu metalowe meble nie wymagają czasochłonnych prac konserwacyjnych, a w połączeniu z odpowiednio dobranymi siedziskami i poduchami – tworzą centrum strefy relaksu w ogrodzie zimowym.

Drewniane meble do ogrodu zimowego 

Drewno to naturalny surowiec, które daje ogromne możliwości aranżacyjne. Tego typu meble występują najczęściej jako klasyczne stoły, ławy i krzesła. Z powodzeniem mogą także przyjmować bardziej naturalistyczne formy – wykonane z ciosanych bloków czy nawet pni. W obu przypadkach drewniane meble wymagają regularnych prac konserwacyjnych – zwłaszcza, jeśli mają służyć przez wiele lat.

Doskonałym pomysłem są również metalowe meble z drewnianymi elementami, które zapewniają nie tylko najwyższą trwałość konstrukcji, ale również efektowny design i komfort użytkowania.

Jak ogrzać ogród zimowy? ←←← Sprawdź!

Meble Premium

Jeśli zależy ci na tym, aby wybrane przez ciebie meble były doskonałej jakości i służyły ci przez wiele lat, jak również nie jest ci obojętny nowoczesny design – dobrym wyborem będzie wybór mebli ogrodowych Tarasola. Znajdziesz wśród nich gotowe zestawy, składające się z sof, foteli i gustownym stolików w różnych wariantach i kolorystyce, a także fotele podwieszane, które mogą być dodatkowym miejscem relaksu.

Co jeszcze może się znaleźć na wyposażeniu oranżerii? 

Jeżeli mowa o umeblowaniu ogrodu zimowego – nie wolno zapominać jeszcze o kilku ważnych czynnikach.  

Pierwszym z nich jest źródło ogrzewania, czyli kominek. Oczywiście, można powiedzieć, że głównym celem montażu takiego elementu jest dbanie o komfort cieplny. Warto jednak pamiętać, że właściwie dobrany kominek do ogrodu zimowego może stanowić designerską kropkę nad “i” całego projektu twojej oranżerii. Może zostać oparty na konstrukcji z cegieł, a także stanowić klasyczny wkład – umieszczany bezpośrednio w bryle budynku. Doskonałą alternatywą dla klasycznego kominka może się również okazać wolnostojący piec, tzw. “koza”. 

Jeśli jednak w twoim ogrodzie zimowym nie masz możliwości zapewnienia odpowiedniej wentylacji, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z alternatywnych źródeł ciepła, jak na przykład, coraz bardziej popularnych, promienników podczerwieni.

A co z innymi elementami? Na kolejnych miejscach plasują się rośliny i dekoracje, a jeżeli mamy tu fanów wodnych kąpieli – również SPA czy jacuzzi, które poza względami estetycznymi, stanowią przede wszystkim doskonały sposób na relaks i regenerację – we własnym stylowym ogrodzie zimowym. 

Jakie meble do oranżerii i zimowego ogrodu? Podsumowanie 

Ostateczna decyzja związana z wyborem mebli do ogrodu zimowego oraz innych elementów jego wyposażenia, powinna być podjęta na podstawie stylu, w jakim planujesz urządzić oranżerię, formy użytkowania, a także budżetu, jaki na ten cel zamierzasz przeznaczyć.

Jeżeli zależy ci na ograniczeniu wydatków – twój wybór prawdopodobnie padnie na meble z rattanu bądź technorattanu. Jeśli jednak chcesz, aby twój ogród zimowy był niepowtarzalny, nietuzinkowy i wyrafinowany – wówczas z pewnością warto rozważyć zakup designerskiego umeblowania z drewna lub metalu. 

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę