Klient: Indywidualny Biznesowy

Ogród zimowy z kominkiem. Rodzaje i ceny kominków oraz poradnik, jak wybrać najlepszy

Twoja nowa oranżeria jest już gotowa? Masz za sobą już pierwsze chwile, w których było ci dane cieszyć się jej wnętrzem? A może zastanawiasz się, jak przedłużyć ten niezwykły czas i zyskać możliwość swobodnego korzystania z przydomowego ogrodu zimowego także wówczas, gdy na zewnątrz zaczną panować nieprzyjemne – niskie lub wręcz ujemne temperatury?

Odpowiedzią na twoje potrzeby może być właściwie dobrany kominek, który sprawi, że będziesz cieszyć się przyjemnym ciepłem – i to przez cały rok. Sprawdź, w jaki sposób podejść do wyboru kominka jako głównego źródła ogrzewania w twoim zimowym ogrodzie. 

Na co zwrócić uwagę wybierając kominek do ogrodu zimowego?  

W trakcie tego procesu warto skupić się na trzech istotnych aspektach: 

 • po pierwsze – weź pod uwagę powierzchnię, którą ma ogrzać. Ten parametr jest powiązany bezpośrednio z wydajnością twojego kominka oraz zapotrzebowaniem energetycznym twojego zimowego ogrodu, 
 • po drugie – przeanalizuj źródła ciepła, czyli czym będzie zasilany twój kominek. Jeżeli postawisz na tradycyjne ogrzewanie za pomocą drewna czy węgla – pamiętaj, że cała instalacja musi być też bezpieczna, a więc – zostać podłączona do komina, 
 • po trzecie – dobierz kominek, który uzupełni aranżację twojego pomieszczenia. Nie zapominaj, że poza względami funkcjonalnymi, wybrane rozwiązanie powinno również cieszyć twoje oczy. 

Rodzaje kominków ogrodowych – przegląd najpopularniejszych rozwiązań do ogrzewania 

W tej materii możemy mówić o podziale kominków ze względu na: 

 • materiał budowy – w tym: kominki wykonane z metalu, kamienia, ceramiki bądź cegły, 
 • sposób umiejscowienia – w tym: kominki wolnostojące oraz wkłady kominkowe (np. wbudowane w ścianę), 
 • rodzaj paliwa – w tym: zasilane drewnem, węglem, a nawet specjalnym biopaliwem. 

Ze względu na specyfikę oraz unikalny klimat panujący w ogrodach zimowych – najlepszym rozwiązaniem do tego typu obiektów będą naturalnie metalowe wkłady kominkowe przystosowanie do opalania za pomocą drewna

Jaki wkład kominkowy będzie najlepszy do oranżerii?  

W tym obszarze należy wymienić dwa podstawowe typy: 

 • wkład kominkowy z płaszczem wodnym to doskonałe rozwiązanie do przestrzeni, która ma być wykorzystywana przez dłuższy czas. Zazwyczaj stanowi integralną część całego systemu, która może służyć nie tylko do ogrzewania samego ogrodu zimowego, ale również innych pomieszczeń, a także wody użytkowej,
 • natomiast wkład kominkowy powietrzny sprawdzi się w miejscach wykorzystywanych zdecydowanie rzadziej. Jak sama nazwa wskazuje – odpowiada on za bezpośrednie ogrzewanie powietrza w danym wnętrzu. Stąd stanowi idealne rozwiązanie do okresowego podnoszenia temperatury właśnie w obiektach typu oranżeria. 

Ile kosztuje zakup i montaż kominka w oranżerii?  

Dokładne ceny związane z zakupem materiałów, instalacją, jak i przygotowaniem kominka do ogrzewania zimowego ogrodu są uzależnione od kilku podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest naturalnie sam rodzaj kominka, a konkretniej – materiał oraz sposób jego wykonania. Jeżeli zdecydujesz się na budowę tego elementu z cegły lub kamienia – łączny koszt może ograniczyć się do maksymalnie kilkuset złotych. W przypadku gotowego kominka z betonu – cena może wynieść od 500 do 1000 złotych. Z kolei rozwiązanie z metalu to wydatek rzędu kilku bądź kilkunastu tysięcy złotych. 

Oczywiście, do wyżej wymienionych cen należy także doliczyć wszelkie koszty związane z przygotowaniem wentylacji i podłączeniem do komina. W zależności od specyfiki konkretnego ogrodu, wykorzystywanego paliwa, jak i samego kominka – może to zwiększyć wysokość takiej inwestycji nawet o kolejne kilka tysięcy złotych. 

Jakim drewnem ogrzewać ogród zimowy?  

W tej materii warto kierować się prostą zasadą, która wskazuje, że zdecydowanie najlepszy wybór stanowią twarde gatunki drzew liściastych o wysokiej kaloryczności. W związku z tym, w kominku ogrodowym warto umieszczać m.in. kawałki dębu, jesionu oraz buku – jednocześnie pamiętając o tym, aby przed spaleniem – posiadały odpowiednią wilgotność (czyli były sezonowane). 

Zdecydowanie gorszy wybór stanowi drewno iglaste. Ze względu na dużą zawartość żywicy pali się słabiej, a dodatkowo – wydziela zdecydowanie więcej dymu, jak i niebezpiecznej sadzy, która może doprowadzić do zapychania, a w skrajnych przypadkach – nawet uszkodzenia kominka.  

Inne sposoby na ogrzanie oranżerii 

Oczywiście, ogrzewanie ogrodu zimowego przy pomocy tradycyjnych palenisk, to tylko jedna z wielu dostępnych możliwości. Jeśli poszukujesz sprawdzonych alternatyw – z powodzeniem możesz rozważyć jedną z następujących opcji: 

 • ogrzewanie podłogowe – pozwala zachować doskonałą estetykę, jednocześnie dbając o wysoki komfort cieplny, 
 • promienniki ciepła – szybkie, łatwe, a zarazem tanie w montażu rozwiązania, które pozwalają na bardzo sprawne uzyskanie pożądanej temperatury,
 • grzejniki kanałowe – stanowiące ciekawą alternatywę dla tzw. podłogówki. Tego typu instalacje również umieszcza się w podłodze – jednak w specjalnie przygotowanych do tego kanałach, 
 • klimatyzator – tego rodzaju urządzenie sprawdza się jako świetny sposób nie tylko do obniżania, ale również podwyższania temperatury. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o nich nieco więcej – koniecznie zapoznaj się z treścią naszego poprzedniego artykułu pt.: Jak ogrzać ogród zimowy? 

Ogród zimowy z kominkiem – aranżacje  

Postawienie na konkretny kominek służących do ogrzewania ogrodu zimowego powinno być związane z jego funkcjonalnościami. Jednak podczas dokonywania takiego wyboru warto również wziąć pod uwagę tak istotny aspekt, jak estetyka oraz ogólny styl, który będzie stanowił integralną oraz spójną całość z resztą kompozycją oranżerii. 

Oto kilka przykładów aranżacji, którymi możesz się zainspirować, aby stworzyć swój własny, niepowtarzalny i designerski ogród zimowy – ogrzewany przy pomocy równie stylowego kominka. 

Jak ogrzać ogród zimowy? ←←← Sprawdź!

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę