Klient: Indywidualny Biznesowy

Zadaszenie tarasu z drewna i poliwęglanu – Czy warto?

W obecnych czasach taras to nieodłączny element zabudowy jednorodzinnej. Miejsce to stwarza idealne warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu. Aby móc korzystać z uroków tarasu mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, potrzebne jest zadaszenie. Chroni ono nie tylko przed deszczem, czy wiatrem, ale również nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Inwestorzy najczęściej decydują się na zadaszenie z drewna i poliwęglanu. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Jakie zadaszenia tarasowe wybrać?

Zadaszenie tarasu jest niezbędne, gdy chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu, nie zważając na pogodę. Niestety ten aspekt jest bardzo często pomijany przez inwestorów. Projekt zadaszenia tarasu warto opracować już na etapie budowy domu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na lokalizację naszego balkonu. Ogromne znaczenie mają strony świata.

W przypadku, gdy taras wychodzi na południe, trzeba rozważyć zadaszenie pełne, tzw. pergolę tarasową. Dlaczego? Ponieważ słońce świeci tam niemal cały czas. Bez wątpienia przyczynia się to do szybkiego nagrzewania tarasu, jak również pomieszczeń w domu. O ile wiosną może być to przyjemne, tak latem trudne do zniesienia. Ze strony północnej pada delikatne, umiarkowane światło, dlatego też w takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na częściowe zadaszenie tarasu. Dzięki temu zyskamy możliwość regulacji dopływu promieni słonecznych.

Taras wschodni zapewni nam delikatne światło rankiem, zaś popołudniami przyjemny cień. Co prawda, możemy wybrać pełne zadaszenie, jednak musimy liczyć się z tym, że już po południu w salonie ilość światła będzie znacznie ograniczona. Wartym uwagi rozwiązaniem jest szklane zadaszenie tarasu lub zadaszenie z płyt poliwęglanowych. Kiedy posiadamy taras położony na zachód dobrze rozważyć zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Dzięki temu skutecznie powstrzymamy żar z nieba, a przy tym taras będzie bardzo dobrze oświetlony.

Drewniane zadaszenie tarasu – dlaczego warto?

Od setek lat najpopularniejszym materiałem do budowania dachu jest drewno. Nic dziwnego – surowiec ten wyróżnia się doskonałymi parametrami technicznymi. Cechuje go przede wszystkim trwałość, odporność na wilgoć, niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Z drewna wykonywane są rozmaite konstrukcje, w tym stelaże pod zadaszenie na taras.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że taka budowla jest niezwykle solidna i ciężka – niestraszny jej porywisty wiatr, obciążenie śniegu, a nawet gradobicie. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie należy mieć na uwadze, że drewno wymaga regularnej konserwacji. Mimo to, takie zadaszenie nadaje fasadzie budynku niepowtarzalnego uroku, dlatego warto się na nie zdecydować.

Niekwestionowaną zaletą takiego rozwiązania są walory estetyczne. Drewno to materiał uniwersalny i ponadczasowy. Wszystko to sprawia, że drewniany taras będzie stale modny. Jednocześnie nadaje on niepowtarzalnego uroku przydomowej przestrzeni. Wprowadza ciepło i przytulny klimat o każdej porze roku. Idealnie komponuje się z otaczającą zielenią – drzewami, krzewami, czy pięknymi kwiatami. Zadaszenie tarasu z drewna pełni funkcję reprezentacyjną. Stanowi doskonałe uzupełnienie zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych elewacji.

W zależności od położenia tarasu możemy zdecydować się na drewniane zadaszenie kryte dachówką, blachodachówką, szkłem hartowanym lub płytami poliwęglanowymi. To ostatnie rozwiązanie jest sposobem na nowoczesne zadaszenie tarasu. Przy tym posiada wiele zalet, co przybliżymy w dalszej części artykułu.

drewniane zadaszenie

Zadaszenie tarasu z poliwęglanu

Posiadając umiejętności majsterkowania oraz zestaw narzędzi stolarskich, możemy śmiało przystąpić do samodzielnej budowy zadaszenia drewnianego. W tym momencie należy nadmienić, że do budowy takiej konstrukcji nie jest wymagane żadne pozwolenie. Jak wybudować zadaszenie? Całe przedsięwzięcie najlepiej zaplanować według własnego pomysłu. W projek

Poliwęglan to charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła. Dodatkowo posiada niską wagę, a jednocześnie odporny jest na uszkodzenia oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych (w tym promieniowanie UV). Warto dodać, że płyty poliwęglanowe są sztywne, a jednocześnie łatwe w obróbce.

Wraz z biegiem czasu nie odbarwiają się, nie wymagają też specjalnego zabezpieczenia w postaci np. farby akrylowej. Na szczególną uwagę zasługują płyty z poliwęglanu litego, których właściwości porównywalne są do szkła hartowanego. Płyty poliwęglanowe wykorzystywane są zarówno do pokryć dachowych, jak i budowy szklarni, ogrodów zimowych i wielu innych obiektów.

Płyty z poliwęglanu cechuje neutralny wygląd. Dzięki temu cała konstrukcja będzie prezentować się lekko i nowocześnie. Bez wątpienia element ten podkreśli wygląd niemal każdej tarasowej aranżacji. Zadaszenia z poliwęglanu dobrze sprawdzą się, gdy chcemy nieco ograniczyć dopływ światła dziennego na nasz taras. Z uwagi na to, że poliwęglan to materiał transparentny, nadal będziemy mogli zażywać kąpieli słonecznych, a jednocześnie ochronimy balkon przed deszczem, wiatrem i nadmiernym żarem lejącym się z nieba. Zapewnimy także dostęp promieni słonecznych do pomieszczeń sąsiadujących z tarasem. Przekłada się to nie tylko na komfort użytkowania, ale również bardzo dobre warunki oświetleniowe dla roślin znajdujących się w tej przestrzeni.

Rozsuwane zadaszenia tarasu —– Sprawdź

Samodzielna budowa zadaszenia z drewna – jak to zrobić?

Posiadając umiejętności majsterkowania oraz zestaw narzędzi stolarskich, możemy śmiało przystąpić do samodzielnej budowy, a następnie – także montażu zadaszenia drewnianego. W tym momencie należy nadmienić, że do budowy takiej konstrukcji nie jest wymagane żadne pozwolenie. Całe przedsięwzięcie najlepiej zaplanować według własnego pomysłu. Odpowiedzi na pytanie “jak to zrobić?” – udzieli Ci poniższa instrukcja.

Po pierwsze – przygotuj projekt

W projekcie powinny znaleźć się informacje dotyczące wymiarów i kształtu Twojego tarasu z drewna. Warto uwzględnić w nim także spadzistość dachu (dzięki temu nie będzie na nim zalegał śnieg, czy inne zanieczyszczenia) oraz przemyśleć prawidłową cyrkulację powietrza. Pamiętajmy, aby dokładnie wszystko przeanalizować, ponieważ nawet drobna pomyłka może ograniczyć korzystanie z tarasu. 

Po drugie – przygotuj miejsce

Równie ważne, co sam projekt, jest również określenie docelowej lokalizacji, w której ma stanąć tego rodzaju konstrukcja, a co za tym idzie – przystosowanie gruntu. Zadaszenie tarasu powinno zostać umieszczone na solidnym stelażu (słupach), który będzie również stabilnie przymocowany do podłoża. W tym miejscu pamiętaj, aby grunt został utwardzony. Więcej cennych informacji znajdziesz w tym artykule.

Po trzecie – zbuduj i zainstaluj zadaszenie

Na ostatniej prostej nie pozostanie Ci nic innego, jak przystąpić do budowy, a następnie montażu gotowego zadaszenia.

Pamiętaj! Jeśli nie masz pomysłu na projekt lub zwyczajnie nie posiadasz wiedzy i umiejętności, które pozwolą Ci przeprowadzić takie przedsięwzięcie we własnym zakresie – z pomocą przychodzą Ci eksperci marki Tarasola. W ramach oferty zapewniamy gotowe projekty zadaszeń, jak i te, które możemy dopasować do Twoich potrzeb. W ramach naszych usług otrzymasz wszystko, co niezbędne do budowy takiej konstrukcji.

Cena zadaszenia tarasu z drewna i płyt poliwęglanowych

Nie da się ukryć, że zadaszenia tarasów z drewna i płyt poliwęglanowych są coraz chętniej wybierane przez inwestorów. Swoją popularność zawdzięczają nade wszystko zaletom, jakie posiadają. Oprócz tego, równie ważnym czynnikiem jest ich cena.

Finalne koszty zależą od takich aspektów, jak:

  • jakość użytych materiałów,
  • rozmiar zadaszenia tarasu,
  • jego wyposażenie,
  • ceny montażu (jeśli nie robisz tego we własnym zakresie).

Ile zatem kosztuje taka konstrukcja?

Koszt drewnianego zadaszenia może wahać się w granicach od 1 500 zł do nawet 10 000 zł. Przy czym warto pamiętać, że wyższa cena jest zazwyczaj równoznaczna z wysoką jakością samego drewna.

Kolejną kwestią jest cena płyt poliwęglanowych. Przykładowo element o grubości 10 mm (najczęstszy wybór), to wydatek na poziomie od 40 do 70 zł za 1 metr kwadratowy. Im większa grubość płyt, tym naturalnie wydatek będzie wyższy.

Dla porównania warto dodać, że aluminiowe zadaszenie tarasu z pleksi to koszt rzędu 300 – 400 zł/m2.

Podsumowanie

Zadaszenie tarasu to niewątpliwie spore przedsięwzięcie dla inwestora. W końcu jest to inwestycja na długie lata. W zależności od tego, z której strony świata zlokalizowany jest nasz taras, musimy podjąć decyzję, na jaki rodzaj zadaszenia się zdecydować. W ofercie rynkowej mamy do wyboru mnóstwo materiałów, z jakich możemy wykonać taką konstrukcję. Niemniej jednak największą popularnością cieszą się zadaszenia z drewna i poliwęglanu. Te dwa materiały doskonale ze sobą współgrają, a przy tym charakteryzują się doskonałymi właściwościami. Drewno jest bardzo wytrzymałe i stabilne, zaś płyty poliwęglanowe umożliwiają przenikanie delikatnego, rozproszonego światła do wnętrza strefy relaksu. Całość prezentuje się atrakcyjnie i ponadczasowo, a dodatkowo jest prawdziwą ozdobą elewacji.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę