Klient: Indywidualny Biznesowy

Schemat budowy zadaszenia tarasu

Dach nad tarasem ochroni nas przed nieprzewidywalną pogodą oraz wydłuży sezon, a dzięki temu dłużej będziemy mogli rozkoszować się przebywaniem na zewnątrz. Jak więc zrobić zadaszenie tarasu? Jakiego materiału użyć? Czy musisz mieć dodatkowe pozwolenie? Sprawdź jakie plusy i minusy ma dach nad tarasem!

  • Dach nad tarasem warto wykonać podczas budowy lub przebudowy domu, 
  • konstrukcja zadaszenia tarasu powinna być z drewna lub aluminium,
  • dobrym rozwiązaniem dla zadaszenia tarasu jest dach ze szkła,
  • w przypadku budowy tarasu od podstaw, warto zastosować betonowy fundament, 
  • zadaszenie tarasu nie wymaga zezwoleń.

Jakiego pokrycia dachowego użyć do zadaszenia tarasu?

Jakie pokrycie dachowe wybrać, aby w komfortowy sposób móc korzystać z przestrzeni wypoczynkowej? Do wyboru mamy kilka opcji, m.in.: 

  • przedłużenie dachu z domu, 
  • markiza, dach ze szkła, 
  • dachówka lub blachodachówka, drewno, aluminium, pleksi lub zadaszenie z poliwęglanu litego.

Najprostszą metodą zadaszenia będą płyty poliwęglanowe lub pleksi. Ciekawym i niedrogim pomysłem są też płyty faliste. Takie rozwiązanie sprawia, że do pomieszczenia, które łączy się z tarasem, będzie wpadać więcej światła niż w przypadku np. zabudowy drewnem czy blachodachówką.

To też znacznie tańsze rozwiązanie od użycia szkła czy drewna, a do tego montaż płyt poliwęglanowych z łatwością można wykonać samodzielnie przy użyciu wiertarki. Poliwęglan lity przybiera różne kolory, dlatego z łatwością dostosujesz go do stylu swojego domu, a wówczas możesz spokojnie przebywać na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Niestety, materiał ten ma również kilka wad, ponieważ dachy z poliwęglanu są znacznie mniej trwałe niż te z drewna, szkła czy blachodachówki, zdarza się, że trzeszczą po nagrzaniu oraz nie tłumią odgłosów deszczu.

Zadaszenie ze szkła to duża konkurencja dla najbardziej popularnych, najtańszych zadaszeń z pleksi lub poliwęglanu. Niezwykle wytrzymały, szklany daszek, z pewnością zapewni nam odpowiedni komfort. Jest znacznie trwalszy od poliwęglanu, odporny na wysokie temperatury oraz uszkodzenia. Takie daszki wykonuje się z wysokiej jakości szkła hartowanego. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, a dodatkowo wpuszcza więcej światła do pomieszczeń w domu. Co więcej, latem możemy zamontować zasłony, które pozwolą na uzyskanie przyjemnego cienia we wnętrzu, dlatego klienci coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie.


Równie ciekawym, jednak nie aż tak odpornym rozwiązaniem mogą być zwijane markizy na pergolę tarasową. Odpowiedni materiał doskonale ochroni nas przed słońcem czy lekkim deszczem, a dodatkowo będziemy mogli zwinąć takie zadaszenie w momencie, gdy nie będzie nam potrzebne.

taras

Kiedy możliwe jest wykonanie dachu nad tarasem?

Wykonanie dachu nad tarasem z przedłużenia dachu z budynku jest możliwe jedynie w momencie budowy domu lub kiedy planujemy przebudowę budynku mieszkalnego. To doskonały i bardzo trwały sposób na ochronę tarasu, jednak wiąże się z wyższymi kosztami oraz zaciemnia pomieszczenia, ponieważ na stałe nie przepuszcza światła.

Zadaszenie tarasu możemy także wykonać z dachówki lub blachodachówki podobnej do tej, jakiej użyliśmy, by zadaszyć nasz dom. Rozwiązanie to jest bardzo trwałe, jednak wymaga profesjonalnego montażu i większego nakładu finansowego. Niektórym osobom może przeszkadzać również dźwięk kropel deszczu obijających się o blachę.

Ciekawym pomysłem jest również wykonanie drewnianego zadaszenia. Pamiętajmy jednak, że drewno jest drogim surowcem i wymaga szczególnej uwagi oraz impregnacji po to, by służyło nam przez długie lata.

Sprawdź jak zbudować: Taras na gruncie

Konstrukcja zadaszenia tarasu – drewno czy aluminium?

Pierwszym krokiem do budowy tarasu, jest odpowiedni plan i konstrukcja. Konstrukcję możemy wykonać przy użyciu drewna, które świetnie wpasuje się w styl naszego budynku, jeżeli ten np. również posiada drewniane elementy. Pamiętajmy jednak, że drewniane belki wymagają impregnacji i szczególnej uwagi. Ciekawą alternatywą jest aluminiowa konstrukcja tarasu, która sprawdzi się przy każdym domu, a dodatkowo możemy zdecydować się na aluminiowe elementy w kolorze drewna, o które znacznie łatwiej zadbać.

Budowa zadaszenia tarasu krok po kroku

Przed zadaszeniem tarasu warto wybrać odpowiedni projekt. Projekty są niezwykle ważnym krokiem, ponieważ pomogą nam wyeliminować błędy, sprawdzimy, czy wymarzone konstrukcje o różnych kształtach będą pasować do bryły budynku oraz będziemy mogli oszacować koszt zadaszenia.

Jeżeli taras budujesz od podstaw, pracę zacznij od wykonania fundamentu, najlepiej betonowego. Pozwala on zwiększyć stabilność oraz długotrwałość naszej konstrukcji. Pamiętaj, że musisz odpowiednio osadzić słupy w podłożu. Następnie czeka Cię zamontowanie podpór poprzecznych oraz krokwi, a na końcu zamontowanie zadaszenia całego tarasu. Tworząc taras i jego zadaszenie samodzielnie, pamiętaj o tym, aby utworzyć minimum 15% spadku zadaszenia, które sprawi, że woda z łatwością spłynie z dachu, a konstrukcja sama będzie się dobrze oczyszczać. Warto pomyśleć także o montażu fartucha ochronnego tuż przy elewacji. To sprawi, że nie będzie dochodzić do zachlapań i przecieków wody.

budowa tarasu

Jak zamontować markizę do elewacji? 

Jeżeli chcemy nad naszym tarasem zamontować jedynie markizę do elewacji, to zadanie mamy nieco ułatwione. Możemy przymocować ją do krokwi dachowych, ściany jedno lub trójwarstwowej, przegrody dwuwarstwowej lub pod balkonem. W niektórych przypadkach wystarczy użyć kołków rozporowych, w innych, jak np. wtedy, gdy chcemy zamontować całość do ściany z grubą warstwą ocieplenia, będziemy musieli użyć perforowanych tulei, a te umieszcza się w otworach, które sięgają aż do warstwy nośnej.

Do takich tuneli musimy zaaplikować żywicę i dopiero wówczas osadzić pręt gwintowany. Takie rozwiązanie gwarantuje, że osłona nie oderwie się od ściany. Jeżeli jednak masz wątpliwości, czy jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem lub chcesz wybrać inny sposób montażu, koniecznie zasięgnij porady specjalistów, którzy chętnie doradzą i pomogą w montażu. Zadaszenie możemy osadzić również na lekkiej, drewnianej lub aluminiowej konstrukcji. Takie rozwiązanie sprawia, że koszty związane z zadaszeniem nieco wzrosną. Aby połączone elementy konstrukcji były trwałe, zaleca się stosowanie stalowych złączy ciesielskich, odpowiednich gwoździ i wkrętów. Pamiętajmy jednak, że lekkie konstrukcje przeznaczone są pod lekkie zadaszenia np. te z poliwęglanu. Osadzenie na nich cięższych materiałów zawsze należy skonsultować z profesjonalistą, ponieważ może okazać się, iż wybrane zadaszenie potrzebuje stabilniejszej konstrukcji.

Rozsuwane zadaszenia tarasu —– Sprawdź

Czy musisz mieć pozwolenie na zadaszenie tarasu?

Dobrą wiadomością jest fakt, iż prawo budowlane zostało znowelizowane w ubiegłym roku. Jeżeli więc chcesz dokonać zadaszenia tarasów, pozwolenia na wykonywanie robót budowlanych w tym zakresie nie potrzebujesz, o ile nie prowadzą one do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania budynków. Jeżeli więc nasz dach nad tarasem nie przyczynia się do powiększenia powierzchni tarasu, to nie musimy uzyskiwać pozwolenia na zadaszenie (Art. 29, rozdz. 4 Prawa budowlanego). Zadaszenie tarasu możemy zakwalifikować również jako obiekt małej architektury, a wówczas pozwolenia na budowę również nie potrzebujemy.

Zadaszenie tarasu – plusy i minusy

W naszym położeniu geograficznym pogoda coraz częściej bywa zmienna. W okresie letnim zdarzają się tak gorące dni, że przesiadywanie na tarasie w południe bywa niemożliwe, wiosną i jesienią znów często pada deszcz, który uniemożliwia korzystanie z pergoli tarasowej. Niekiedy pogoda potrafi zmienić się w mgnieniu oka, a dach nad tarasem sprawi, że nie tylko ochronimy się przed deszczem, promieniami UV czy szybszym zniszczeniem mebli ogrodowych, ale również zapewnimy sobie komfort korzystania z tej przestrzeni niemal przez cały rok.

Zadaszenia tarasów mają jednak kilka wad. Po pierwsze, zdarza się, że zacieniają przestrzeń, dlatego jeżeli mamy małe okna w budynku, zastanówmy się, czy budowa dachu nad tarasem będzie korzystna. Po drugie, niektóre rodzaje zadaszenia mogą oszpecić bryłę budynku, dlatego zawsze twórzmy projekty. Po trzecie, czasami w budowie takiego zadaszenia potrzebna będzie pomoc specjalisty, który dopilnuje, żeby wszystkie elementy konstrukcji były bezpiecznie zamontowane, a to z kolei wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowanie

Warto zastanowić się nad zadaszeniem tarasu na działce. Jeżeli w swoim domu masz duże okna, które wpuszczają znaczną ilość światła, taras może być zadaszony niemal każdym materiałem. Natomiast w przypadku, gdy obawiasz się, że daszek na tarasie zaciemni pokoje w domu, a nie chcesz rezygnować z zadaszenia, konieczne będzie zadaszenie z przezroczystych materiałów, jak np. ze szkła. Pamiętaj, aby wykonać odpowiedni projekt, który m.in. pozwoli oszacować koszty. Dodatkowo zwróć uwagę na to, aby zadaszenie na tarasie było wykonane pod odpowiednim kątem, a jego konstrukcja była stabilna i bezpieczna. Jeżeli masz wątpliwości, czy sam poradzisz sobie z zabudową tarasu od strony technicznej, koniecznie zasięgnij porady specjalistów, którzy pomogą Ci w montażu bezpiecznego zadaszenia.

Taras jest świetną ozdobą domu i ogrodu. Odpowiednio wykonane zadaszenie pozwoli nam na komfortowy wypoczynek, a wtedy niemal żadna pogoda nie będzie nam straszna!

Jak zabezpieczyć taras na zimę? ←←← Sprawdź!

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę