Klient: Indywidualny Biznesowy

Jak zrobić taras drewniany na słupach? Cena i instrukcja budowy

Dysponujesz przestrzenią, którą chcesz zamienić w przytulny kącik – idealny do wypoczynku i spędzania czasu z bliskimi? Jednak nie do końca wiesz, od czego zacząć, aby stworzyć naprawdę przytulne i funkcjonalne miejsce? Mamy na to rozwiązanie!

Sprawdź, jak zaplanować i przeprowadzić budowę drewnianego tarasu na słupach. Poznaj instrukcję, ceny i wiele więcej.

Czym jest taras na słupach? 

Tego rodzaju taras to specjalna konstrukcja, której powierzchnia przeznaczona do użytku jest umieszczona na odpowiednio zaprojektowanych oraz przygotowanych słupach z betonu. Takiego typu elementy stosuje się zazwyczaj po to, aby zrównać powierzchnię tarasu z powierzchnią domu – poprawiając nie tylko wygląd, ale przede wszystkim – komfort użytkowania.

Jak zbudować taras drewniany na słupach? Poradnik krok po kroku

Poniżej znajdziesz gotową instrukcję, która pozwoli Ci zaplanować, a następnie przejść przez wszystkie niezbędne etapy tego procesu. Sprawdź i przekonaj się, że to wcale nie takie trudne!

Co jest potrzebne, aby zbudować taki taras na słupach?

Do tego celu przydadzą Ci się: odpowiedni grunt pod taras, beton lub bloczki do zbudowania podstawy, drewno na legary, deski na powierzchnię, folia oraz elementy łączeniowe – takie, jak chociażby wkręty.

Gdy już zgromadzisz wszystkie niezbędne rzeczy – skorzystaj z poniższej instrukcji.

Krok 1: przygotuj grunt pod taras

Aby obiekt służył długo i się nie zapadał – bardzo ważne jest odpowiednie utwardzenie terenu, na którym finalnie osiądzie. Do tego celu możesz wykorzystać zarówno klasyczny wylewany fundament, jak i zastosować mniejsze betonowe bloczki. Zwłaszcza w tym drugim przypadku przestrzenie między nimi warto wypełnić specjalną folią, aby w ten sposób ograniczyć ryzyko tego, że za pewien czas pod Twoim tarasem pojawią się niechciane rośliny.

Krok 2: zamontuj słupy i legary

Słupy betonowe umieść w równych odstępach – tak, aby przyszły ciężar mógł równomiernie rozkładać się na każdy z nich. Następnie umieść na nich drewniane legary “na przemian”. Pierwsza warstwa legarów powinna być ułożona pionowo lub poziomo. Natomiast druga – odwrotnie do pierwszej – tak, aby uzyskać efekt tzw. kratki. Całość przytwierdź za pomocą trwałych i solidnych wkrętów. 

Krok 3: ułóż deski tarasowe

Na tak przygotowaną konstrukcję połóż, a następnie przykręć za pomocą wkrętów – odpowiednio docięte elementy z drewna. Jeśli zdecydujesz się na drewno naturalne – pamiętaj, aby zapewnić im dodatkową ochronę w postaci olejowania lub pomalowania specjalnymi farbami ochronnymi.

Krok 4: uzupełnij o dodatkowe elementy

Jeśli chcesz, aby Twój nowy drewniany taras na słupach służył Ci nie tylko, gdy na zewnątrz panuje piękna, bezwietrzna i bezdeszczowa pogoda – rozważ montaż zadaszenia. Taki zabieg poprawi zarówno użyteczność, jak i ogólny wygląd całej konstrukcji.

Jeżeli chcesz, aby ten obiekt stał się również miejscem, z którego swobodnie dostaniesz się do swojego ogrodu – pamiętaj o zaprojektowaniu oraz budowie odpowiednich schodów. Do tego celu możesz wykorzystać te same materiały, co w przypadku regularnej konstrukcji tarasu.

Sprawdź jak zbudować: Taras na gruncie

Czy budowa drewnianych tarasów wymaga zezwolenia?

Taras (z zadaszeniem, jak i bez) może być potraktowany jako przebudowa lub remont, co według nowego prawa budowlanego z 2017 roku nie wymaga dodatkowego zezwolenia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Budowa tarasu a pozwolenie.

Drewniane tarasy i ich cena. Ile kosztuje tego rodzaju przedsięwzięcie?

Kosztorys związany z taką inwestycją warto podzielić na dwa obszary.

Pierwszy to zakup wszelkich materiałów, które będą niezbędne do tego, aby wznieść samą konstrukcję. W zależności od gatunku drewna – ceny samych desek mogą się wahać w granicach od 50 do nawet 350 złotych za metr kwadratowy.

Do tego trzeba doliczyć również inne materiały – zwłaszcza betonowe słupy, które w zależności od powierzchni oraz wysokości mogą oscylować w granicach 75 – 140 złotych za sztukę. Podczas inwestycji potrzebne będą również legary (40 – 110 zł / m2), wkręty i inne elementy ze stali, a także olej do pomalowania drewna. Jeżeli tego rodzaju obiekt ma posiadać również zadaszenie – do całej kwoty należy dodać dodatkowe kilka tysięcy złotych.

Jeśli nie planujesz wykonania tych prac we własnym zakresie – istotną rolę odegrają również koszty robocizny. Kompleksowe przygotowanie oraz wzniesienie drewnianego tarasu na słupach może wynieść od 150 do nawet 500 złotych za każdy metr kwadratowy.

Sprawdź: Taras na dachu

Jak zaaranżować drewniany taras posadowiony na słupach?

Jednak na tym Twoje starania wcale nie muszą się kończyć. Aby postawić kropkę nad “i” – Twój obiekt może możesz wzbogacić, chociażby o kwiaty, krzewy i inne rośliny w stylowych doniczkach. 

Musisz pamiętać również o komforcie, o który możesz zadbać m.in. za sprawą odpowiednio dobranych mebli ogrodowych.

Szukasz gotowych rozwiązań?

Pamiętaj, że w ofercie Tarasola znajdziesz pergole tarasowe, które z łatwością dopasujesz do swoich preferencji, jak i możliwości danego obszaru. Poznaj gotowe projekty lub skorzystaj z wygodnego konfiguratora, aby znaleźć i wybrać rozwiązanie, które sprawdzi się u Ciebie.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę