Klient: Indywidualny Biznesowy

Jak zrobić taras drewniany na słupach? Cena i instrukcja budowy

Dysponujesz przestrzenią, którą chcesz zamienić w przytulny kącik – idealny do wypoczynku i spędzania czasu z bliskimi? Jednak nie do końca wiesz, od czego zacząć, aby stworzyć naprawdę przytulne i funkcjonalne miejsce? Mamy na to rozwiązanie!

Sprawdź, jak zaplanować i przeprowadzić budowę drewnianego tarasu na słupach. Poznaj instrukcję, ceny i wiele więcej.

Czym jest taras na słupach? 

Tego rodzaju taras to specjalna konstrukcja, której powierzchnia przeznaczona do użytku jest umieszczona na odpowiednio zaprojektowanych oraz przygotowanych słupach z betonu. Takiego typu elementy stosuje się zazwyczaj po to, aby zrównać powierzchnię tarasu z powierzchnią domu – poprawiając nie tylko wygląd, ale przede wszystkim – komfort użytkowania.

Jak zbudować taras drewniany na słupach? Poradnik krok po kroku

Poniżej znajdziesz gotową instrukcję, która pozwoli Ci zaplanować, a następnie przejść przez wszystkie niezbędne etapy tego procesu. Sprawdź i przekonaj się, że to wcale nie takie trudne!

Co jest potrzebne, aby zbudować taki taras na słupach?

Do tego celu przydadzą Ci się: odpowiedni grunt pod taras, beton lub bloczki do zbudowania podstawy, drewno na legary, deski na powierzchnię, folia oraz elementy łączeniowe – takie, jak chociażby wkręty.

Gdy już zgromadzisz wszystkie niezbędne rzeczy – skorzystaj z poniższej instrukcji.

Krok 1: przygotuj grunt pod taras

Aby obiekt służył długo i się nie zapadał – bardzo ważne jest odpowiednie utwardzenie terenu, na którym finalnie osiądzie. Do tego celu możesz wykorzystać zarówno klasyczny wylewany fundament, jak i zastosować mniejsze betonowe bloczki. Zwłaszcza w tym drugim przypadku przestrzenie między nimi warto wypełnić specjalną folią, aby w ten sposób ograniczyć ryzyko tego, że za pewien czas pod Twoim tarasem pojawią się niechciane rośliny.

Krok 2: zamontuj słupy i legary

Słupy betonowe umieść w równych odstępach – tak, aby przyszły ciężar mógł równomiernie rozkładać się na każdy z nich. Następnie umieść na nich drewniane legary “na przemian”. Pierwsza warstwa legarów powinna być ułożona pionowo lub poziomo. Natomiast druga – odwrotnie do pierwszej – tak, aby uzyskać efekt tzw. kratki. Całość przytwierdź za pomocą trwałych i solidnych wkrętów. 

Krok 3: ułóż deski tarasowe

Na tak przygotowaną konstrukcję połóż, a następnie przykręć za pomocą wkrętów – odpowiednio docięte elementy z drewna. Jeśli zdecydujesz się na drewno naturalne – pamiętaj, aby zapewnić im dodatkową ochronę w postaci olejowania lub pomalowania specjalnymi farbami ochronnymi.

Krok 4: uzupełnij o dodatkowe elementy

Jeśli chcesz, aby Twój nowy drewniany taras na słupach służył Ci nie tylko, gdy na zewnątrz panuje piękna, bezwietrzna i bezdeszczowa pogoda – rozważ montaż zadaszenia. Taki zabieg poprawi zarówno użyteczność, jak i ogólny wygląd całej konstrukcji.

Jeżeli chcesz, aby ten obiekt stał się również miejscem, z którego swobodnie dostaniesz się do swojego ogrodu – pamiętaj o zaprojektowaniu oraz budowie odpowiednich schodów. Do tego celu możesz wykorzystać te same materiały, co w przypadku regularnej konstrukcji tarasu.

Czy budowa drewnianych tarasów wymaga zezwolenia?

Taras (z zadaszeniem, jak i bez) może być potraktowany jako przebudowa lub remont, co według nowego prawa budowlanego z 2017 roku nie wymaga dodatkowego zezwolenia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Budowa tarasu a pozwolenie.

Drewniane tarasy i ich cena. Ile kosztuje tego rodzaju przedsięwzięcie?

Kosztorys związany z taką inwestycją warto podzielić na dwa obszary.

Pierwszy to zakup wszelkich materiałów, które będą niezbędne do tego, aby wznieść samą konstrukcję. W zależności od gatunku drewna – ceny samych desek mogą się wahać w granicach od 50 do nawet 350 złotych za metr kwadratowy.

Do tego trzeba doliczyć również inne materiały – zwłaszcza betonowe słupy, które w zależności od powierzchni oraz wysokości mogą oscylować w granicach 75 – 140 złotych za sztukę. Podczas inwestycji potrzebne będą również legary (40 – 110 zł / m2), wkręty i inne elementy ze stali, a także olej do pomalowania drewna. Jeżeli tego rodzaju obiekt ma posiadać również zadaszenie – do całej kwoty należy dodać dodatkowe kilka tysięcy złotych.

Jeśli nie planujesz wykonania tych prac we własnym zakresie – istotną rolę odegrają również koszty robocizny. Kompleksowe przygotowanie oraz wzniesienie drewnianego tarasu na słupach może wynieść od 150 do nawet 500 złotych za każdy metr kwadratowy.

Jak zaaranżować drewniany taras posadowiony na słupach?

Jednak na tym Twoje starania wcale nie muszą się kończyć. Aby postawić kropkę nad “i” – Twój obiekt może możesz wzbogacić, chociażby o kwiaty, krzewy i inne rośliny w stylowych doniczkach. 

Musisz pamiętać również o komforcie, o który możesz zadbać m.in. za sprawą odpowiednio dobranych mebli ogrodowych.

Szukasz gotowych rozwiązań?

Pamiętaj, że w ofercie Tarasola znajdziesz pergole tarasowe, które z łatwością dopasujesz do swoich preferencji, jak i możliwości danego obszaru. Poznaj gotowe projekty lub skorzystaj z wygodnego konfiguratora, aby znaleźć i wybrać rozwiązanie, które sprawdzi się u Ciebie.

Masz więcej pytań?