Klient: Indywidualny Biznesowy

Przedłużenie dachu nad tarasem – 5 praktycznych pomysłów

Taras to świetnie miejsce na wypoczynek, relaks i spotkania z najbliższymi. Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, to dach nad tarasem ochroni Cię zarówno przed dotkliwym słońcem jak i deszczem. Jak więc podejść do przedłużenia dachu i zadaszenia tarasu? Jakich materiałów najlepiej użyć? Sprawdź kilka patentów, które sprawią, że przestrzeń wypoczynkowa będzie znacznie bardziej praktyczna niż dotychczas!

Taras na dachu – dlaczego warto?

Zadaszenie tarasu chroni nas przede wszystkim przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Posiadając takiego rodzaju taras, nie musisz martwić się, aby codziennie chować stół ogrodowy, krzesła, poduszki czy koce w obawie przed nocnym deszczem. W dzień natomiast możesz cieszyć się wypoczynkiem bez względu na pogodę. Niestety, zwykły parasol ogrodowy chroni nas jedynie przed słońcem, dlatego warto pomyśleć nad stałą zabudową lub materiałem technicznym.

Na początek zastanów się, z jakiego tworzywa zostanie zrobione pokrycie dachu. W południe letnie słońce doskwiera nam bardzo mocno, dlatego dobrym pomysłem jest użycie materiałów lub osłon, które nie prowadzą do nadmiernego nagrzewania pomieszczenia. Z kolei w jesienne dni zadaszenie tarasu powinno spełniać funkcję ochronną przed deszczem i wiatrem. Co więcej, aby całość wyglądała estetycznie, daszek powinien być dopasowany stylistycznie do elewacji naszego budynku.

taras

Ciekawym pomysłem jest dach nad tarasem, który będzie przedłużeniem naszego dachu z budynku mieszkalnego. To również świetny pomysł, który możemy zrealizować jeżeli dokonujemy budowy nowego domu lub generalnych remontów. Co najlepsze, takie rozwiązanie pozwoli nam dodatkowo oszklić całość i przerobić na werandę, która będzie wspaniałym miejscem na spędzanie nie tylko letnich, ale także zimowych i deszczowych dni. 

Niemniej jednak warto wiedzieć też, iż rozwiązanie to zaciemni nasz salon, dlatego w takim przypadku zastanówmy się nad dodatkowymi, dużymi oknami salonowymi, umieszczonymi z innej strony, które wpuszczą do wnętrza więcej promieni słonecznych lub zadaszmy tylko część tarasu.

Taras na dachu, a prawo budowlane

Pozwolenie na budowę pergoli tarasowej tarasu nie jest wymagane według prawa. To nie oznacza, że nie musimy spełnić określonych norm. Takie projekty jak zadaszenia czy inne elementy tarasu muszą powstawać zgodnie z zasadami wiedzy technicznej i spełniać normy z zakresu projektu i budowy, po to, aby całość była bezpieczna.

Zgłoszenie chęci budowy dachu nie jest wymagane, a prawo stanowi, iż można rozumieć budowę dachu jako remont. Nawet gdyby konstrukcja została zakwalifikowana jako wiata lub budowa małej architektury, nie wymaga dodatkowej dokumentacji.

młotek sędziowski

Jednak zdarzyły się już sytuacje, że sama budowa tarasu została wstrzymana, ponieważ według Inspektoratu Nadzoru Budowlanego roboty doprowadziły do powiększenia budynków. Budowę uznano więc za samowolę oraz nakazano zgłoszenie i przedłożenie odpowiednich dokumentów. Dlatego też, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto każdy przypadek rozbudowy czy budowy dachu, szczególnie w obszernych konstrukcjach, konsultować, dla własnej pewności, z odpowiednimi specjalistami.

Zadaszenie tarasu – pomysły

Niewątpliwie najważniejszą częścią zadaszenia tarasu jest wybranie odpowiedniego materiału. Przedłużając dach, zastanówmy się, na czym najbardziej nam zależy. Dachy, które potrzebują masywnych konstrukcji, będą wymagały większego nakładu kosztów. Z kolei konstrukcje lekkie pozwolą na zamontowanie daszków, które nie obciążają całości, jednak jakość tego typu rozwiązań może być nieco niższa. Z drugiej strony natomiast, konstrukcja masywna, wymaga użycia słupków i sporników, a to zabiera znacznie więcej przestrzeni. Do wyboru jest wiele różnych opcji. Jeżeli mamy wątpliwości co do budowy odpowiedniego rodzaju zadaszenia, zwróćmy się po pomoc i dodatkowe informacje do firmy, która wykona dla nas odpowiedniego typu konstrukcję.

dom

1. Szkło do pokrycia dachu

Wbrew pozorom, szkło sprawdza się świetnie również na zadaszenie tarasu. Obecna technologia pozwala na wykorzystywanie bardzo bezpiecznego szkła hartowanego, które jest niezwykle trudne do uszkodzenia. Ponadto, nawet jeżeli uda nam się je potłuc, tafla się nie rozpadnie. Szkło jest dość drogą inwestycją i potrzebuje bardzo stabilnej konstrukcji. Wygląda natomiast niezwykle elegancko. Przeszklenia pasują do każdej architektury i są ponadczasowe, a dodatkowy montaż rolet lub zasłon, da nam bardzo przyjemny cień podczas upalnych dni. Szklany daszek można oprzeć na konstrukcji drewnianej lub aluminiowej albo też użyć aluminium w kolorze drewna.

2. Drewno na zadaszenie

Kiedy planujemy zadaszenie tarasu, uwagę warto zwrócić także na drewno. Odpowiednio pielęgnowane jest bardzo wdzięcznym materiałem. Takie rozwiązanie zapewni nam przyjemne zacienienie, ochronę przed słońcem, a także przytulną i romantyczną atmosferę. Co więcej, oprócz pełnych zadaszeń z drewna, możemy pomyśleć nad szerokim rozkładem desek i posadzeniem pnących się roślin, które pokryją cały dach. Nie jest to jednak rozwiązanie na bardzo deszczowe czy wczesnowiosenne dni, ponieważ pnącza pojawiają się dopiero pod koniec wiosny. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na całkowite zadaszenie tarasu z drewna, czy tylko częściowe, pamiętajmy o odpowiedniej impregnacji, w przeciwnym razie tak zadaszony taras nie posłuży nam na długo.

3. Poliwęglan i akrylowe szkło (pleksi)

Zaletą poliwęglanu jest cena i przepuszczalność światła. Niewielki daszek z poliwęglanu możemy zamontować do elewacji za pomocą profili aluminiowych. Co więcej, materiał ten, narażony na długie działanie promieni słonecznych, nie będzie się odbarwiał. Poliwęglan jest znacznie bardziej wytrzymały niż pleksi, ale kosztuje też więcej. Nie jest on odporny natomiast na zarysowania, dlatego jego czyszczenie powinno być bardzo delikatne.

Pleksi z kolei to jedno z najtańszych rozwiązań. Zapewnia nam ochronę przed deszczem, a montaż możemy wykonać samodzielnie – jest łatwa w obróbce i nie żółknie. Materiał jest prosty w utrzymaniu, ponieważ możesz do jego czyszczenia używać zwykłej wody z płynem, a do tego dobrze przepuszcza światło.

Niemniej jednak warto uważać na zarysowania podczas pielęgnacji, ponieważ jest bardzo podatny na uszkodzenia. Pleksi może też trzeszczeć podczas upalnych dni oraz ulegać zniszczeniu i nie wycisza wnętrza podczas deszczu.

4. Taras z dachem rozsuwanym, czyli materiał techniczny Tech-Protect

Zadaszenie tarasu może być wykonane również z materiału technicznego Tech-Protect, który sprawi, że całość będzie przyjemnie zacieniona. Takie rozwiązanie nie tylko chroni skutecznie przed promieniami słonecznymi, ale także jest wodoodporne. Dodatkowo do dachu montowany jest też system odprowadzający wodę. Co więcej, nowoczesne rozwiązania posiadają również dach automatyczny, który możemy obsługiwać przy użyciu pilota lub dokonać dodatkowo montażu czujników pogodowych, ułatwiających sprawne zwijanie i rozwijanie. Natomiast zamontowanie daszku systemowego, będzie świetnie chroniło materiał po zwinięciu.

5. Dachówka nad tarasem?

Dachówka na tarasie będzie świetnie wyglądała i tak samo się prezentowała jeżeli wybierzesz taki sam model jak poszycie dachu twojego domu. To dobre rozwiązanie na stałą i niezwykle odporną osłonę przed deszczem oraz dotkliwym słońcem. Jednak i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. 

Przede wszystkim zadaszenie tarasu takim sposobem to większe koszty związane ze znacznie masywniejszym rodzajem konstrukcji. Co więcej, ten pomysł – podobnie jak przedłużenie dachu z budynku – będzie zacieniało nam przestrzeń wypoczynkową w domu. Jednak jeżeli twój salon ma duże okna ukierunkowane także na inną stronę, to rozwiązanie może być dla Ciebie. Co więcej, takie zadaszenie nie musi rozciągać się nad całym tarasem, możemy zadaszyć jedynie część, która nie obejmuje okien wychodzących z naszego salonu.

Taras na dachu krok po kroku

Jeżeli wybraliśmy już odpowiedni rodzaj zadaszenia, następnym krokiem jest stworzenie odpowiedniego projektu. Potrzebne będzie więc zmierzenie elewacji oraz powierzchni naszego ogródka. Odpowiednie wymiary, to klucz do sukcesu. Zastanów się też, czy zadaszenie ma obejmować cały taras, czy tylko jego część. Projekty są bardzo przydatnym elementem w tworzeniu tarasów i zadaszeń, dzięki nim znacznie lepiej i wydajniej rozpoczniemy budowę.

projekt

Przygotuj wszystkie potrzebne do montażu narzędzia oraz belki, które będą pełnić zarówno funkcję słupków jak i krokwi. Nie zapomnij także o mocowaniu, które pozwoli na mocne umiejscowienie konstrukcji w podłożu. Ponadto, przyszykuj również części potrzebne do połączenia elementów konstrukcji.

W przypadku, gdy planujesz zadaszyć swój taras materiałem, pleksi lub poliwęglanem, belki mogą być w sporym odstępie od siebie. Natomiast jeżeli masz w zamiarze używać do zadaszenia materiałów wymagających cięższej konstrukcji, należy koniecznie ustawić krokwie bardzo blisko siebie. Jako podpory można użyć także mocnych, betonowych słupków, które utrzymają znacznie cięższe projekty.

cięcie

Pamiętaj również, aby taras odpowiednio zabezpieczyć. Jeżeli konstrukcja będzie metalowa, użyj środków antykorozyjnych. Drewno lepiej odpowiednio zaimpregnuj, aby nie doszło do smutnych konsekwencji ekspozycji na słońce i deszcz. Zadaszenia z poliwęglanu zabezpiecz akrylem, aby nie działały na niego szkodliwe promienie słoneczne. Jeżeli wybierzesz materiał, należy zwrócić uwagę, czy posiada on daszek systemowy, chroniący przed warunkami atmosferycznymi. Wiele osób decyduje się także na przymocowanie dachu bezpośrednio do ściany, jednak ten pomysł sprawdzi się tylko w zadaszeniu małych tarasów, z lekkimi daszkami. Większe tarasy potrzebują wytrzymałej konstrukcji. Jeżeli nie jesteś pewien, czy sam poradzisz sobie z dachem nad tarasem, możesz również skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w takiej budowie.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę