Klient: Indywidualny Biznesowy

Jak wykonać zadaszenie tarasu pod balkonem?

Taras to nieodłączny element zabudowy rodzinnej. To właśnie w tym miejscu odpoczywamy, spożywamy posiłki czy spędzamy czas w gronie najbliższych. Aby móc w pełni korzystać z jego uroków warto zainwestować w wysokiej jakości zadaszenie. Element ten uchroni nas nie tylko przed deszczem, ale i wiatrem, czy nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Dzięki zadaszeniu będziemy mogli wydłużyć sezon, a tym samym rozkoszować się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Wielu inwestorów mierzy się z wyzwaniem, jak wykonać zadaszenie, kiedy na budynku istnieje już balkon. W poniższym poradniku podpowiemy, na co zwrócić uwagę planując zadaszenie tarasu oraz jak zbudować je pod balkonem.

Na co zwrócić uwagę planując zadaszenie tarasu?

Budowa zadaszenia tarasu to niemałe przedsięwzięcie, wymagające przemyślenia wielu istotnych kwestii. Na etapie planowania zadaszenia warto wziąć pod uwagę lokalizację tarasu względem stron świata. Inny rodzaj pokrycia dachowego sprawdzi się, gdy taras wychodzi na południe, czy północ, a inny kiedy na wschód i zachód. Zastosowanie nieodpowiednich technologii może sprawić, że taras będzie po prostu niefunkcjonalny.

Taras na północ

Taras północny z pewnością nie jest wymarzonym miejscem do wypoczynku dla miłośników słonecznych kąpieli. Ze wszystkich stron świata, to właśnie od północnej dociera najmniej światła. Takie rozwiązanie docenią wszyscy ci, którzy lubią wypoczywać w cieniu. Ze względu na to nie warto stosować tam zadaszenia pełnego. Gdy to zrobimy musimy liczyć się z wilgocią, co dodatkowo nie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Najlepiej postawić na zadaszenie aluminiowe z funkcją regulacji.

Taras południowy

Na południowy taras w przeciwieństwie do północnego dociera zdecydowanie większa ilość światła. Podczas upalnych dni nasze miejsce do wypoczynku jest szczególnie narażone na nadmierne nagrzewanie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie pełne i stałe zadaszenie tarasu. Do tego celu świetnie sprawdzą się pergole tarasowe mocowane do ściany budynków lub wolnostojące.

Taras na wschód

Wschodni taras dobrze oświetlony jest wczesnym rankiem i do południa. To doskonała opcja dla osób, które lubią wypić poranną kawę na świeżym powietrzu. Latem w godzinach popołudniowych panuje tam przyjemny cień, co niewątpliwie sprzyja relaksowi. Tutaj optymalnym wyborem będzie częściowe zadaszenie tarasu. Zadaszenie pełne mogłoby przyćmić urok przydomowej przestrzeni, a jednocześnie sprawić, że w pomieszczeniach sąsiadujących dominowałby półmrok.

Taras zachodni

Na tarasie wychodzącym na stronę zachodnią rankiem panuje przyjemny chłód, zaś wieczorem domownicy mogą zażywać prawdziwych kąpieli słonecznych. Również nie warto go całkowicie zadaszać. Dobrze sprawdzi się zadaszenie niepełne z możliwością regulacji. Odpowiednio dobrane pokrycie dachu ochroni domowników przed porywistym zachodnim wiatrem.

Jak wykonać zadaszenie pod balkonem?

Wykonanie zadaszenia pod balkonem to poważna inwestycja. Aby cała konstrukcja była funkcjonalna i tworzyła estetyczną całość z bryłą domu, warto to zadanie powierzyć specjalistom. Istnieje wiele możliwości montażu pergoli pod balkonem. Może być ona przymocowana pomiędzy ramą okienną a płytą balkonową. Lekko pochylona będzie dobrze odprowadzać wodę opadową do przodu, co pozwoli wyeliminować wilgoć. Innym rodzajem konstrukcji jest ta z prostym kątem. Istnieje możliwość przytwierdzenia jej do balkonu, pod warunkiem, że ten element konstrukcyjny jest należycie wykonany, a co za tym idzie – dobrze znosi obciążenia. Pergola może być też montowana prostopadle do ściany pod płytą balkonową. To, jaki sposób montażu wybierzemy, zależy od indywidualnych potrzeb oraz architektury budynku.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać?

Zadaszenia tarasów z ruchomymi lamelami

Zadaszenie tarasu z ruchomymi lamelami to idealna opcja dla osób ceniących sobie wysoką estetykę i funkcjonalność. Takie rozwiązanie sprawdzi się na każdym tarasie – niezależnie od jego położenia względem stron świata. Pokrycie dachowe składa się z obracanych aluminiowych profili, co pozwala regulować przepuszczalność światła. Ruchome lamele umożliwiają także prawidłową wentylację, dzięki czemu na tarasie nie jest duszno, nawet jeśli temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka. Są również łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto solidna konstrukcja niezwykle odporna na uszkodzenia i zmieniające się czynniki atmosferyczne. Dobrze znosi obciążenie śniegiem i silne podmuchy wiatru. Większość modeli została wyposażona w system odprowadzania wody, ukryty w profilach nośnych. Poszukując odpowiedniego zadaszenia z ruchomymi lamelami warto zwrócić uwagę na produkty marki Tarasola, a szczególnie modele Tarasola Technic oraz Essential. Konstrukcje te nadają się do montażu ściennego, przez co idealnie sprawdzą się pod balkon. Dostępne są również w wersji wolnostojącej. Dodatki i akcesoria, tj. wyposażenie taśmowe LED, promienniki ciepła, czy ścianki boczne sprawią, że czas spędzony na zewnątrz będzie prawdziwą przyjemnością.

Rozsuwane zadaszenia tarasu —– Sprawdź

Tkaninowe zadaszenia tarasowe

Tkaninowe zadaszenia tarasów to funkcjonalne i ponadczasowe rozwiązanie. Trójwarstwowa tkanina pełniąca funkcję zadaszenia w 100% chroni przed promieniowaniem uv, a także jest odporna na deszcz i nadmierne nagrzewanie. Konstrukcje dostępne w asrotymencie sklepu Tarasola zostały wykonane z aluminium, przez co są niesamowicie wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych. Łączenie modułowe sprawia, że możemy uzyskać naprawdę duże zadaszenia tarasów. Sporym udogodnieniem jest odprowadzanie wody opadowej w niewidzialny sposób, co niewątpliwie podnosi walory wizualne pergoli tarasowej.Tarasola Flat charakteryzuje się lekkością i prostotą, przez co jest rewelacyjnym wyborem dla nowoczesnych oraz minimalistycznych budynków. Tarasola Light prezentuje się futurystycznie, dzięki czemu nada niesamowitego charakteru zabudowie jednorodzinnej. Stojąc przed decyzją o zakupie zadaszenia tkaninowego warto uwzględnić jeszcze modele, takie jak Tarasola Simple, Cubic, Loft oraz Wave, które również zachwycają swoim wyglądem. Mogą być montowane bezpośrednio do ściany budynku i nadają się do montażu pod balkonem.

Zabudowa tarasu szkłem —– Sprawdź!

Podsumowanie

Nie da się ukryć, iż taras to najlepsze miejsce do odpoczynku. Zadaszenie tarasu jest niezbędne, gdy chcemy spędzać czas na zewnątrz w czasie deszczu i upalnych dni. Realizacja takiej inwestycji z pewnością nie należy do najłatwiejszych, szczególnie jeśli bryłę budynku urozmaica balkon. Kluczem do sukcesu jest odpowiedni projekt zadaszenia. Powinien zostać on dopasowany do elewacji budynku. Ponadto należy wziąć pod uwagę kierunek świata, na jaki wychodzi nasz taras, ponieważ dzięki temu będziemy w stanie dobrać odpowiedni rodzaj pokrycia dachowego. Strzałem w dziesiątkę mogą okazać się nowoczesne tarasole, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę