Klient: Indywidualny Biznesowy

Jak zagospodarować otoczenie tarasu

Taras najczęściej budowany jest tuż przy domu lub w ogrodzie. W jednym i drugim przypadku, w ciepłe miesiące pełni rolę salonu. Warto zadbać o aranżację samego tarasu, jak i terenu wokół niego. Istotną kwestią jest zachowanie estetyki i stylu całego budynku. Najlepszym sposobem na zagospodarowanie terenu w otoczeniu tarasu jest obsadzenie go roślinami. 

Ważne: jeśli taras jest na południu lub od strony zachodniej, to warto pomyśleć o zadaszeniu lub pergoli tarasowej. Od słońca może ochronić też markiza, żagiel, czy zwykły parasol. 

Jak zagospodarować teren wokół tarasu roślinami?

Kwiaty to najlepszym sposób na zagospodarowanie tarasu i terenu wokół niego. Ważnym czynnikiem jest poziom nasłonecznienia. Nie wszystkie rośliny są przystosowane do mocnego słońca. Nie bez znaczenia jest także gleba. W trakcie planowania warto sprawdzić, czy jest przepuszczalna, gliniasta, piaszczysta, żyzna czy kwaśna.

Istotnym elementem jest także wiatr. Jeżeli część ogrodu nie jest osłonięta od wiatru, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że niektóre wysokie kwiaty lub krzewy mogą ulec złamaniu. 

Jaka gleba do roślin? 

Rośliny wymagają żyznych dobrze zdrenowanych gleb. Dla większości z nich odczyn powinien być obojętny lub zasadowy. Co istotne, każdy gatunek ma inne wymagania. Wyjątkiem są rośliny wrzosowate. W ich przypadku, odczyn powinien być kwaśny (pH  3,5 – 5,5). Do roślin wrzosowatych można zaliczyć: hortensje, borówki, żurawiny, azalie, modrzewnicę. Niektóre gatunki nie lubią wilgotnego podłoża. Do takich można zaliczyć rośliny iglaste, lawendę. Z kolei gleby gliniaste są przypisane dla żurawek, pałek wodnych. 

Każdą strukturę gleby można zmienić. Na przykład:podłoże jałowe i piaszczyste można użyźnić poprzez dodanie torfu i nawozów. Glebę gliniastą można poprawić dodaniem piasku. 

Jakie kwiaty wokół tarasu?

Kwiaty to najlepszym sposób na zagospodarowanie tarasu i terenu wokół niego. 

Świetnym rozwiązaniem są: 

  • petunie,
  • maciejki, 
  • azalie, 

Jakie krzewy wokół tarasu? 

Jak zostało wspomniane wyżej, dobór krzewów powinien być uzależniony od rodzaju gleby i nasłonecznienia. Do najpopularniejszych krzewów należą: 

  • hortensje, 
  • krzewuszki cudowne, 
  • tawuły.

Co oprócz roślin? Pomysły na zagospodarowanie terenu wokół tarasu

Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca, to warto zastanowić się nad grillem murowanym lub piecem na pizzę. Należy też pamiętać, aby konstrukcja pasowała do elewacji budynku. Tego typu akcesoria mogą być dobrym dopełnieniem aranżacji altany.

W przypadku dużych ogrodów, ciekawym rozwiązaniem mogą być oczka wodne. Optymalną wielkością dla oczka jest 20m2. Taka powierzchnia pozwala już na zaprojektowanie ładnych kompozycji roślinnych. W sytuacji gdy będziemy chcieli hodować ryby, to głębokość oczka nie może być mniejsza niż metr.

Meble tarasowe, to obowiązkowy element wyposażenia każdego tarasu. Muszą pasować do aranżacji tarasu i stylu ogrodu. Dobre meble tarasowe muszą być przede wszystkim wygodne i trwałe. 

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę