Klient: Indywidualny Biznesowy

Materiał przeciwdeszczowy na taras – który jest najlepszy?

Materiał przeciwdeszczowy powinien chronić nie tylko przed deszczem, ale też przed wilgocią. Istotnym czynnikiem jest także laminacja, która sprawia, że woda nie wsiąka w materiał. Najlepszy materiał do ochrony przed deszczem powinien być: 

  • woododporny,
  • odporny na wiatr,
  • odporny na zmienne warunki atmosferyczne – upał i mróz, 
  • łatwy w czyszczeniu.  

Najpopularniejsze rodzaje materiałów przeciwdeszczowych na taras

Na rynku jest kilka tkanin, które wykorzystywane są jako materiał zewnętrzny. Każda z nich różni się gramaturą oraz sposobem laminacji. Do najpopularniejszych tkanin przeciwdeszczowych należą:

  • Kodura
  • Ortalion 
  • Oxford 

Kodura – charakterystyka 

Kodura jest bardzo wytrzymałą i odporną na uszkodzenia tkaniną. Prawa strona strona materiału jest lekko chropowata. Kodurę czyści się bardzo łatwo – wystarczy woda z węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Istotną zaletą tkaniny jest także laminacja, dzięki której tkanina jest nieprzemakalna. Podczas wyboru tkaniny z kodury należy zwrócić uwagę na jakość laminacji. W tym celu trzeba sprawdzić, czy jesteśmy w stanie zerwać lub zeskrobać powłokę laminacyjną.

Kodura jest sztywna, ale jednocześnie elastyczna i można ją przeszyć na domowej maszynie. Dzięki temu można samodzielnie zrobić chroniący przed deszczem materiał na meble ogrodowe, parasol lub markizę tarasową.  

Oxford – charakterystyka

Oxford to wodoodporna tkanina, która jest zaimpregnowana poliuretanem (wyłącznie po lewej stronie). Dzięki temu materiał jest nieprzemakalny i odporny na wilgoć. Co istotne, oxford jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przetarcia. Materiał jest miękki i miły w dotyku. Tkaninę łatwo się czyści – wystarczy użyć wilgotnej gąbki i mydła (nie zaleca się używania mocnych środków chemicznych). 

Ortalion – charakterystyka 

Ortalion to lekka poliestrowa tkanina, która nieźle sprawdza się jako materiał przeciwdeszczowy. Dobry ortalion na taras powinien być poddany procesowi laminacji, dzięki czemu tkanina zyska właściwości hydroizolacyjne. 

Ortalion najczęściej jest wykorzystywany jako materiał dla markiz i parasoli ogrodowych. Warto podkreślić, że ta tkanina ma też właściwości przeciwsłoneczne.

Jakie materiały na akcesoria tarasowe?  

Najlepszym materiałem dla pokrowców na meble i inne akcesoria tarasowe jest kodura lub oxford. Tkanina musi być wodoodporna oraz dobrze znosić mróz i być pokryta impregnatami. Ważnym elementem jest także kształt. Dobrze dobrane okrycie nie zsunie się podczas wiatru. Na rynku są dostępne materiały w kształcie okrągłym, owalnym, kwadratowym oraz prostokątnym. 

Jaki materiał na słońce? 

Jeżeli nie zależy nam na dobrej ochronie przeciwdeszczowej, a nasz taras jest w nasłonecznionym miejscu, warto zastanowić się nad sycylią. Jest to tkanina, która świetnie chroni przed słońcem i jest odporna na promienie UV. Materiał nie blaknie, nie płowieje, nie pęka. Jest wykorzystywany do produkcji parasoli ogrodowych czy żagli przeciwsłonecznych.

Jak zabezpieczyć taras na zimę? ←←← Sprawdź!

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę