Klient: Indywidualny Biznesowy

Rodzaje zadaszeń tarasu

Wybór zadaszenia tarasowego zależą od budżetu i funkcjonalności. Najtańsze opcje to zadaszenia materiałowe: żagiel, rozwijana markiza lub parasol. Tego typu rozwiązania sprawdzają się tylko w ciepłych miesiącach. Zadaszenia materiałowe nie są odporne na takie warunki atmosferyczne jak: deszcz lub wiatr. Rozwiązaniem pomiędzy jest dach z poliwęglanu lub ze szkła. Tworzywo sztuczne jest droższe od wykończenia materiałowego, jednak bardziej funkcjonalne. Wymaga również odpowiedniej konstrukcji – drewnianej lub metalowej. W kontrze do żagli, markiz i parasoli, chroni przed deszczem i wiatrem, natomiast w upalne dni może tworzyć się efekt szklarni.

Opcją najbardziej kompletną jest pergola. Jest to budowla, która składa się z elementów nośnych jak i dachu. Pergola może być idealnym przedłużeniem salonu. Dzięki takiemu zadaszeniu można wypoczywać na tarasie przez większość roku. Pergole mogą być bowiem wyposażone w automatycznie rozsuwany dach, otwierane ściany boczne, systemy cieplne i szereg akcesoriów pozwalających spędzać czas na tarasie przez wiele dni w ciągu roku.

Do najpopularniejszych rodzajów zadaszeń należą: 

 • żagle
 • dach z poliwęglanu
 • markizy 
 • pergola 

Żagiel 

Żagiel jest stosunkowo tanim i prostym rozwiązaniem. Tkanina ma najczęściej kształt trójkąta lub kwadratu. Ważną sprawą jest, aby wybrać żagiel z nieprzemakalnego materiału, najczęściej jest to cordura. Tkaniny często są też odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu są odporne na działania atmosferyczne – deszcze, słońce, wiatr.  Istnieje kilka opcji montażu żagli: 

 • wertykalnie: wierzchołki są na różnych wysokościach
 • horyzontalnie: na płasko, wszystkie wierzchołki powinny być na równej wysokości  

Uwaga: im wyższa wysokość zawieszonego żagla, tym mniejsza intensywność cienia. 

Markizy 

Markiza jest popularnym i niedrogim rozwiązaniem. Jej montaż jest stosunkowo prosty. Zwinięta markiza nie zmienia znacząco wyglądu budynku. Można ją rozwinąć częściowo, dzięki czemu część tarasu może zostać na słońcu. 

Warto wybierać markizy z materiałem wodoszczelnym. Jednak należy mieć na uwadze, że ten typ zadaszania nie ochroni nas całkowicie przed deszczem. Co więcej, markizę należy zwinąć w momencie, gdy opadom towarzyszy wiatr. 

 • Warto wybrać markizę z automatycznym pilotem. Rozwijanie i zwijanie zadaszenia jest wówczas szybsze. 
 • Tkanina dachu powinna być zaimpregnowana. Dzięki temu promienie słoneczne nie spowodują wyblaknięcia materiału.  
 • Markiza może zostać przymocowana do: ściany zewnętrznej, bocznej części płyty balkonu

Dach z poliwęglanu

Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które ma dużą przepuszczalność światła. Jest bardziej wytrzymałe od szkła. Dla dachu z poliwęglanu zaleca się konstrukcję drewnianą lub metalową. Tego typu zadaszenia poleca się osobom, które nie chcą w 100 proc. zacieniać tarasu lub chcą aby światło miało dostęp do salonu.

Zadaszenia z poliwęglanu wytrzymują duże obciążenie śniegiem (należy jednak pamiętać o odpowiednim spadzie dachu). Do plusów zadaszenia z tworzywa sztucznego można zaliczyć możliwość aranżacyjne. Odpowiednio dobrany typ poliwęglanu wraz z materiałem konstrukcji może pasować do każdej elewacji budynku. 

Dach szklany

Największym walorem tego typu zadaszenia jest aspekt wizualny. Konstrukcja zabudowy szklanej powinna być stabilna, płyty dachowe mogą ważyć nawet tonę. Warto pamiętać, że szkło przepuszcza światło, w związku z tym warto postawić na szkło mleczne lub dymione. 

Pergole 

Pergola to najbardziej kompletne zadaszenie tarasu. Jest to rodzaj budowli, która składa się z konstrukcji nośnej oraz zadaszania. Dach pergoli może być zbudowany z: 

 • aluminiowych paneli (tzw. lameli)
 • specjalistycznej tkaniny
 • tworzywa sztucznego (poliwęglan)
 • drewna 

Pergola może mieć również zabudowane boki. Konstrukcje od Tarasoli są dostosowane do zabudowy szklanej, zainstalowania shuttersów czy specjalnych rolet. Co więcej, istnieje możliwość zamontowania promienników ciepła, dzięki temu można wypoczywać na tarasie prawie przez cały rok. Co ciekawe, Pergole od Tarasola potrafią wytrzymać niekorzystne warunki atmosferyczne (wiatr do 160 km/h). Tarasole są wyposażone w automatyczne sterowanie:

 • dachem,
 • oświetleniem,
 • promiennikiem ciepła.

Do naszych najpopularniejszych produktów należą: 

Nowości w ofercie:

Rodzaje zadaszeń tarasu – podsumowanie 

Żagle i markizy są niedrogie, dodatkowo są proste w montażu. Minusem jest fakt, że są słabą ochroną  przed słońcem i deszczem i śniegiem. Z kolei, dach ze szkła i poliwęglanu jest stabilny i skutecznie chroni przed warunkami atmosferycznymi. Niestety latem wpuszcza za dużo światła, przez co może być za gorąco. 

Pergola jest najbardziej kompleksowym rozwiązaniem. Chroni przed warunkami atmosferycznymi. Co więcej, pergole są wyposażone w specjalne systemy, dzięki którym istnieje możliwość otwierania dachu i ścian. Dzięki temu mamy  dowolność w dostosowaniu tarasu do aktualnych potrzeb. 

Rozsuwane zadaszenia tarasu —– Sprawdź

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę