Taras to idealne miejsce na relaks na świeżym powietrzu. Grill z przyjaciółmi, samotna chwila spokoju z książką na leżaku? Niezależnie od tego, jak lubisz spędzać czas, zmienna pogoda może pokrzyżować Twoje plany. Dlatego warto zawczasu zadbać o odpowiednie zadaszenie i nie dopuścić do takiej sytuacji. Tylko jak osłonić taras przed deszczem, by korzystać z niego bez względu na aurę? Poznaj najlepsze sposoby.
Dlaczego warto chronić taras przed deszczem?
Właściciele domów zaczynają myśleć o zadaszeniu tarasu zwykle wtedy, gdy za oknem pada deszcz, a oni mieliby ochotę spędzić czas na świeżym powietrzu. Rzeczywiście, dobrej jakości osłona tarasu pozwoli Ci cieszyć się nim przez dużą część roku, niezależnie od pogody.
Jednak zabudowa tarasu to nie tylko komfort jego użytkowania podczas opadów.
- To także dłuższa żywotność mebli i podłogi tarasowej. Drewno, tkaniny i inne elementy wyposażenia zewnętrznego ulegają szybkiemu zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Stałe przebywanie w mokrym środowisku sprzyja rozwojowi pleśni.
- Osłonięty taras oznacza dla Ciebie również mniej obowiązków związanych z utrzymywaniem go w czystości. Dzięki zadaszeniu przestrzeń jest w mniejszym stopniu narażona na szybkie zabrudzenia z powodu deszczu, błota czy opadających liści.
- Odpowiednie zadaszenie tarasu chroni nie tylko przed deszczem, lecz także przed słońcem. Dzięki temu możesz korzystać z przestrzeni zewnętrznej również w najbardziej upalne dni. Szkodliwe promieniowanie UV nie spowoduje blaknięcia mebli, dywanów czy innych elementów wyposażenia.
- Osłona tarasu jest nie tylko bardzo praktycznym rozwiązaniem. Pełni także funkcję estetyczną – nadaje bryle budynku nietuzinkowego, nowoczesnego charakteru.
Jak osłonić taras przed deszczem?
Jeśli Ty także zastanawiasz się, jak osłonić taras przed deszczem, zrób najpierw dokładne rozeznanie. Możesz rozważyć następujące opcje:
- zadaszenie tarasowe z dachem lamelowym,
- zadaszenie tarasowe z dachem tkaninowym,
- szklane zabudowy tarasów,
- rolety ZIP,
- shuttersy.
Każda metoda ma swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb oraz budżetu.
Zadaszenie tarasowe z dachem lamelowym
Zadaszenia z ruchomymi lamelami to jedno z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań.
W bezdeszczowe dni lamele można otwierać i dowolnie regulować, co umożliwia jednocześnie kontrolowanie ilości światła i przewiewu. W umiarkowanych warunkach pogodowych system lamelowy pozostaje szczelny, mimo że jest to konstrukcja otwierana.
Pergole tarasowe z lameli, takie jak Technic New i Technic Pro, są wyposażone w systemy odprowadzania wody do rynny za pomocą cienkich kanalików. System podwójnej rynny, estetycznie ukryty w konstrukcji, minimalizuje rozchlapywanie kropel.
Zadaszenie tarasowe z dachem tkaninowym
Kolejnym popularnym i praktycznym rozwiązaniem jest dach z materiału.
Zastosowano go między innymi w modelu Tarasola Cubic. Tkanina, rozpostarta na aluminiowej konstrukcji, jest automatycznie przesuwana. Cubic posiada podwójny system zadaszenia. Dach górny to napięta trójwarstwowa tkanina, odporna na zmienne warunki atmosferyczne i temperaturę. Materiał zamontowany jest z lekkim nachyleniem, aby ułatwić odpływ wody do rynny zintegrowanej z konstrukcją. Dach dolny to tkanina ozdobna, dzięki czemu całość prezentuje się niezwykle estetycznie.
Dach z tkaniny to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych. Warto jedynie regularnie konserwować system odprowadzania wody, aby zapewnić jego drożność.
Szklane zabudowy tarasów
Zadaszenie tarasu to podstawa, jeśli chcesz osłonić się przed opadami. Może jednak okazać się niewystarczające. Konstrukcja bez ścian bocznych nie chroni przed zacinającym deszczem i wiatrem, dlatego warto pomyśleć dodatkowo o zabudowie bocznej.
W tej roli świetnie sprawdzą się szklane panele boczne. Wykorzystane w konstrukcjach szkło hartowane jest bardzo wytrzymałe i bezpieczne. Panele mogą być bezramowe – dzięki czemu pozostają niemal niewidoczne – lub wyposażone w uszczelki, które zwiększają ich szczelność i właściwości termoizolacyjne.
Szklane zabudowy tarasów są wygodne w obsłudze dzięki wózkom jezdnym płynnie poruszającym się po aluminiowych profilach. To elegancki sposób na zabezpieczenie tarasu przed zmienną pogodą.
Rolety ZIP
Inna opcja to rolety typu ZIP. Wykonane są z wytrzymałych tkanin odpornych na wodę, które można rozwinąć w razie potrzeby.
Mechanizm zamka błyskawicznego i zastosowanie wkładki prowadzącej PVC gwarantują utrzymanie tkaniny w prowadnicach bocznych, nawet przy bardzo silnych podmuchach wiatru. Rolety tarasowe sterowane są przewodowo lub radiowo za pomocą pilota.
Doskonale sprawdzą się jako osłona przed umiarkowanym, zacinającym deszczem i wiatrem.
Shuttersy
Shuttersy to nowoczesne okiennice przesuwne. Określane bywają także jako ruchome żaluzje tarasowe. Zbudowane są z lameli, które pozwalają na regulację kąta ich nachylenia. Żaluzje tarasowe Tarasola wykonane są z aluminium. Najlepszy efekt ochrony przed deszczem i wiatrem zapewniają, kiedy zabudowana nimi jest cała ściana.
Dodatkową zaletą shuttersów jest łatwość w ich utrzymaniu – do czyszczenia wystarczy woda i delikatny detergent.
Osłona tarasu przed deszczem – przydatne akcesoria
Oczekujesz maksymalnego komfortu użytkowania tarasu w czasie deszczu? Zapewnią Ci go dodatkowe akcesoria, takie jak czujniki deszczu, wiatru i śniegu. Dzięki nim dachy lamelowe, materiałowe, czy rolety ZIP mogą automatycznie reagować na zmienne warunki pogodowe. Gdy czujnik wykryje pierwsze krople deszczu, automatycznie zamknie zadaszenie.
To szczególnie przydatne, gdy nie ma Cię w domu. Takie rozwiązania zwiększają wygodę i chronią taras wraz z jego wyposażeniem przed nagłymi opadami.
Jak osłonić taras przed deszczem? Jak widzisz, możliwości jest wiele: lamele, tkaniny, rolety, szkło czy shuttersy. Wybierz odpowiednią dla swoich potrzeb, a będziesz cieszyć się komfortem na tarasie niemal przez cały rok.