Klient: Indywidualny Biznesowy

Taras na dachu – jak zrobić i zadaszyć taras na dachu?

Taras na dachu to doskonały sposób na zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni. Możesz stworzyć w ten sposób kameralne miejsce do wypoczynku z zachwycającym widokiem. Taka inwestycja wymaga jednak przemyślanego planu oraz znajomości  przepisów i odpowiednich technologii. Dowiedz się, jak zrobić i czym zadaszyć taras na dachu, aby stał się funkcjonalną, bezpieczną i estetyczną przestrzenią do relaksu.

Taras na dachu – kiedy warto go zabudować?

Taras na dachu to doskonałe rozwiązanie, szczególnie jeśli nie dysponujesz ogródkiem, jego metraż jest zbyt mały lub chcesz po prostu maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Pozwala stworzyć dodatkową strefę relaksu na świeżym powietrzu, bez zajmowania miejsca na poziomie gruntu.

Taras na dachu daje możliwość cieszenia się pięknymi widokami, zwłaszcza jeśli Twój dom znajduje się w malowniczej okolicy. To idealne miejsce do wypoczynku, spotkań z bliskimi czy uprawiania roślin. 

Jeśli jednak taras znajduje się na dachu czy wysokim piętrze apartamentowca, może być zupełnie bezużyteczny. Przestrzeń taka jest bowiem narażona na trudne warunki atmosferyczne – silny wiatr, zacinający deszcz, ostre słońce. Tylko dobrze zadaszony i osłonięty taras, może być użytkowany przez większą część roku.

Co musisz wiedzieć przed startem prac?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić taras na dachu, przede wszystkim zacznij od formalności.

Będziesz potrzebować zgody na postawienie konstrukcji zadaszenia tarasu. W zależności od rodzaju budynku uzyskasz ją od wspólnoty mieszkaniowej, zarządcy budynku lub architekta.

Przy okazji zapytaj także o maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu na metr kwadratowy. Niezbędne może okazać się wykonanie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Specjaliści muszą sprawdzić, czy konstrukcja dachu wytrzyma dodatkowe obciążenie.

Niekiedy budowa tarasu na dachu wymaga czasowego zablokowania chodnika lub ulicy. W takiej sytuacji będziesz potrzebować odpowiednich pozwoleń od administracji lub władz miasta czy gminy.

Sprawdź ponadto uwarunkowania techniczne. Myślisz o zastosowaniu lameli? Dzięki obliczeniom statyczno-wytrzymałościowym ustalisz, jak prędkość wiatru wpływa na konstrukcję. Czujnik wiatru zapewni bezpieczeństwo i, w razie potrzeby, spowoduje uchylenie lameli dachowych.

Zawczasu zaplanuj urządzenie tarasu. Wybierz rośliny, meble i inne akcesoria. Powoli Ci to myśleć o projekcie kompleksowo i przygotować przestrzeń pod ważne dla Ciebie elementy zagospodarowania.

Jak zrobić taras na dachu?

Jeśli ustaliłeś już kwestie formalne, przed Tobą kilka kroków. Dzięki nim już wkrótce będziesz cieszyć się wspaniałym widokiem roztaczającym się z Twojego własnego tarasu. Żeby zrobić taras na dachu, musisz:

  • odpowiednio zaizolować podłoże,
  • wybrać materiały na podłoże
  • zdecydować o rodzaju zabudowy
  • przygotować konstrukcję.

Sprawdź, na co zwrócić uwagę w każdym kroku.

  1. Izolacja podłoża
    Jeśli Twój dach nie jest odpowiednio zaizolowany, zacznij od poprawy parametrów hydroizolacji oraz izolacji termicznej. Zapobiegniesz w ten sposób przeciekom i utracie ciepła.
  2. Materiały na podłoże
    Podłoga na tarasie dachowym musi być odporna na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, mróz czy upał. Dobrym wyborem są deski kompozytowe lub kamień naturalny. Aby cieszyć się tarasem przez większą część roku, możesz rozważyć podłogę podgrzewaną.
  3. Zabudowa tarasu
    Bardzo ważną decyzją dotyczącą Twojego tarasu na dachu jest wybór zabudowy. Powinna ona spełniać potrzeby mieszkańców i współgrać z bryłą budynku. Do wyboru masz m.in. zabudowy szklane, rolety, shuttersy czy stałe panele.
  4. Przygotowanie konstrukcji
    Zabudowa tarasu dachowego wymaga solidnej podstawy. W nowoczesnych budynkach stosuje się zwykle stalowe uchwyty montażowe i stopy stalowe, które zapewniają stabilność konstrukcji. W starszych budynkach często konieczne jest kotwienie do żelbetowego dachu.

Czym zabudować taras na dachu?

Dzięki zabudowie tarasu na dachu stworzysz przytulną przestrzeń relaksu z pięknym widokiem. Ważne jest przede wszystkim zadaszenie, a jeszcze lepiej sprawdzą się pergole tarasowe z zabudowanymi bokami. Dzięki nim możesz korzystać z tarasu przez większą część roku, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Jak zrobić taras na dachu? Zacznij od zadaszenia

Jak zrobić taras na dachu? Przede wszystkim zacząć od zadaszenia. W tej roli sprawdzi się zarówno dach aluminiowy (lamele), materiałowy (specjalistyczna tkanina), jak i stały z poliwęglanu. 

Szklane zabudowy tarasów

Górną zabudowę warto uzupełnić o praktyczne osłony boczne. Dobrym sposobem mogą być panele ze szkła hartowanego, które jest bardzo wytrzymałe i bezpieczne.

Szklane zabudowy tarasów to estetyczne i praktyczne rozwiązanie. Zapewnia doskonałą ochronę przed wiatrem i deszczem, jednocześnie nie ograniczając widoku. Systemy tego typu są przesuwne. Pozwala to na pełne otwarcie przestrzeni, kiedy warunki pogodowe temu sprzyjają.

Rolety ZIP

Rolety tarasowe typu ZIP to specjalistyczne osłony przeciwwietrzne i przeciwdeszczowe, wykonane z wytrzymałych tkanin. Można je automatycznie zwijać i rozwijać w zależności od pogody. Sterowane są przewodowo lub radiowo za pomocą pilota.

Mechanizm zamka błyskawicznego i zastosowanie wkładki prowadzącej PVC utrzymują materiał  w prowadnicach bocznych, nawet przy bardzo silnych podmuchach wiatru.

Shuttersy

Inna opcja to shuttersy, czyli ruchome żaluzje tarasowe, które chronią przestrzeń przed wiatrem i słońcem. Zbudowane są z aluminiowych lameli. Dzięki regulacji kąta ich nachylenia umożliwiają kontrolowanie ilości światła wpadającego na taras. Ty decydujesz, czy chcesz całkowicie osłonić się od promieni słonecznych, czy pozostawić je w pewnym zakresie otwarte.

Stały panel ścienny

Stały panel ścienny może być wykorzystywany zarówno jako częściowa, jak i całkowita zabudowa ścian konstrukcji. Doskonale chroni przed intensywnym światłem słonecznym, wiatrem i deszczem. Wykonany jest z wysokiej jakości aluminium i może być zamontowany na ścianie, ale również na dachu pod poliwęglanem lub szkłem.

Zalety zabudowania tarasu na dachu

Zabudowany taras na dachu pozwala na korzystanie z przestrzeni przez większą część roku – niezależnie od pogody. Dzięki zadaszeniu, promiennikom ciepła czy podgrzewanej podłodze możesz cieszyć się komfortem nawet w bardzo chłodne dni. Odpowiednia zabudowa chroni przed silnym wiatrem, deszczem czy zbyt intensywnym słońcem.

Co więcej, dom z tarasem na dachu wygląda po prostu atrakcyjnie i nietuzinkowo.

Zabudowa tarasu na dachu to inwestycja, która zwiększa komfort życia, podnosi wartość nieruchomości i pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę