Przeszklony taras – jaki wybrać i o czym pamiętać?

Zabudowa tarasu szkłem to jedna z popularniejszych metod zabezpieczenia go przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki przeszkleniu możesz cieszyć się przestrzenią zewnętrzną niezależnie od pogody, a jeśli pomyślisz o ogrzewaniu – niemal przez cały rok. Przeczytaj, o czym warto pamiętać i jaki rodzaj szklanej zabudowy tarasu wybrać.

Dlaczego warto zabudować taras szkłem?

Szklana zabudowa tarasu pozwoli Ci na stały kontakt z naturą, bez obaw o zmienne warunki atmosferyczne czy uciążliwe owady. Dzięki wysokiej przezroczystości przestrzeń pozostanie doskonale widoczna, a sama bariera będzie niemal niezauważalna – zwłaszcza, jeśli zdecydujesz się na bezramowe przesuwne panele.

Szkło jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych. Pasuje do elewacji budynku w każdym stylu, zwłaszcza do nowoczesnych, minimalistycznych trendów architektonicznych. Dodatkowo powiększa optycznie przestrzeń, co jest bardzo przydatne w przypadku niewielkich tarasów. Pozwala podziwiać niebo, zatrzymując przy tym sporą część promieniowania UV. Szklany dach można docenić szczególnie nocą, gdy nad głową widać rozgwieżdżony firmament.

Zabudowa tarasu pozwala także znacznie przedłużyć sezon ogrodowy. Dzięki niej możesz bez przeszkód korzystać z przestrzeni zewnętrznej nie tylko latem, lecz także przez cały okres od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeśli zdecydujesz się na instalację systemu ogrzewania, skorzystasz z tarasu niemal cały rok (z wyłączeniem najbardziej mroźnych dni).

Czy szklane tarasy są bezpieczne?

Oczywiście, że tak! Przeszklenia wykorzystywane do zabudowy tarasów wykonane są z wysokiej jakości hartowanego szkła. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania, uderzenia, naprężenia itp. Tafle szkła mogą mieć od 10 lub 12 mm grubości i są znacznie bardziej wytrzymałe od większości szyb montowanych w oknach.

Nie musisz się obawiać, że szklana zabudowa tarasu ulegnie uszkodzeniu wskutek silnych wiatrów czy obciążających ją intensywnych opadów śniegu. 

Przeszklony taras opiera się najczęściej na bardzo solidnym stelażu z aluminium anodowanego, co dodatkowo stabilizuje i wzmacnia konstrukcję. Ponadto można wyposażyć go w specjalne rolety zacieniające i przeciwwiatrowe.

Szklane panele stanowią też bardzo dobrą barierę dla dźwięku. Potrafią świetnie wyciszać okoliczne hałasy, nawet więc głośni sąsiedzi nie będą przeszkadzać Ci w wypoczynku.

Szklana zabudowa tarasu – na co zwrócić uwagę

Decydując się na zabudowę i zadaszenie tarasu szkłem, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii.

Materiał i wykonawca

Przede wszystkim sprawdź jakość wykorzystywanych materiałów – szkło powinno mieć odpowiednie atesty i spełniać wszystkie niezbędne normy. Oznacza to zwykle wyższe koszty, ale potraktuj je jak inwestycję. Lepiej zapłacić więcej za materiał pochodzący z pewnego źródła, niż żałować zakupu tańszych zamienników. 

Zweryfikuj także doświadczenie wykonawcy i jakość świadczonych przez niego usług. Nie próbuj brać się za taką zabudowę samemu – nawet niewielkie błędy mogą mieć poważne konsekwencje.

Jeśli szukasz profesjonalnego wykonawcy zabudowy tarasowej, zgłoś się do nas – Tarasola gwarantuje wysoki poziom usług i najwyższą precyzję wykonania całej konstrukcji. Bierzemy na siebie również projektowanie i transport materiałów. Na każdym etapie inwestycji możesz liczyć na nasze fachowe doradztwo.

Typ konstrukcji

Wybierz odpowiedni typ konstrukcji, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

  • Konstrukcja oparta na solidnej aluminiowej ramie

Rama daje gwarancję maksymalnej stabilności, ale w pewnym stopniu ogranicza pole widzenia.

Aluminiowy stelaż będzie idealnie pasował do budynku w nowoczesnym stylu, tym bardziej, że do wyboru jest przynajmniej kilka kolorów z palety RAL.

  • Jednolita, bezramowa konstrukcja

Bezramowe zabudowy są tworzone z ruchomych paneli szklanych., które przesuwają się dzięki ukrytym w podłożu szynom z wózkami przesuwnymi. Panele mogą się otwierać równolegle lub jak harmonijka.

Dzięki zastosowaniu bezbarwnych uszczelek połączenia między nimi są niemal niewidoczne – trzeba podejść naprawdę blisko lub mocno wysilić wzrok, by je zauważyć. W żaden sposób nie ograniczają więc pola widzenia i pozwalają cieszyć się w pełni naturalnym otoczeniem. Konstrukcję tego typu można połączyć z zadaszeniem podwieszanym lub po prostu przykryć szklanym dachem.

Taka nowoczesna zabudowa tarasu pasuje właściwie wszędzie – panele szklane są bardzo mało widoczne i nie zaburzają koncepcji architektonicznej. Są także stabilne i bezpieczne, nawet przy silnych podmuchach wiatru. Ograniczeniem jest tu jednak wielkość zabudowy.

Rodzaj zadaszenia

W ofercie Tarasoli znajdziesz dwa rodzaje szklanego zadaszenia tarasu. Każde z nich ma swoje zalety. Oba prezentują się imponująco, gwarantują komfort i przyjemność korzystania z zewnętrznej przestrzeni.

  • Stałe zadaszenie tarasu ze szkła

Stałe zadaszenie tarasu ze szkła zastosowaliśmy w modelu Tarasola Fix. Taka pergola skutecznie chroni przed warunkami atmosferycznymi i zapewnia maksymalny dostęp do naturalnego światła. To doskonałe rozwiązanie dla tarasu, który potrzebujesz doświetlić.

Opcjonalnie możesz także zamówić dodatkowy dach dolny. Wykonamy go z trwałej i estetycznej tkaniny, która przykryje zadaszenie od dołu i zapewni zacienienie przestrzeni pod tarasolą. Tkaninę wyposażymy w belki umożliwiające montaż oświetlenia LED.

  • Dach hybrydowy – szkło plus lamele

Jeszcze większą kontrolę nad nasłonecznieniem tarasu zapewni Ci nowoczesny dach hybrydowy, który łączy szkło z aluminiowymi lamelami. Możemy zamontować go w modelach Technic New i Technic Pro.

W takim systemie część tarasu jest osłonięta szkłem, a część aluminiowymi lamelami, które pozwalają kontrolować zacienienie przestrzeni. Zadaszenie szklane zamontowane jest na stałe i nieotwierane. Lamele możesz natomiast regulować za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej w zakresie od 0 do 135 stopni.

Jakie daje to możliwości? Możesz tak zaprojektować dach, aby wpuścić więcej światła tam, gdzie jest to najważniejsze, na przykład w pobliżu drzwi tarasowych. Jednocześnie w innych miejscach, gdzie potrzebujesz cienia, wystarczy odpowiednie ustawienie lameli, by osłonić się przed intensywnym słońcem w każdej chwili.

Dodatki do przeszklonego tarasu

Przeszklony taras możesz wyposażyć w szereg dodatków, które jeszcze bardziej podniosą jego walory użytkowe. Wypoczynek na świeżym powietrzu umilą Ci m.in. rolety przyciemniające orazlub przeciwwiatrowe, system audio czy oświetlenie LED.

W Tarasoli dostępne są także systemy ogrzewania oparte o promienniki ciepła. Te niewielkie, zasilane elektrycznie urządzenia generują promieniowanie podczerwone, które nie ogrzewają powietrza, a jedynie ludzi i przedmioty. Dookoła może być chłodne powietrze, ale osoba, na którą skierowany jest promiennik odczuwa ciepło. Bardzo wygodne jest też to, że ciepło odczuwalne jest natychmiast po włączeniu promiennika, nie trzeba więc pamiętać o włączeniu go odpowiednio wcześniej, gdy chcemy spędzić czas na tarasie.  

Przeszklony taras – Twoja przestrzeń w nowym świetle

Taras stanowi na ogół strefę wypoczynku w otoczeniu natury – bardzo często jest to zewnętrzne przedłużenie salonu. Właśnie dlatego możliwość wykorzystania go także poza sezonem letnim jest bardzo kusząca.

Dobrym rozwiązaniem jest szklana zabudowa, która ochroni Cię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a jednocześnie nie ograniczy dostępu do naturalnego światła. Jeśli pomyślisz dodatkowo o lamelach lub tkaninie zacieniającej, a także dodasz ogrzewanie, stworzysz przytulną, niemal całoroczną przestrzeń relaksu.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę

Start Sezonu