Klient: Indywidualny Biznesowy

Jak i czym czyścić drewniany taras? Poradnik mycia i pielęgnacji tarasów

Już masz drewnianą powierzchnię na swoim tarasie lub planujesz, że całkiem niedługo na nim zagości? Zastanawiasz się, jak podejść do pielęgnacji, aby jednocześnie zadbać zarówno o samą czystość, jak i kondycję drewnianego tarasu? 

Sprawdź poradnik, w którym krok po kroku dowiesz się, jak zaplanować i przeprowadzić proces, w wyniku którego Twój taras będzie czysty, ładny i… pozostanie taki na całe lata. 

Jak czyścić drewniany taras? 

Zapoznaj się z poniższymi punktami, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez wszystkie etapy – od wyboru środków i narzędzi, poprzez czyszczenie, aż do finalnej pielęgnacji drewnianej podłogi Twojego tarasu.  

Krok 1: dobierz odpowiednie środki, narzędzia i zabiegi pielęgnacyjne

Do tego etapu możesz podejść na dwa różne sposoby – decydując się na tzw. zabiegi ręczne, jak i stawiając na czyszczenie mechaniczne. 

W przypadku opcji numer 1 – wyposaż się miotłę lub szczotkę i mopa oraz odpowiednie preparaty przystosowane do drewna. W przypadku opcji numer 2 – możesz sięgnąć, chociażby po specjalistyczną myjkę ciśnieniową. Jej wybór jest wskazany, zwłaszcza gdy na Twoim tarasie znajdują się trudne i dogłębne zabrudzenia. 

Krok 2: wyczyść swój drewniany taras 

Na początku pozbądź się z jego powierzchni wszystkich zalegających zanieczyszczeń, które są stosunkowo proste w usunięciu. Mamy tu na myśli między innymi liście, piasek, kurz, drobne kamienie, a nawet inne rośliny, których może być dużo, jeśli Twój taras nie ma zadaszenia lub pergoli

Gdy to będzie już za Tobą, a Twój wybór padł na pierwszy sposób – tak przygotowaną powierzchnię oczyść wstępnie za pomocą miotły bądź szczotki, a następnie przeprowadź dogłębne czyszczenie przy użyciu mopa ze środkiem czyszczącym. W przypadku wyboru sposobu numer dwa – zamień je po prostu na myjkę. 

Krok 3: zadbaj o właściwą pielęgnację drewna 

Gdy Twój taras będzie już czysty – pora dopilnować, aby jego wygląd i kondycja zachwycały Cię nie tylko w tym, ale również w paru najbliższych sezonach. 

Jak i kiedy szlifować oraz olejować taras? 

Aby to zrobić – sprawdź, czy jego powierzchnia nie ma ubytków lakieru oraz struktury, a co za tym idzie – czy nie wymaga pilnej interwencji z Twojej strony. Jeśli tak właśnie jest – postępuj zgodnie z poniższą instrukcją: 

  • Dokładnie zeszlifuj całą powierzchnię tarasu (stosując do tego szczotkę lub papier ścierny o różnym stopniu ziarnistości). 
  • Oczyść drewniany taras z pozostałości po szlifowaniu. Możesz to zrobić “na mokro” lub “na sucho” – upewniając się, że na jego powierzchni już nic nie zalega. 
  • Nałóż olej lub inną substancję pielęgnująco-konserwującą, a następnie poczekaj do całkowitego wyschnięcia. W razie potrzeby – cały proces możesz powtórzyć jeszcze raz. 

Jeżeli wykonasz wszystkie powyższe kroki – gratulujemy! Właśnie udało Ci się zadbać o wygląd, a jednocześnie skutecznie zabezpieczyć powierzchnię Twojego tarasu na jeden, a może kilka nadchodzących sezonów. 

Podsumowanie 

Pamiętaj, że proces czyszczenia Twojego tarasu z drewna to nie tylko kwestia ładnego, czy też estetycznego wyglądu. Od tego, w jaki sposób do niej podejdziesz, zależy bowiem również jego kondycja, a w dalszej kolejności to, jak długo będzie Ci służył. 

Liczymy, że lektura tego artykułu dostarczyła Ci niezbędnej wiedzy, którą szybko i sprawnie wykorzystasz w praktyce.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę