Właściwie zaprojektowany i profesjonalnie zbudowany taras może stać się przestrzenią do relaksu i wypoczynku, spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych, a także miejscem do zabawy lub pracy. Większości kojarzy się z określonym sezonem, w którym można korzystać z jego dobrodziejstw. Jednak odpowiednie podejście do kwestii jego budowy i aranżacji może sprawić, że na pozór zwykły taras, zmieni się w pełnoprawną oranżerię, z której można korzystać bez względu na temperaturę panującą “za oknem”.
Marzy ci się stworzenie przepięknego i funkcjonalnego ogrodu, który będzie pozostawał do Twojej dyspozycji przez 365 dni w roku? Sprawdź ten krótki i merytoryczny poradnik, dzięki któremu dowiesz się, w jaki sposób ogrzewać pergolę zimową.
Jak ogrzać ogród zimowy?
Aby zabudowany taras mógł być wykorzystywany również wtedy, gdy na zewnątrz panuje chłód lub całkowicie ujemne temperatury – musisz zadbać o to, aby jego konstrukcja (w tym zadaszenie tarasu), zapewniała odpowiednią szczelność oraz izolację, a przede wszystkim – w jego wnętrzu znalazło się właściwe źródło ciepła.
Do najpopularniejszych, a zarazem najbardziej optymalnych sposobów ogrzewania ogrodów zimowych, możemy zaliczyć:
- ogrzewanie podłogowe,
- grzejniki kanałowe,
- promienniki ciepła,
- ogrzewanie klimatyzatorem.
Ogrzewanie podłogowe do ogrodu zimowego
Tego rodzaju instalacja przyjmuje formę systemu rur, które umieszcza się bezpośrednio pod powierzchnią tarasu i podłącza do odpowiedniego źródła ciepła (np. kotła, pompy itp.). Charakteryzuje się pracą w stosunkowo niskich temperaturach, a przede wszystkim – równomiernym oddawaniem ciepła na całym obszarze. Dzięki temu nie powoduje tzw. efektu konwekcji i dodatkowo jest zaliczane do wydajnych oraz oszczędnych sposobów uzyskiwania pożądanej temperatury.
Plusy i minusy ogrzewania podłogowego
Do głównych korzyści, jakie daje instalacja systemu ogrzewania w podłodze, zaliczamy:
- wydajne wykorzystanie energii – używanie jest bardzo komfortowe (zapewnia przyjemne uczucie “ciepłej podłogi”), a ponadto sprawia, że ogród bardzo wolno “stygnie” (traci swoją temperaturę),
- minimalizm i wysoki poziom estetyki – ogrzewanie podłogowe jest ukryte, dzięki czemu nie zabiera cennego miejsca oraz nie zaburza ogólnego designu danej przestrzeni.
Z kolei do minusów takiego rozwiązania możemy zaliczyć:
- ograniczoną efektywność – sprawia, że pomieszczenie nagrzewa się stosunkowo powoli, a dodatkowo pozwala na pracę tylko w określonych przedziałach temperatur (np. podnosi ich wysokość o 5 – 10 stopni więcej niż te panujące w otoczeniu). W niektórych przypadkach musi być łączone z dodatkowymi źródłami ciepła,
- wysokie koszty początkowe – instalacja takiego ogrzewania wymaga przeprowadzenia dość gruntownego remontu, a dodatkowo wiąże się z koniecznością użycia konkretnych materiałów (płytek lub paneli, które współpracują z tzw. “podłogówką”).
Grzejniki kanałowe w ogrodzie zimowym
W skład tego typu źródła ciepła wchodzi grzejnik, który umieszcza się w specjalnej wannie – ukrytej tuż pod powierzchnią podłogi. Zasada działania jest bardzo zbliżona do tradycyjnych grzejników, które montuje się, chociażby na ścianach. W tym przypadku również mamy do czynienia ze zjawiskiem konwekcji.
Zalety i wady grzejników kanałowych
Do kluczowych atutów, z jakimi wiąże się takie ogrzewanie, zaliczamy:
- szybkość działania – pozwalają nagrzać pomieszczenie w imponującym tempie,
- doskonałą estetyka – podobnie, jak ogrzewanie podłogowe, również skrywają się pod powierzchnią, a jedynym widocznym akcentem jest charakterystyczna kratka.
Natomiast minusami takiego rozwiązania mogą być:
- wysokie koszty początkowe – ich instalacja jest równoważna z koniecznością przeprowadzenia zaawansowanego remontu. Dodatkowo, sama konstrukcja tarasu musi spełniać określone normy (chociażby odpowiednią grubość stropu),
- ograniczona wydajność – nagrzewają się szybko, ale z uwagi na brak akumulacji ciepła – równie szybko tracą ciepło. Stąd bardzo często muszą im towarzyszyć dodatkowe źródła ogrzewania.
Ogród zimowy z kominkiem ←←← Sprawdź!
Promienniki ciepła do ogrzewania ogrodu zimowego
Zasada ich działania różni się przede wszystkim tym, że zamiast ogrzewać powietrze w budynku – promienniki ogrzewają ludzi, jak i znajdujące się wewnątrz elementy. Taka funkcjonalność sprawia, że przyjemne ciepło jest odczuwalne praktycznie od razu po uruchomieniu tego typu urządzeń.
Pozytywy i negatywy promienników ciepła
Pozytywne strony takiego podejścia do ogrzewania to m.in.:
- szybka, łatwa i tania instalacja – wystarczy znaleźć dla nich właściwe miejsce (np. górna konstrukcja tarasu) i podłączyć do źródła energii elektrycznej. Bez przeprowadzania kosztownych zmian oraz remontów,
- ekspresowe działanie – ciepło jest odczuwalne praktycznie od razu po uruchomieniu promienników.
Do negatywnych aspektów takiej formy ogrzewania możemy z kolei zakwalifikować:
- ograniczone możliwości zastosowania – promienników ciepła warto używać wówczas, gdy z danego pomieszczenia korzystają ludzie. Jeżeli w ogrodzie zimowym znajdują się rośliny – wówczas należy zadbać również o zastosowanie dodatkowego źródła ogrzewania, które zapewni im stałą dodatnią temperaturę.
Klimatyzator jako źródło ogrzewania w zimowym ogrodzie
Alternatywą do wszystkich wymienionych wyżej sposobów ogrzewania może stać się urządzenie, które na co dzień wykorzystuje się częściej do chłodzenia, niż ogrzewania pomieszczeń. Wiele klimatyzatorów posiada opcję generowania ciepłego powietrza, przez co mogą się sprawdzić również w roli źródła ciepła w ogrodzie zimowym.
Klimatyzatory – dlaczego warto, a dlaczego nie?
Plusami przemawiającymi na korzyść użytkowania tego typu urządzeń, są:
- ekspresowy, prosty oraz niedrogi montaż – podobnie, jak w przypadku promiennika – wystarczy, że znajdziesz dla niego odpowiednią lokalizację,
- szybkie i skuteczne działanie – praktycznie tuż po uruchomieniu twój zimowy ogród zacznie wypełniać się przyjemnym ciepłem.
Minusy takiego podejścia to z kolei:
- znaczne wydatki – klimatyzator charakteryzuje się dużym apetytem na energię elektryczną, a to oznacza, że ogrzewanie za jego pomocą może być bardzo kosztowne,
- ograniczone funkcjonalności – ze względu na swoją specyfikę, klimatyzatory stanowią alternatywne źródło ciepła, które warto stosować doraźnie i tylko na określonej powierzchni. Jeżeli zależy ci na tym, aby twój zimowy ogród utrzymywał stałą temperaturę przez długi czas – musisz zadbać o zapewnienie także drugiego źródła ogrzewania.
Jaka temperatura powinna panować w ogrodzie zimowym?
Ten parametr zależy w szczególności od przeznaczenia tego typu przestrzeni. Jeżeli główną rolą twojego ogrodu zimowego jest uprawa roślin i nie zamierzasz przebywać w nim zbyt długo w okresie jesieni bądź zimy – wystarczy, że zapanuje w nim temperatura na poziomie około 10 stopni Celsjusza. Oczywiście parametr ten dotyczy roślin do ogrodu zimowego, które nie lubią mrozu.
Jeśli taras ma pozostać w pełni użytkowy (czytaj: chcesz w nim spędzać czas, nawet gdy na zewnątrz jest bardzo zimno), wówczas warto zadbać, aby temperatura w tej przestrzeni oscylowała w granicach 20 – 22 stopni Celsjusza.
Tarasola – alternatywa dla ogrodu zimowego
Choć Tarasola nie produkuje typowych ogrodów zimowych wykonanych w tzw. technologii ciepłej, stanowi świetną alternatywę dla ogrodu zimowego. Zastosowanie bocznych przeszkleń pozwala skutecznie zastąpić ogród zimowy. Elementy otwierane zapewniają pełny komfort użytkowania w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Pomieszczenie nie nagrzewa się, tak jak ma to miejsce w tradycyjnym ogrodzie. W okresie zimowym temperatura pod zadaszeniem zależna jest od liczby i mocy zastosowanych źródeł ciepła wewnątrz. Ponieważ całość zabudowy ma charakter tzw. stolarki zimnej, jako najefektowniejszą formę ogrzewania proponujemy promienniki podczerwieni.
Modelami, które sprawdzą się jako alternatywa do zimowych ogrodów są zadaszenia lamelowe Technic oraz Technic Pro, które są odporne na obciążenie śniegiem (w zależności od wymiarów od 120 do 600 kg/m2).
Dobrym rozwiązanem jest również wybór zadaszenia Tarasola Fix ze stałym dachem z poliwęglanu i pełną zabudową boczną – dzięki niemu taras będzie o wiele lepiej utrzymywał ciepło podczas chłodniejszych pór roku.