Kupując dom lub mieszkanie z tarasem, zwykle wyobrażasz sobie beztroskie chwile, które będziesz na nim spędzać. Po wprowadzeniu często okazuje się jednak, że rekreacyjna przestrzeń nie spełnia swojej funkcji ze względu na zbyt duże nasłonecznienie. Pojawia się wtedy pytanie, jak osłonić taras przed słońcem. Poznaj sposoby na zacienienie tarasu i wybierz ten, który sprawdzi się u Ciebie.
Zacienienie tarasu – dlaczego warto je wykonać?
Zacienienie tarasu znacząco podnosi komfort korzystania z tej przestrzeni, szczególnie w najgorętsze, letnie dni. Dzięki odpowiednio dobranym rozwiązaniom, możesz skutecznie obniżyć temperaturę i wygodnie spędzać czas na świeżym powietrzu przez cały dzień, niezależnie od intensywności słońca. W końcu od tego jest taras!
Już wkrótce oddasz się błogiemu lenistwu na tarasie, zaprosisz gości na grilla w przyjemnej atmosferze czy nawet będziesz w stanie popracować na zewnątrz przy komputerze. Zanim jednak to nastąpi, przed Tobą ważna decyzja. Musisz wybrać, jak ochronić swój taras przed słońcem – a dostępnych rozwiązań jest całkiem sporo.
Jak osłonić taras przed słońcem?
Jeśli chcesz osłonić taras przed słońcem, do wyboru masz kilka metod:
- Zadaszenia tarasu (pergole tarasowe)
- Markizy
- Rośliny
- Elementy ruchome: żagle, zasłony, parasole
Przeanalizuj zalety i wady każdej z nich, a następnie wybierz sposób, który najskuteczniej zapewni upragniony cień na Twoim tarasie.
Pergole tarasowe
Jedną z najbardziej trwałych i efektywnych metod zacienienia tarasu jest pergola tarasowa. To rozwiązanie, które łączy funkcjonalność z estetyką, a także zapewnia szeroką gamę możliwości aranżacyjnych.
Pergole składają się z konstrukcji nośnej oraz zadaszenia. Zwykle są montowane do ścian budynku, a dzięki temu bardzo stabilne, lub wolnostojące. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, aluminium czy metal.
Pergole tarasowe nie tylko chronią przed słońcem, lecz także dodają uroku i modnego charakteru każdemu budynkowi.
Dach pergoli
Aby pergola spełniała swoją funkcję, niezbędne jest odpowiedni dach. Do zadaszenia najczęściej stosuje się lamele, specjalną tkaninę wodoodporną, poliwęglan lub dachówkę.
Lamele, czyli panele aluminiowe, są jednym z popularnych i efektywnych rozwiązań. Lamelowy dach pozwala kontrolować nasłonecznienie – częściowo lub całkowicie zacienia taras, a także chroni przed opadami.
Panele takie są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i mają nowoczesny wygląd, który pasuje do współczesnych aranżacji tarasowych. Są także bardzo wygodne dzięki możliwości sterowania pilotem lub aplikacją mobilną na telefonie.
Doskonałym rozwiązaniem tego rodzaju, które zapewni Ci komfort na tarasie bez względu na warunki atmosferyczne, jest zadaszenie Technic New od Tarasoli. Odpowiednio skonstruowane, rotujące lamele przeciwdziałają nagrzewaniu, chronią przed opadami oraz przenoszą obciążenia śniegiem.
Inną opcją jest wodoodporna tkanina PVC, która zapewnia mocne zacienienie na tarasie. Zwykle masz możliwość zwinięcia jej, gdy nie jest potrzebna. Tkanina daje wybór – zasłonięcie lub odsłonięcie dachu. Lamele tymczasem oferują pełną kontrolę nasłonecznienia poprzez częściowe odsłanianie i zasłanianie powierzchni.
Osłony boczne pergoli: rolety i shuttersy
Kiedy wybierzesz zadaszenie tarasu, przejdź do kolejnego kroku, czyli osłon bocznych. Uzupełnienie pergoli o rolety lub shuttersy zapewni Ci pełen komfort, niezależnie od pogody i pory dnia.
Rolety tarasowe skutecznie chronią taras, ale także cały budynek, przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem. Ich zastosowanie umożliwia ograniczenie użycia klimatyzacji, co zmniejsza koszty eksploatacyjne.
Rolety sterowane są przewodowo lub radiowo, za pomocą pilota. Dzięki temu łatwo możesz kontrolować poziom zacienienia. Innowacyjne mechanizmy zapewniają ponadto trwałość konstrukcji, ponieważ utrzymują tkaninę w prowadnicach bocznych, nawet przy bardzo silnych podmuchach wiatru.
Shuttersy to inaczej okiennice przesuwne lub ruchome żaluzje tarasowe. Zbudowane są z regulowanych pod kątem nachylenia lameli. Ich główną zaletą jest możliwość precyzyjnej regulacji ilości światła wpadającego na taras. Pozwala to na dostosowanie warunków do aktualnych potrzeb i preferencji użytkowników.
Shuttersy mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, tworzywo sztuczne czy aluminium. Ta ostatnia opcja zapewnia trwałość konstrukcji bez konieczności regularnej konserwacji – jak w przypadku shuttersów drewnianych. Kolor możesz dopasować do konstrukcji zadaszenia, stylistyki ogrodu lub zabudowań znajdujących się w pobliżu.
Markizy
Markiza to wysuwane zadaszenie, które montuje się na ścianie domu. Możesz składać ją i rozkładać w łatwy sposób, co pozwala na elastyczne dostosowanie poziomu zacienienia. Markizy są dostępne w różnych kolorach i wzorach, jednak nie wyglądają tak efektownie, jak modne pergole.
Mechanizm składania wykorzystuje korbkę ręczną lub automatyczny system sterowania. Wersje z napędem elektrycznym mogą być sterowane pilotem lub zintegrowane z systemem inteligentnego domu.
Choć od słońca markizy chronią dość skutecznie, to zwykle nie są wystarczająco odporne na silne opady i wiatr. W takich warunkach zaleca się ich złożenie, co ogranicza możliwość korzystania z tarasu podczas złej pogody.
Rośliny
Jednym z naturalnych sposobów na zacienienie tarasu jest zastosowanie roślinności. Odpowiednie sadzenie drzew, krzewów czy pnączy wokół tarasu stwarza przyjemny cień, a jednocześnie poprawia estetykę przestrzeni.
Rośliny, takie jak winorośl, bluszcz czy pnącza ozdobne, np. glicynia, wspinają się po ścianach, pergolach i innych konstrukcjach. Tworzą w ten sposób naturalne, zielone zadaszenie. Zapewniają cień, a także sprzyjają tworzeniu korzystnego mikroklimatu.
Elementy ruchome: żagle, zasłony, parasole
Jeśli szukasz bardziej elastycznych i mniej kosztownych rozwiązań, możesz rozważyć zakup parasola, zamontowanie zasłon lub żagla.
Żagle to lekkie, trójkątne lub kwadratowe płachty materiału, które możesz łatwo zamontować i zdemontować. Aby jednak to zrobić, konieczne jest odpowiednie miejsce do przytwierdzenia materiału.
Zasłony tarasowe, wykonane z lekkiego materiału, możesz zawiesić na specjalnych karniszach, tworząc przytulne, zacienione zakątki.
Żadne z tych rozwiązań nie zapewnia jednak pełnego zacienienia na tarasie. Ponadto, choć ich atutem jest niższa cena, są jednocześnie bardziej podatne na uszkodzenia. Ostatecznie więc wymiana parasola za kilkaset, lub nawet kilka tysięcy złotych, w każdym sezonie może okazać się tylko pozorną oszczędnością.
Dlaczego warto postawić na zadaszenie tarasu?
Zadaszenie tarasu to podstawa, jeśli chcesz korzystać z przestrzeni zewnętrznej w naprawdę komfortowych warunkach. Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się korzystne i efektywne. Jeśli jednak myślisz długofalowo i chcesz cieszyć się przyjemnym odpoczynkiem przez wiele lat, lepiej sprawdzą się solidne i trwałe pergole tarasowe.
Pergola tarasowa do także doskonałe rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, jak zacienić taras od południa. Takie usytuowanie oznacza słońce właściwie przez cały dzień. Pełne zadaszenie może się więc okazać niezbędne. Jeśli dodatkowo zastosujesz mechanizmy pozwalające na częściowe odsłonięcie tarasu, na przykład lamele, stworzysz komfortową przestrzeń dla wszystkich użytkowników.
Poza ochroną przed słońcem efektywne zacienienie tarasu ma także inne zalety:
- Dzięki zadaszeniu meble ogrodowe i wyposażenie tarasu są chronione przed warunkami atmosferycznymi, a to przedłuża ich żywotność.
- Stałe zadaszenie sprzyja korzystaniu z tarasu niezależnie od warunków pogodowych, także podczas deszczu czy w chłodne dni.
- Zabudowa tarasu zapewnia mieszkańcom prywatność, co jest szczególnie ważne, gdy w niedalekiej odległości znajduje się posesja sąsiadów.
- Dobrze zaprojektowane zadaszenie jest ozdobą ogrodu, tarasu i całego budynku, dodaje mu charakteru i stylu.
Ile kosztuje zadaszenie tarasu?
Indywidualnie zaprojektowane zadaszenie tarasu kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W tej cenie otrzymasz konstrukcję dostosowaną do Twoich potrzeb, oczekiwań i uwarunkowań budynku. Kwota obejmuje projekt oraz montaż zadaszenia. Rozwiązania takie są przygotowywane dla każdego klienta z osobna, dlatego też możesz w pełni dopasować każdy ich element.
Stałe zadaszenie tarasowe to inwestycja, która zapewnia trwałą ochronę przed słońcem i warunkami atmosferycznymi przez lata. Dzięki temu taras może być używany przez większą część roku, niezależnie od pogody. Poprawia funkcjonalność tarasu, chroni przed deszczem, wiatrem oraz promieniami UV.
Wybór odpowiedniego sposobu zacienienia tarasu zależy od wielu czynników, takich jak budżet, potrzeby i styl życia. Przeanalizuj swoją sytuację i wybierz rozwiązanie, które zapewni komfort Tobie i innym użytkownikom tarasu.