Planujesz zadaszenie tarasu i zastanawiasz się, jaki materiał najlepiej spełni Twoje oczekiwania? A czy znasz poliwęglan? To może być strzał w dziesiątkę! Przeczytaj, jakie ma właściwości i czym różni się od innych rozwiązań. Poznaj jego zalety i dowiedz się, jaki kolor poliwęglanu na taras wybrać, by stworzyć przestrzeń idealną do relaksu.
Czym jest poliwęglan?
Poliwęglan to tworzywo sztuczne o wielu zastosowaniach. Wyglądem przypomina zwykły plastik, jednak ma dużo korzystniejsze właściwości. Jest termoplastyczny, co oznacza, że można go formować pod wpływem ciepła, nadając mu różne kształty i formy. Dzięki temu łatwo dostosowuje się do potrzeb konstrukcyjnych: doskonale nadaje się na osłony balkonów i tarasów, dachy budynków, witryny sklepów czy konstrukcje szklarniowe. Może stanowić także idealne zadaszenie Twojej pergoli tarasowej.
Rodzaje poliwęglanu
Na rynku można znaleźć dwa rodzaje poliwęglanu:
- poliwęglan lity,
- poliwęglan komorowy.
Oba rozwiązania są elastyczne, lekkie i bardzo wytrzymałe. Poliwęglan lity cechuje się dodatkowo pełną przezroczystością. Jako zadaszenie tarasu zapewni więc duży dostęp światła.
W swoich konstrukcjach Tarasola wykorzystuje poliwęglan komorowy, który ma znacznie lepszą izolację termiczną. Dzięki temu Twój taras może stać się przyjemnym miejscem odpoczynku nawet w upalne dni.
Płyty z poliwęglanu komorowego są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Mają dodatkową warstwę anty-UV, która doskonale zabezpiecza je przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Co ważne, poliwęglan jest łatwy do utrzymania w czystości, a dzięki przepuszczalności światła nie zacienia przestrzeni w pełni.
Zadaszenie tarasu z poliwęglanu – dlaczego warto?
Coraz więcej osób decyduje się na zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Fakt ten nie dziwi, kiedy zdasz sobie sprawę, jakie korzyści może przynieść Ci to rozwiązanie.
Jakie są największe zalety zadaszeń poliwęglanowych?
- dobra ochrona przed warunkami atmosferycznymi,
- wysoka przepuszczalność światła,
- korzystna cena,
- łatwość montażu.
Dobra ochrona przed warunkami atmosferycznymi
Poliwęglan komorowy jest odporny na deszcz, śnieg i wiatr, a dzięki dodatkowej powłoce także na promieniowanie UV. Dzięki temu zadaszenie tarasu jest bardziej trwałe.
Jeśli dodatkowo pomyślisz o zabudowie boków tarasu, będziesz mógł spędzać czas na świeżym powietrzu niemal przez cały rok. Możesz zastosować do tego celu m.in. rolety tarasowe, shuttersy czy stały panel ścienny.
Wysoka przepuszczalność światła
Wersje bezbarwne i opalizujące poliwęglanu komorowego oferują dobrą przepuszczalność światła. To idealne rozwiązanie, jeśli nie chcesz całkowicie zaciemniać przestrzeni tarasu, ale jednocześnie potrzebujesz ochrony przed słońcem. Promienie słoneczne docierają zarówno na taras, jak i do wnętrza domu, choć nie są tak intensywne.
Korzystna cena
Poliwęglan to jedno z tańszych stałych zadaszeń tarasów dostępnych na rynku, szczególnie w porównaniu do dachów lamelowych czy materiałowych.
Łatwość montażu
Poliwęglan jest lekki, dzięki czemu ułatwia montaż i pozwala na bezproblemowe zamocowanie w pergolach i innych konstrukcjach tarasowych.
Poliwęglan a inne materiały do zadaszenia tarasu
Na rynku znajdziesz różne materiały do zadaszenia tarasu, w tym szkło, blachę, drewno, tkaniny czy właśnie poliwęglan. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jak na ich tle wypada poliwęglan?
Poliwęglan a szkło
Szklane zabudowy tarasów to popularny wybór ze względu na estetykę i doskonałą przezroczystość, która pozwala w pełni wykorzystać naturalne światło. Są one jednak znacznie cięższe i droższe niż poliwęglan. Wymagają również solidniejszych konstrukcji nośnych i są mniej odporne na uderzenia – rozbicie szkła może być niebezpieczne.
Poliwęglan komorowy oferuje nieco mniejszą przepuszczalność światła, ale jest lżejszy, bardziej elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Poliwęglan a blacha falista
Blacha falista to trwały materiał odporny na warunki atmosferyczne. Jej znaczącą wadą jest jednak całkowite zacienienie tarasu i brak możliwości korzystania z naturalnego światła. W porównaniu z blachą poliwęglan przepuszcza światło i jest lżejszy, co zmniejsza koszty konstrukcji nośnych. Dodatkowo blacha bywa podatna na korozję i wymaga regularnej konserwacji, podczas gdy poliwęglan nie rdzewieje i jest łatwy do utrzymania w czystości.
Poliwęglan a drewno
Drewno to naturalny, estetyczny materiał. Nadaje tarasowi ciepły i elegancki wygląd. Zadaszenia drewniane wymagają jednak regularnej konserwacji, która uchroni je przed wilgocią, pleśnią i insektami.
Poliwęglan jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne i nie wymaga dodatkowej konserwacji. Jest też łatwiejszy w montażu i mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne.
Poliwęglan a dach materiałowy
Nowoczesne zadaszenia tarasów wykonywane są także z materiałów, które można zwijać lub rozsuwać. Pozwala to na regulację ilości światła wpadającego na taras. Klienci bardzo często są zaskoczeni trwałością solidnej trójwarstwowej tkaniny Techprotect. Taki dach łatwo się czyści i jest odporny na warunki atmosferyczne.
Z kolei w porównaniu z popularnymi materiałowymi pergolami kupionymi w sieciówce, poliwęglan wypada zdecydowanie korzystniej.
Materiał użyty w tego typu produktach to zwykle markizowa tkanina akrylowa, która nie jest wodoodporna. Ma jedynie zabezpieczać przed słońcem i UV. Zadaszenia poliwęglanowe są natomiast dodatkowo odporne na warunki atmosferyczne, takie jak intensywny deszcz, wiatr czy śnieg.
Poliwęglan jest też zdecydowanie łatwiejszy w pielęgnacji – wystarczy przemyć go gąbką i wodą. Gotowe markizy z tkanin wymagają natomiast regularnego czyszczenia, aby zapobiec osadzaniu się brudu.
Jaki kolor poliwęglanu na taras wybrać?
Aby w pełni cieszyć się z zalet poliwęglanowego zadaszenia tarasu, musisz podjąć jeszcze jedną decyzję. Chodzi o dobór odpowiedniego koloru tworzywa. Dzięki temu uzyskasz pożądany efekt estetyczny i funkcjonalny.
Jaki kolor poliwęglanu na taras wybrać?
- Jeśli zależy Ci na maksymalnym doświetleniu tarasu, wybierz poliwęglan bezbarwny, który przepuszcza aż 37% promieni słonecznych. Takie rozwiązanie pozwoli Ci cieszyć się naturalnym światłem na tarasie przez większą część dnia.
Idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie słońce świeci umiarkowanie mocno i potrzebujesz jedynie delikatnej osłony. Ten wariant sprawi także, że wnętrze domu nie będzie dodatkowo zaciemnione. - Poliwęglan opalizujący (mleczny) jest świetnym rozwiązaniem, jeśli szukasz kompromisu między ochroną a dostępem do światła. Przepuszcza około 19% promieni, co oznacza bardziej stonowane doświetlenie tarasu. Jest to dobry wybór, jeśli chcesz ograniczyć ilość promieni słonecznych, ale nadal zachować pewną jasność i przestronność na tarasie.
Wybierając kolor poliwęglanu, zastanów się, jak intensywnie Twój taras jest oświetlony, a także jak często i w jakich godzinach z niego korzystasz.
Czy poliwęglan to dobry materiał na Twój taras?
Poliwęglan to doskonały wybór, jeśli potrzebujesz ochrony przed intensywnym słońcem, jednak nie chcesz w pełni zaciemniać swojego tarasu. To lekki, odporny na warunki atmosferyczne i ekonomiczny materiał.
Pamiętaj, że poliwęglan – mimo swoich zalet – nie jest wieczny. Jest to tworzywo sztuczne, które z czasem może ulegać pewnym zmianom. W perspektywie kilku lub nawet kilkunastu lat doskonale spełni jednak swoje zadanie. Dodatkowo niektórzy użytkownicy zwracją uwagę na charakterystyczne trzaski, zdarzające się pod wpływem dużych różnic temperatur.
Zastosowanie takiego zadaszenia pomoże Ci stworzyć przyjemną przestrzeń, która skutecznie chroni przed deszczem i nadmiernym słońcem, pozostawiając jednocześnie przyjemne wrażenie lekkości i otwartości.