Marzysz o funkcjonalnym i estetycznym zadaszeniu swojego narożnego tarasu? Zastanawiasz się, jakie materiały i rozwiązania będą najlepsze dla tarasu w kształcie litery L? Poznaj nasze pomysły i inspiracje, które pomogą Ci podjąć decyzję i cieszyć się komfortem na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.
Zadaszony taras – wygoda i estetyka
Wyobraź sobie leniwe popołudnie. Siedzisz wygodnie w fotelu z filiżanką ulubionego napoju w dłoni i po prostu się relaksujesz. Brzmi jak scena z wakacyjnego katalogu? A jednak to może być Twoja codzienność – pod warunkiem, że odpowiednio zadaszysz swój taras.
Zadaszenie tarasu stanowi skuteczną ochronę przed deszczem czy palącym słońcem. Trudno przecież odpoczywać, kiedy promienie grzeją zbyt intensywnie lub na głowę kapie deszcz. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom stworzysz przytulny azyl, który będzie miejscem spotkań z rodziną, kącikiem do relaksu czy nawet domowym biurem na świeżym powietrzu. Estetyczne i funkcjonalne rozwiązania pozwolą Ci korzystać z tarasu niemal przez cały rok, niezależnie od kaprysów pogody.
Materiały na zadaszenie tarasu – co wybrać?
Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia jest wybór materiału, który harmonijnie wpisze się w bryłę budynku i styl otoczenia. To on zdecyduje o trwałości, wyglądzie i komforcie użytkowania narożnego tarasu. Postaw na nowoczesne, wytrzymałe materiały, które ochronią przestrzeń przed warunkami atmosferycznymi i nadadzą jej elegancki wygląd.
Czym zadaszyć narożny taras?
Szczególnie praktyczne w użytkowaniu są pergole tarasowe z aluminium lub w niektórych przypadkach sprawdzi się także dobrej jakości tkanina oraz szkło.
Aluminium
Aluminium jest lekkie, a zarazem solidne, odporne na deszcz, śnieg i silne podmuchy wiatru. Zapewnia trwałość konstrukcji bez konieczności regularnej konserwacji, która jest niezbędna na przykład w przypadku zadaszeń drewnianych.
Kolor aluminiowej konstrukcji możesz wybrać spośród szerokiej gamy odcieni, także imitujących naturalne drewno. Bez trudu dopasujesz go do stylistyki ogrodu lub zabudowań znajdujących się w pobliżu.
Aluminiowe konstrukcje z lamelowym dachem są systemowo dostosowane do rozbudowy modułowej w każdym kierunku, w tym w kształcie litery L.
Poliwęglan
Poliwęglan to tworzywo sztuczne, które wyglądem przypomina zwykły plastik. Jest odporny na deszcz, śnieg i wiatr, a dzięki dodatkowej powłoce także na promieniowanie UV. Doskonale przepuszcza światło, przez co taras stanowi jasną, przyjemną przestrzeń. Klienci doceniają także korzystną cenę zabudowy z poliwęglanu.
Tkanina
Tkanina to materiał wybierany ze względu na lekkość i estetykę. Doskonale chroni przed słońcem i tworzy przyjemny cień. Nowoczesne tkaniny są odporne na promieniowanie UV i wodoodporne. Zastosowanie odpowiednich systemów pozwala wygodnie zwijać i rozwijać konstrukcję materiałową, w zależności od aktualnych potrzeb.
Szkło
Szklana zabudowa tarasu sprawia, że przestrzeń staje się jaśniejsza, optycznie powiększona i nabiera bardziej otwartego charakteru. Hartowane szkło jest trwałe i bezpieczne, jednak ze względu na większy ciężar wymaga solidnej konstrukcji.
Taras narożny – inspiracje
Taras narożny może początkowo wydawać się trudniejszy do zabudowy i aranżacji niż tradycyjna, prostokątna przestrzeń. Obecnie jednak na rynku dostępne są rozwiązania umożliwiające dowolną rozbudowę modułową. Pozwala ona na zadaszenie tarasu, także w przypadku niestandardowych potrzeb.
W przypadku tarasu w kształcie litery L najlepiej sprawdzą się lamelowe dachy z aluminium.
Rotujące zadaszenie bioklimatyczne
Największą możliwość dostosowania do zmiennych warunków atmosferycznych zapewniają dachy rotujące, takie jak w modelu Technic New. Pozwalają nie tylko na całkowite zasłonięcie lub odsłonięcie przestrzeni, lecz także na opcje pośrednie. Wszystko dzięki odpowiednio skonstruowanym lamelom, które możesz dowolnie regulować za pomocą aplikacji lub pilota, dopasowując kąt ich nachylenia.
Lamele przeciwdziałają nagrzewaniu, chronią przed opadami oraz przenoszą obciążenia śniegiem. Są odporne na wiatr do 160 km/h i wyposażone w opatentowany system odprowadzenia wody z podwójną rynną.
Dachy te mają największą możliwość rozbudowy modułowej w dowolnym kształcie, w tym w kształcie litery L. Moduły mogą być dostawiane w dowolnym kierunku. Po środku konstrukcji niezbędna jest tylko jedna noga, co podnosi walory estetyczne. Dodatkowe nogi nie zabierają miejsca i pozwalają na oszczędność materiału, a więc także pieniędzy.
Jak zadaszyć taras narożny? Inne możliwości
Jeśli z jakiegoś powodu wolisz zadaszyć taras dachem stałym (np. z poliwęglanu czy szkła) lub z tkaniny, to może się udać. Tego rodzaju konstrukcje nie są jednak rozwiązaniem systemowym i zawsze muszą być przeanalizowane indywidualnie.
Opracowanie projektu wymaga sprawdzenia możliwości i sporego nakładu pracy, aby wszystko sprawnie działało (np. odprowadzenie wody) i dobrze wyglądało. Może się okazać, że konstrukcję uda się wykonać, jednak będzie ona mniej estetyczna, np. z uwagi na konieczność postawienia pośrodku dwóch par nóg.
Jeśli myślisz o trwałym i estetycznym zadaszeniu narożnego tarasu, przemyśli, czy nie lepiej postawić na rozwiązanie przeznaczone specjalnie do takich przestrzeni, czyli o dachu lamelowym.
Narożny taras – jak dodatkowo zwiększyć komfort?
Zadaszenie narożnego tarasu to ogromna zmiana w komforcie jego użytkowania. Jednak to nie wszystko, co możesz zrobić, by spędzać czas tak, jak lubisz – zawsze, gdy masz na to ochotę. Dodatkową funkcjonalność przestrzeni zapewnisz, dobierając do zadaszenia ściany boczne. Dzięki nim zyskasz jeszcze lepszą ochronę przed uciążliwym wiatrem, zacinającym deszczem, a także znacznie większą prywatność.
Większość modeli zadaszeń od Tarasoli ma możliwość zabudowy ścian bocznych. Jakie rozwiązania warto rozważyć?
- rolety tarasowe
- shuttersy
- stały panel ścienny
Rolety tarasowe
Rolety tarasowe skutecznie chronią taras, ale także cały budynek, przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem. Sterowane są przewodowo lub radiowo, za pomocą pilota. Dzięki temu łatwo możesz kontrolować poziom zacienienia. Innowacyjne mechanizmy zapewniają ponadto trwałość konstrukcji, ponieważ utrzymują tkaninę w prowadnicach bocznych, nawet przy bardzo silnych podmuchach wiatru.
Shuttersy
Shuttersy to inaczej okiennice przesuwne lub ruchome żaluzje tarasowe. Zbudowane są z regulowanych pod kątem nachylenia lameli. Ich główną zaletą jest możliwość precyzyjnej regulacji ilości światła wpadającego na taras. Pozwala to na dostosowanie warunków do aktualnych potrzeb i preferencji użytkowników.
Stały panel ścienny
Stałe panele ścienne wykonane są z wysokiej jakości aluminium. Tworzą unikalny efekt wizualny, zwłaszcza w połączeniu z oświetleniem LED. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów, w tym w wykończeniu drewnopodobnym. Dzięki temu dopasujesz je do każdego stylu i rodzaju budynku.
Twój taras – Twoje miejsce
Narożny taras może stać się Twoim ulubionym miejscem w domu – jego nietypowy układ nie jest żadną przeszkodą. Wystarczy, że skorzystasz z profesjonalnych i nowoczesnych rozwiązań, które zapewnią Ci trwałość, estetykę i funkcjonalność.
Przemyśl, które opcje zabudowy sprawdzą się w Twoim przypadku. Dodaj wygodne meble ogrodowe, poduchy czy rośliny i stwórz przestrzeń, która zaprasza do spędzania czasu na świeżym powietrzu.