Szklane zabudowy tarasów prezentują się niezwykle elegancko, pozwalają na bardzo bliskie obcowanie z naturą, a jednocześnie chronią przed złymi warunkami atmosferycznymi. Mogą być przedłużeniem naszego salonu, miejscem relaksu w deszczowe dni, schronieniem dla najdelikatniejszych roślin, a zimą tworzą klimatyczny ogród zimowy.Wielu klientów przed podjęciem decyzji o szklanej zabudowie tarasu zastanawia się, czy to bezpieczna opcja? Ile kosztuje? Czy wybrać zabudowę w systemie ramowym, a może zdecydować się na tę bezramową? Przeczytaj koniecznie ten wpis, a rozwieje on wszystkie swoje wątpliwości!
- Taras najlepiej zabudować szkłem hartowanym o grubości: 8, 10, 12 mm,
- szkło jest ciężkim materiałem, potrzebuje wytrzymałej konstrukcji,
- zabudowę tarasu można zrealizować w systemie bezramowym lub ramowym,
- bezramowy system charakteryzuje się przejrzystością, taras nie posiada pionowych ram,
- taras zabudowanym szkłem jest droższy, jednak konstrukcja jest trwała i stoi na wysokim poziomie wizualnym.
Czy szklane zabudowy tarasu są bezpieczne?
Nowoczesna zabudowa tarasu szkłem prezentuje się bardzo elegancko, pasuje do każdej bryły domu, jest uniwersalna, ponadczasowa i bardzo wytrzymała. Tworzy przestrzeń integralną z otoczeniem, doskonale sprawdza się jako ochrona przed wiatrem i deszczem. Niewątpliwie jest to inwestycja na lata. Co więcej, taka zabudowa bardzo dobrze wygląda także w ogródkach restauracyjnych i kawiarniach!
Do zabudowy tarasu szkłem używamy szkła bezpiecznego, hartowanego o grubości 8,10 oraz 12 mm. Szkło jest dosyć ciężkim materiałem, dlatego też potrzebuje masywnej i bardzo wytrzymałej konstrukcji, warto o tym pamiętać, dlatego nie należy mocować szkła na tarasie samodzielnie. Bezpieczniej będzie powierzyć tę czynność profesjonalistom, którzy doskonale dopasują konstrukcję oraz przeszklenia do Twoich wymagań.
Szklane zabudowy tarasu chronią również przed szkodliwymi promieniami słonecznymi oraz płowieniem wewnętrznych części konstrukcji, a także mebli i innych elementów. Obecnie szkło może być również wykorzystywane na zadaszenie tarasu i pergole tarasowe. Mimo iż sprawia ono wrażenie niezwykle delikatnego materiału, pozory bywają mylące. Obecnie technologia produkcji szkła jest tak rozwinięta, że pozwala na uzyskanie niezwykle trwałego i bardzo bezpiecznego produktu.
Na zadaszenie tarasu wykorzystuje się obecnie szkło bezpieczne hartowane, laminowane. Dwa szklane elementy są sklejone specjalną folią, a podczas ewentualnego rozbicia, tafle się nie rozpadną. Niemniej jednak, uszkodzenie takiego rodzaju szkła to nie lada wyzwanie. Zabudowany w ten sposób taras to doskonałe miejsce na podziwianie gwiazd (dzięki przejrzystości materiału), szczególnie zimnymi wieczorami. Cała zabudowa będzie nas chronić przed niską temperaturą, a my będziemy mogli się odprężyć i wpatrywać w niebo. Z kolei w dzień szkło dobrze doświetli pomieszczenie, dzięki czemu wnętrze będzie jasne i pięknie oświetlone.
Ponadto, solidnie wykonane przeszklenia dadzą wiele radości i wytchnienia po ciężkim dniu, a dodatkowe osłony, rolety lub żaluzje przyjemnie zacienią pomieszczenie i pozwolą na odpoczynek w upalnym czasie w zaciszu swojego tarasu. Szklane elementy są niezwykle eleganckie, będą doskonałym akcentem przy każdej zabudowie i wspaniałym elementem dekoracyjnym domu. Świetnie komponują się z cegłą, drewnem, aluminium oraz innymi tworzywami
Co więcej, wybierając z naszej oferty produkty Tarasola Technic, Essential, Elegancy, Flat, Cubic i Loft masz możliwość dobudować przeszklenia, a jeżeli jesteś już posiadaczem wymarzonego miejsca do relaksu i chcesz go jedynie przeszklić, aby podnieść jego walory użytkowe, również możesz się do nas zgłosić. Ocenimy, czy jest to wykonalne w przypadku Twojego tarasu i dokonamy zabudowy ze szkła, która posłuży Ci na długie lata.
Schemat budowy zadaszenia tarasu ←←← sprawdź!
Zabudowa tarasu w systemie bezramowym
System bezramowy sprawia, że zabudowa szklana tarasu jest niemal niewidoczna. Wygląda bardzo delikatnie i jest niezwykle przejrzysta. Tak zabudowany taras nie posiada pionowych ram. Bezramowe drzwi przesuwne są praktycznie niewidoczne. Ponadto, panele szklane pozwalają nam na dowolną konfigurację, wyglądają luksusowo i niezwykle modnie. Dodatkowo profil dolny jest niemal niewidoczny, ponieważ umieszcza się go w podłożu.
Do takiego typu zabudowy używa się paneli przesuwnych w poziomie. Ściany poruszają się za pomocą wózków, które umieszcza się na profilu aluminiowym pięciotorowym. Rozwiązanie to zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort naszego wypoczynku nie ograniczając nam widoczności całej przestrzeni za tarasem. Zmienne warunki atmosferyczne nie są nam straszne, ponieważ bezramowy system przeszkleń tarasów pozwala zapomnieć o dyskomforcie związanym ze zmienną pogodą.
Ramowe zabudowy tarasów
Zabudowany taras w systemie ramowym może być świetną opcją sprawdzającą się również ako ogród zimowy. Aluminiowo-szklana konstrukcja powstaje przy użyciu aluminium anodowanego lub innego tworzywa oraz bezpiecznego rodzaju szkła, które osadzone jest w ramie.
Bardzo modnym dodatkiem może być także dobór aluminiowych części w kolorze drewna. Takie rozwiązanie jest łatwiejsze w utrzymaniu niż samo drewno, które zmusza nas do odpowiedniej jego pielęgnacji i zabezpieczenia. Pomimo tego, że elementy aluminiowe nie należą do najtańszych, są niezwykle wytrzymałe i posłużą na wiele lat – a to znacznie bardziej ekonomiczna opcja.
Najczęściej jednak przy budowie tarasów wykorzystuje się system bezramowy. System ramowy chętniej wybierany jest podczas zabudowań balkonów. Jeżeli jednak nie wiemy jaką formę zabudowy wybrać, polecamy konsultację z naszymi specjalistami. Odpowiednio dobiorą oni zabudowę tarasu do indywidualnych potrzeb.
Jak zabudować taras? ←←← sprawdź!
Ile kosztuje zabudowa tarasu szkłem?
Koszt zabudowy tarasu szkłem nie należy do najtańszych rozwiązań, jednak jest jednym z najlepszych wyborów. Cena zależy od wybranego zadaszenia tarasu, konstrukcji, użytej szyby czy też powierzchni. Zabudowa tarasów w systemie przeszkleń przesuwnych jak i w systemie ramowym może różnić się ceną także w zależności od regionu. Zazwyczaj koszt za zabudowę ścian bocznych tarasu ustala się za jeden metr kwadratowy.
W zależności od jakości szkła, jakie wybierzemy (np. VSG 44.2 lub ESG VSG 44.2), cena może wzrosnąć. Ponadto, możemy wybrać dowolny kolor szkła dostępny u danego producenta, np. grafitowy lub brązowy. Wtedy trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami.
Co więcej, ceny mogą być nieco inne w różnych częściach Polski. Mimo że różnice nie są duże, to dla przykładu całościowa zabudowa tarasu w systemie przesuwnym na Dolnym Śląsku będzie niższa za metr kwadratowy, aniżeli w województwie mazowieckim za taką samą powierzchnię. Jednak nie należy całkowicie sugerować się cenami podawanymi przez producentów. Najlepiej poprosić specjalistów o indywidualną wycenę zaszklenia naszego tarasu.
Dodatkowe gadżety na taras?
Szklana zabudowa tarasu, elementy przesuwne i zadaszenia ze szkła same w sobie stworzą już wspaniały klimat. Niemniej jednak, podczas romantycznego wieczoru z drugą połówką, imprezy, spotkania z przyjaciółmi i rodziną, niezastąpione mogą być wygodne dodatki typu oświetlenie LED, system audio czy czujniki pogodowe i dobrej jakości promienniki ciepła.
Te elementy sprawią, że twój taras będzie nie tylko eleganckim przedłużeniem salonu i pięknym dodatkiem do bryły domu, ale też strefą relaksu, wypoczynku i niemal niczym nieograniczonym kontaktem z naturą. Co więcej, dzięki dodatkowym gadżetom, twoi znajomi również będą zachwyceni!
Inne rodzaje zabudowy
Oprócz zabudowań aluminiowo-szklanych, taras możemy zabudować m.in. poliwęglanem czy pleksi. Są to jednak znacznie mniej trwałe materiały, mało odporne na zarysowania, nie przepuszczają tak dobrze światła i nie są tak przejrzyste jak szkło. Ceny takich tworzyw są znacznie niższe od konstrukcji ze szklanymi elementami (szczególnie pleksi), jednak nie są one rozwiązaniem długowiecznym.
Innym pomysłem jest zabudowa tarasu z drewna, do zadaszenia można także użyć materiału technicznego, trójwarstwowego Tech Protect, który jest niezwykle trwały i pozwala w łatwy sposób odprowadzić wodę.
Jeżeli chcemy, aby nasz ogród zdobiła piękna, trwała i bardzo wytrzymała konstrukcja, zastanówmy się jednak, czy zabudowa tarasu ze szkła nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest bardziej wytrzymała od np. pleksi, a co za tym idzie bardziej ekonomiczna.
Podsumowanie
Przesuwne elementy i bezramowe drzwi sprawią, że zabudowa tarasu będzie niemal niewidoczna. W ciepłe dni warto zaopatrzyć się także w żaluzje czy rolety, które sprawdzą się świetnie podczas zacieniania pomieszczenia. W zimne dni natomiast twój zabudowany taras zabezpieczy Cię w przypadku pojawienia się deszczu czy wiatru. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i technologii produkcji szkła, zadaszenia i zabudowania tarasu są bardzo bezpieczne i praktyczne. Dodatkowej elegancji mogą dodać elementy wykonane z aluminium, stylizowane na drewniane, ale znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. Niemal niewidoczne ściany wykonane ze szkła bardzo łatwo utrzymać w czystości, wystarczy przemywać je zwykłymi środkami do mycia szyb.
System ramowy z kolei wybierany jest częściej w przypadku zabudowy balkonu. Cały proces polega na umieszczeniu szklanych szyb w ramach najczęściej wykonanych z aluminium. Taki taras dobrze sprawdza się również w roli ogrodu zimowego. Niestety, znacznie bardziej ogranicza widoczność.
Wybierając rodzaj materiału, z jakiego wykonana będzie zabudowa tarasu, warto więc wziąć pod uwagę model szklany. Mimo iż jego cena nie jest najniższa, tarasy tego typu są bezpieczne i znacznie trwalsze, co w efekcie daje nam możliwość cieszyć się naszym miejscem relaksu i wypoczynku przez długie lata. Jeżeli jednak nie jesteśmy przekonani do takiego rozwiązania, najlepiej skonsultować swoje wątpliwości z profesjonalistami, którzy odpowiadając na nurtujące nas pytania, pomogą w indywidualnym doborze zabudowania.