Pergola ogrodowa to lekka, funkcjonalna konstrukcja, która pozwala wykorzystać i zaaranżować przestrzeń na zewnątrz. Sprawdza się w ogrodach, na tarasach i balkonach. Chroni przed nadmiarem słońca i opadami, aby można było dłużej cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu.
Mała architektura ogrodowa to wiele rozwiązań i możliwości aranżacji oraz adaptacji dostępnych przestrzeni zewnętrznych. Jedną z częściej stosowanych konstrukcji tego typu są pergole ogrodowe. Dobrze zaprojektowane zachęcają do spędzania czasu na zewnątrz. Funkcjonalna i wygodna aranżacja daje wręcz poczucie powiększenia dostępnej przestrzeni użytkowej. We współczesnym budownictwie rozwiązania tego typu stosuje się, aby urozmaicić zagospodarowanie terenu i w pełni wykorzystać potencjał dostępnej przestrzeni. Przyjrzyjmy się dokładniej nowoczesnym pergolom ogrodowym marki Tarasola i porównajmy je z innymi popularnymi konstrukcjami stosownymi w małej architekturze ogrodowej.
Pergola ogrodowa to funkcjonalny element małej architektury. Celem budowy lub montażu pergoli jest aranżacja i podział otwartej przestrzeni, a także wydzielenie zacienionych miejsc do odpoczynku. Pierwotnie pergole funkcjonowały praktycznie wyłącznie jako konstrukcje wolnostojące, składające się przynajmniej z dwóch rzędów podpór połączonych zadaszeniem lub belkami. Były często wykorzystywane jako podpora dla roślin pnących, które tworzyły naturalne zadaszenie chroniące przed intensywnym słońcem w upalne dni.
Współczesne pergole to coraz częściej konstrukcje zintegrowane w pewnym stopniu ze strukturą budynków, przy których są montowane. Funkcjonują jako konstrukcje wolnostojące lub przyścienne, które z jednej strony są podpierane na ścianie lub elewacji. Wykorzystuje się je także jako zabudowę tarasów i balkonów. Konstrukcja współczesnej pergoli stała się bardziej uniwersalna. Coraz rzadziej stanowi podparcie dla roślin. Nowe materiały i technologie pozwalają natomiast modyfikować ją pod kątem funkcjonalności adekwatnie do potrzeb użytkowników, co sprawia, że staje się elementem poszerzającym i porządkującym dodatkową przestrzeń użytkową.
Z czego może być wykonana pergola ogrodowa?
Nowoczesne pergole ogrodowe to uniwersalne konstrukcje, które można zaadaptować do różnych potrzeb. W ofercie Tarasoli znajdziesz zadaszenia oraz przyścienne i wolnostojące konstrukcje, dzięki którym w optymalny sposób zaaranżujesz każdą przestrzeń. Oferowane przez nas pergole to solidne konstrukcje aluminiowe. Ich zalety to trwałość oraz możliwość montowania różnego rodzaju akcesoriów i wyposażenia.
Tarasole ogrodowe mogą być wyposażone w:
- zadaszenia materiałowe (z tkaniny technicznej), lamelowe lub transparentne (np. z poliwęglanu)
- osłony boczne, takie jak: klasyczne rolety tarasowe, modne shuttersy, panel stały, przeszklenia
- oświetlenie
- system odprowadzania wody i czujniki pogodowe
- automatykę
Funkcjonalność nowoczesnej pergoli ogrodowej
Nasze konstrukcje pozwalają zaadoptować każdą przestrzeń. Sprawdzą się na tarasie i w ogrodzie. Dzięki nim zyskasz dodatkową powierzchnię użytkową, która będzie w pełni funkcjonalna i dopasowana do Twoich potrzeb.
- Dodatkowa przestrzeń użytkowa – pergola to nie tylko dodatkowa ochrona przed słońcem czy opadami, to także świetny sposób na rozszerzenie dostępnej przestrzeni użytkowej o w pełni funkcjonalne miejsce do wypoczynku i pracy na zewnątrz. Dzięki rozwiązaniom firmy Tarasola w pełni wykorzystasz potencjał dużego tarasu czy balkonu w apartamencie, czy przestrzeń wokół twojego domu.
- Element dekoracyjny – dopasowana pergola sprawia, że budynek prezentuje się okazale i prestiżowo. Lekkie otwarte konstrukcje oraz odpowiednio dobrane panele ścienne, przeszklenia, shuttersy czy rolety zacieniające sprawiają, że każdy obiekt, przy którym zamontowano naszą pergolę, zyskuje świeży atrakcyjny wygląd.
- Funkcjonalność pergoli – Tarasola to więcej uporządkowanej przestrzeni zachęca do wyjścia z pomieszczeń i interakcji z otoczeniem. Jednocześnie nasza pergola zapewnia komfort i oczekiwany poziom dyskrecji, co dla wielu jest jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy wyborze konkretnego rozwiązania.
Brzmi interesująco, ale nie wiesz, jak zaprojektować idealną zabudowę dla siebie? Żaden problem. Firma Tarasola pomoże ci zaaranżować uniwersalną przestrzeń do wypoczynku, pracy czy posiłków – cokolwiek zdecydujesz.
Jak wybrać pergolę ogrodową?
Wybór pergoli ogrodowej wymaga uwzględnienia kilku czynników. Przede wszystkim konstrukcja musi być dopasowana do warunków w miejscu montażu.
Tarasola sprawdzi się na ograniczonej przestrzeni tarasu czy balkonu, możliwy jest również montaż przestronnych pergoli o dużej powierzchni, co pozwala na optymalne wykorzystanie miejsca wokół budynku czy w ogrodzie.
Szukając konstrukcji dla siebie, warto sprawdzić nasze przykładowe realizacje – to świetne źródło inspiracji dla każdego, kto szuka sposobu na aranżację dostępnej przestrzeni zewnętrznej. Więcej na temat oferowanego przez nas wyposażenia, wymiarów i szacunkowych kosztów pergoli można znaleźć w konfiguratorze.
Gdzie można zbudować pergolę ogrodową?
Montaż pergoli, trzeba poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża. Jeżeli planujesz pergolę wolnostojącą, musisz najpierw wykonać taras na gruncie. W przypadku adaptacji istniejących obiektów i montażu pergoli na tarasie trzeba zadbać o to, aby podłoże w miejscu montażu było w dobrym stanie technicznym. Ładna i solidna posadzka to także ważny element aranżacji. Szukając inspiracji w tym zakresie, warto dowiedzieć się więcej o tym, jakie materiały wykończeniowe sprawdzają się na tarasach naszych klientów.
Jakie są rodzaje pergoli ogrodowych?
Jest kilka rodzajów pergoli ogrodowych. Wiele z nich prezentujemy na naszej stronie z realizacjami. Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami zrealizowanych projektów. Prezentujemy zarówno realizacje prywatne, jak i komercyjne. Szukając inspiracji, warto też rozważyć wizytę w którymś z naszych showroomów.
Wśród prezentowanych projektów znajdziesz:
- pergole przydomowe,
- wolnostojące,
- montowane na dachu oraz
- konstrukcje montowane na tarasach lub balkonach na piętrze.
Więcej informacji na temat przygotowania do montażu i projektu pergoli możesz uzyskać od naszych doradców. Chętnie podpowiemy, jak zaplanować i przygotować się do takiej inwestycji i zaproponujemy harmonogram dostawy i montażu, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości.
Ile kosztuje pergola ogrodowa?
Cena pergoli ogrodowej zależy od rodzaju konstrukcji, jej wielkości oraz wyposażenia. Szukając odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje idealna pergola ogrodowa, warto pamiętać, że jak duży wpływ na użyteczność i wygodę oraz wygląd mają szczegóły. Przecież pergola ogrodowa to nie tylko konstrukcja i zadaszenie. Aby uzyskać oczekiwaną funkcjonalność, pożądany efekt stylistyczny i optymalnie wykorzystać uzyskaną w ten sposób powierzchnię użytkową, trzeba dobrać odpowiednie elementy wyposażenia.
Dobrym przykładem, jak wyposażenie wpływa na cenę pergoli, jest kosztorys popularnej pergoli Tarasola Cubic z początku bieżącego roku, który został opubliokwany jest na stronie z konfiguratorem (podane ceny, są cenami netto).
- W tym przypadku konstrukcja przyścienna z zadaszeniem o minimalnej szerokości i wysokości oraz wysięgu mierzącym 4m to koszt blisko 40 000 PLN.
- Systemowe przeszklenie jednej z bocznych ścian składające się z czterech szyb w czterech torach to koszt przekraczający 10 000 PLN.
- Roleta zacieniająca na przeciwległej ścianie to wydatek na poziomie około 6000 PLN.
- Oświetlenie led liczące 12 punktów świetlnych to niespełna 4000 PLN.
- Jeden dekoracyjny ażurowy panel typu shutters o szerokości 120 cm, który w takiej konfiguracji idealnie prezentuje się na ścianie frontowej to pozycja o wartości przekraczającej 4000 PLN.
Jak widać, za około 70 000 PLN można uzyskać funkcjonalną osłoniętą przed wiatrem i promieniami słonecznymi przestrzeń o znacznej powierzchni użytkowej (warto pamiętać o tym, że powyższa przykładowa wycena nie jest ofertą w rozumieniu KC).
Na co zwrócić uwagę, konfigurując pergolę ogrodową?
- Zadaszenie – dostępne są następujące rodzaje zadaszeń: lamelowe i materiałowe. Warto też pamiętać o opcjonalnym zadaszeniu z poliwęglanu, które pozwoli doświetlić przestrzeń pod pergolą.
- Zabudowa boczna – w tym stałe panele ścienne, rolety zacieniające, przeszklenia i modne shuttersy. Możliwości jest naprawdę sporo.
- Oświetlenie – lampy led w lamelach/belkach przeciwwietrznych lub listwy wzdłuż belek konstrukcyjnych, aby uzyskać idealny efekt wizualny.
- Nagłośnienie – może okazać się idealnym rozwiązaniem. Umilanie czasu spędzanego na świeżym powietrzu muzyką czy możliwość słuchania ulubionych podcastów w tle to dla wielu opcja warta uwagi.
- Promienniki ciepła – ogrzewanie pozwoli cieszyć się otwartą przestrzenią także w chłodniejsze letnie wieczory.
Czy pergola ogrodowa wymaga zgłoszenia?
To zależy od rodzaju pergoli oraz miejsca montażu. W przypadku konstrukcji o znacznych wymiarach, które można uznać za oranżerię, ganek czy altanę ogrodową, zgłoszenie może okazać się niezbędne. Podobnie może być w przypadku pergoli montowanych na tarasach i balkonach mieszkań usytuowanych w budynkach wielorodzinnych. Montaż pergoli w budynkach tego typu trzeba uzgodnić przynajmniej ze spółdzielnią lub wspólnotą.
Jak widać, pergola ogrodowa Tarasoli to funkcjonalny element małej architektury, który można wykorzystać do aranżacji przestrzeni na tarasie czy balkonie, w ogrodzie i przy basenie. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana pozwoli wykorzystać potencjał Twojej nieruchomości, aby cieszyć się relaksem i czasem spędzonym z rodziną i znajomymi. Doskonała jakość i szerokie możliwości w zakresie aranżacji pozwalają stosować konstrukcje tego typu także w zastosowaniach komercyjnych.