Klient: Indywidualny Biznesowy

Jak urządzić taras? 10 pomysłów

Taras to nie tylko strefa letniego wypoczynku, ale także miejsce reprezentacyjne, zwłaszcza gdy znajduje się przed domem. Aranżacja tarasu odgrywa więc ważną rolę i wymaga stosunkowo dużo zaangażowania – to nie to samo, co niewielki balkon czy pokój, do którego zwykle nie zaglądają goście. Nie wiesz, jak urządzić swój taras przed nadchodzącym latem? Już spieszymy z pomocą – oto kilka praktycznych rad i inspiracji do stworzenia funkcjonalnego i miłego oku tarasu.

Jakie meble na taras?

Jednym z głównych kryteriów przy wybieraniu mebli na tarasy powinny być trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Trzeba zatem przyjrzeć się dokładnie materiałom, z jakich je wykonano – meble tarasowe powinny być odporne na wilgoć bez konieczności konserwacji, a jednocześnie łatwe w czyszczeniu.

Bardzo popularnym rozwiązaniem kwestii mebli jest także drewno – na tarasie sprawdzają się świetnie zarówno konstrukcje z litego drewna, jak i lżejsze wiklinowe plecionki. Wręcz idealne są także meble modułowe – pozwalają bowiem stworzyć konstrukcje pasujące jak ulał do dostępnej przestrzeni i odpowiadające naszym potrzebom w danej chwili.

Otwierają też drogę dla królowych tarasów – poduch. Nie tylko zapewniają one wygodę, ale mogą też mieć fantazyjne kształty i wzory, przez co będą stanowić jeden z ważniejszych punktów aranżacyjnych. Poza tym ich pokrycia można bardzo łatwo zdjąć i wyprać, co jest sporym, a często niedocenianym, udogodnieniem.

Jak szybko i tanio odświeżyć taras? ←←← Sprawdź!

Aranżacja tarasu w stylu nowoczesnym

Jeśli taras ma spełniać przede wszystkim funkcję wypoczynkową, dobrym pomysłem będzie przestrzeń w stylu nowoczesnym. Ciekawym rozwiązaniem jest wstawienie centralnego, okrągłego zbiornika z wodą, wokół którego ustawimy krzesła i leżanki czy większe ławki. Obecność wody świetnie schłodzi w upalne dni, a jeśli wprawimy ją przy tym w ruch, jej szum będzie działał uspokajająco. Trzeba przy tym pamiętać, żeby meble stojące wokół zbiornika miały wykończenia z tego samego materiału co on, np. z piaskowca. Nie możemy też zapominać o roślinach – do nowoczesnej aranżacji pasują np. miniaturowe odmiany róż, trzmielina, bukszpan, tojad czy lawenda.

Aranżacja tarasu w stylu rustykalnym

Tzw. styl wiejski stawia przede wszystkim na naturalne materiały – królują tutaj drewno i większe kamienie. Taras rustykalny współgra najlepiej z drewnianymi domami i jest często spotykany przy domkach sezonowych. Na takim tarasie powinny znaleźć się zatem polne kamienie, zwłaszcza o bardziej „surowym” kształcie, i meble z litego drewna. Idealnym dodatkiem będzie też stylizowana ławka, np. z przekrojonych na pół bali, ustawiona w miejscu pozwalającym obserwować piękno otaczającej przyrody.

Dzięki stylowi rustykalnemu można stworzyć naprawdę sielski klimat – zwłaszcza jeśli zastosujemy go także w aranżacji ogrodu i balkonu. Chcąc uzyskać ten niepowtarzalny klimat zadbajmy też o odpowiednie kwiaty – astry, aksamitki czy bratki to właśnie to, czego potrzebują wiejskie aranżacje.

Taras z naturalnym „zadaszeniem”

Tarasy można też przekształcić w swoiste altany – za filary będą służyć pnie drzew, a ich splecione gałęzie stworzą naturalny „dach”.

Oczywiście będzie to projekt wieloletni – rośliny trzeba do tego przygotować właściwie od samego posadzenia. Drzew tych nie przycinamy przez pierwsze lata, a jedynie usuwamy większość pędów bocznych, a gdy osiągną potrzebną wysokość, splatamy ich wierzchołki, związując je przy tym sznurkiem. Następnie przynajmniej dwa razy w roku musimy przycinać korony i przeplatać kolejne pędy sąsiadujących roślin, aby powstała z nich żywa kopuła.

Wymaga to sporo zaangażowania, ale dzięki temu możemy stworzyć naprawdę niepowtarzalne miejsce nie tylko w sercu ogrodu (podobny zabieg można też zastosować w przypadku balkonu). Jakie drzewa można zaaranżować w ten sposób? Świetnie nadaje się do tego lipa drobnolistna, grab pospolity, klon polny i ginnala (odmiana tatarskiego) oraz buk pospolity.

Taras jako zewnętrzna jadalnia

Latem tarasy, zwłaszcza z zabudową chroniącą przed natrętnymi owadami, mogą być idealną alternatywą dla wewnętrznej jadalni. Posiłek na łonie przyrody to jedno z doznań, których każdy powinien doświadczyć przynajmniej raz.

Dobrze jest więc wystawić na taras przynajmniej stolik kawowy, najlepiej z regulowanymi nogami. Jeśli zamierzamy biesiadować w większym gronie, można pomyśleć o stole normalnych rozmiarów czy dodatkowym wózku, na który będzie można odkładać np. napoje czy puste talerze.

Częstym elementem wyposażenia takich tarasów jest również grill. Najlepiej sprawdzają się modele, które można łatwo przemieszczać, co pozwoli szybko dostosować pozycję grilla w taki sposób, aby wydobywający się z niego dym nie przeszkadzał nikomu.

Warto postawić na składane meble, które będzie można szybko rozstawić w razie potrzeby. Sprawdzają się też krzesła z otworami w siedzeniach, które można sztaplować (dzięki temu będzie można je przechowywać nawet na bardzo małym balkonie czy w składziku na uboczu ogrodu).

Jeśli taras znajduje się z tyłu i ma służyć właśnie jako miejsce do spożywania posiłków, nie musimy nawet specjalnie przebierać w umeblowaniu – do biesiadowania wystarczą najprostsze meble ogrodowe. Istotne będzie też zadaszenie tarasu jadalnianego – przecież nie chcemy, żeby coś spadło nam z góry do zupy lub napitku, prawda?

Nowoczesny Taras

Jak urządzić wygodny taras?

Aranżację tarasu należy tak przemyśleć, aby nie było konieczności ciągłego przestawiania i porządkowania elementów wystroju. Warto więc zachować umiar i nie przesadzać z dodatkami, aby nie zabrakło miejsca na bardziej praktyczne rzeczy.

Ważnym elementem będzie także podłoga – zarówno na tarasie, jak i balkonie bardzo dobrze sprawdzają się panele podłogowe. Są znacznie łatwiejsze do ułożenia niż płytki, a poza tym można dobrać ich kolor pod meble, co znacznie ułatwi właściwie wszystkie aranżacje. Ponadto panele są dość uniwersalne i pasują do niemal każdego wystroju.

Tarasy to też idealny materiał na przydomowy zielnik – świeże zioła w zasięgu ręki z pewnością przebijają ich suszone odpowiedniki z torebek. Rośliny te często nie wymagają skomplikowanej opieki, a przynoszą sporo korzyści. Doniczki z ziołami można ustawić np. na stylowej etażerce. Mebel ten można też wykorzystać do stworzenia np. kącika czytelniczego.

Mówiąc o wygodzie, nie sposób nie poruszyć kwestii oświetlenia – w końcu na tarasach, zwłaszcza wygodnych, przesiadujemy nie tylko w ciągu dnia. Oświetlenie na taras powinno być w pierwszej kolejności praktyczne, a dopiero później dekoracyjne. Właśnie takie są lampy bazujące na LED-ach – mogą one przyjmować przeróżną formę od klasycznych żarówek, przez listwy i taśmy, po girlandy czy zasłony z małych światełek. Ta różnorodność sprawia, że oświetlenie tego typu można dopasować pod każdy wystrój – nie zawiodą się nawet wielbiciele nieco już zabytkowych stylów czy popularnego w pewnych kręgach steampunku.

Aranżacja stawiająca na wygodę nie może też obejść się bez parasola ogrodowego. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę, czy posiada oznaczenie 50+, gwarantujące pochłanianie aż 98% promieniowania UV. Kwestia ta jest szczególnie ważna, gdy w naszym domu mieszkają małe dzieci, seniorzy czy osoby z chorobami serca. Alternatywą dla parasoli jest wspomniane już zadaszenie lub pergola tarasowa.

Przydatna może być też ozdobna szafa dedykowana tarasom, do której można schować np. poduszki, drobne akcesoria czy niewielkie sprzęty do pielęgnacji ogrodu.

Aranżacja tarasu między ścianami

Nie każdy taras ma formę podobną do balkonu – zdarza się, że jest połączony z więcej niż jedną ścianą budynku. Tworzy to często zaciszny, a zarazem dobrze nasłoneczniony zakątek, zwłaszcza jeśli umieszczony jest od strony południowej. W takim miejscu wiele roślin znajdzie doskonałe warunki do wzrostu, przy okazji nawilżając powietrze w upalne dni.

Taki półotwarty taras to dobre miejsce dla ziół czy roślin pachnących lub miododajnych, których zapach dotrze także do wnętrza domu. Otaczające ściany nadają się też bardzo dobrze do hodowli pnączy, np. bluszczu czy nawet winorośli.

W takich warunkach można stworzyć nawet swego rodzaju oranżerię, zwłaszcza jeśli zechcemy skorzystać zabudowy tarasu Będziemy więc mogli zrelaksować się otoczeni przez rośliny – i to bez konieczności wychodzenia na zewnątrz!

Jak zagospodarować taras, aby był ładny?

Mając już za sobą wstępne praktyczne rozplanowanie naszego zewnętrznego salonu, przychodzi czas, aby zająć się jego stroną estetyczną. Warto zadbać, żeby nasza zewnętrzna przestrzeń do wypoczynku była spójna kolorystycznie z resztą domu.

Przykładowo przy nowoczesnej stylistyce elewacji, tkaniny i meble znajdujące się na zewnątrz powinny być proste i gładkie. Styl ten dyktuje także rodzaj roślin – kolorowe mogą być donice, ale już niekoniecznie same rośliny. Dlatego też na nowy taras powinniśmy wystawiać raczej rośliny zielone, a nie wielobarwne kwiaty. Ich donice, podobnie jak meble, powinny być raczej proste i pozbawione awangardowych zdobień – dobrze sprawdzają takie z gładkiego szkła.

Przy domu w bardziej tradycyjnym stylu, taras możemy zaaranżować przy użyciu dekoracyjnych mebli, np. z żeliwa lub drewna. Do tego trzeba oczywiście dorzucić poduchy i materace z motywami kwiatowymi i prawdziwe, kolorowe rośliny (najlepiej kwitnące całe lato) w tradycyjnych donicach, np. z terakoty.

Pomysły na akcesoria tarasowe

Wystrój tarasów nie kończy się na samych meblach – duże znaczenie mają także akcesoria. Wspomniane już kilkukrotnie poduchy to tylko jedna z możliwości. Ostatnio bardzo modne są zasłony – nie tylko osłonią taras czy balkon przed wścibskimi, ale też idealnie dopełnią aranżację. Dostępne są zarówno lekkie, zwiewne zasłonki, jak i ciężkie, zaciemniające „kurtyny”, pasujące do industrialnego wystroju – wybór jest tak duży, że można dobrać je właściwie do wszystkiego.

Kolejnym zarówno praktycznym, jak i dekoracyjnym dodatkiem są lampy i lampiony. Ciekawie zaprojektowane oświetlenie nie tylko pozwoli nam cieszyć się tarasem po zmroku, ale też będzie stanowić interesujące uzupełnienie aranżacji. Przykładowo bardzo ciekawie prezentują się LED-owe żarówki typu vintage o fantazyjnych kształtach w otwartych lub półotwartych lampach – ich diody mają kształt włókien, przez co do złudzenia przypominają tradycyjne żarówki.

Na taras z płytkami podłogowymi warto położyć dywany – nie tylko dopełnią aranżacji, ale też ochronią bose stopy przed poparzeniem przez nagrzane słońcem płytki.

O czym pamiętać przy urządzaniu tarasu?

Taras bardzo często pełni funkcję przedłużenia salonu. Nie musi jednak bardzo ściśle współgrać z jego wystrojem – jego charakter może być zdecydowanie luźniejszy. Ważne, żeby zachować podobną stylistykę, aby nie odstawał wizualnie od reszty domu. Jeśli nie mamy pewności co do odpowiedniej stylistyki mebli, uniwersalnym wyborem będzie drewno – wystarczy tylko dopasować ich kształty, a będą pasować do wszystkiego. Bez względu na to, jaki styl wybierzesz na swój taras, pamiętaj, aby dobrze przemyśleć projekt. Bez tego nawet najlepsze pomysły i inspiracje na niewiele się zdadzą.

Rustykalny Stół

Jak zagospodarować taras – podsumowanie

Choć z pozoru może się wydawać, że jest to tylko większy balkon na parterze, taras to w rzeczywistości zupełnie inna część budynku, dająca znacznie większe możliwości aranżacyjne. Dobrze przemyślany projekt potrafi stworzyć przestrzeń o niepowtarzalnej atmosferze, w której będziemy chcieli spędzać każdą wolną chwilę.

Modne projekty tarasów ←←← Sprawdź!

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę

Black Yellow Week