Pnącza na tarasie lub balkonie są bardzo popularnym rozwiązaniem. Mają duży walor estetyczny i dają ochronę przed słońcem i sąsiadami. Dużym walorem pnączy jest fakt, że szybko rosną i nie wymagają częstej pielęgnacji.
Podczas wyboru pnączy należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze wielkość i umiejscowienie tarasu, balkonu, pergoli tarasowej. Jeśli taras znajduje się po stronie południowej lub zachodniej, należy dobrać rośliny, które dobrze sobie radzą z dużym nasłonecznieniem. Warto też zwrócić uwagę na to czy: roślina jest jednosezonowa lub wieloletnia, oraz czy kwitnie.
Pnącza jednoroczne
Pnącza jednoroczne żyją przez jeden sezon – obumierają po okresie kwitnienia. Nasiona pnącz jednorocznych wysiewa się na początku maja. Istnieje też możliwość zakupu sadzonek. Najlepiej je sadzić w donicach lub skrzynkach balkonowych. Bardzo ważnym elementem są także podpory – do tego najlepiej użyć pergoli, palików lub krat.
Warto wiedzieć, że młodym roślinom zagrażają przymrozki, dlatego też należy zabezpieczyć papierem lub agrowłókniną. Pnącza jednoroczne rosną bardzo szybko. Niektóre odmiany w ciągu kilku tygodni tworzą pędy o długości 2-3 metrów. Do gatunków jednorocznych zaliczamy:
- nasturcja pnąca,
- groszek pachnący,
- fasola ozdobna,
- chmiel japoński.
Jakie pnącza na słoneczny balkon?
Ze względu na nasłonecznienie i wysokie temperatury na słoneczny balkon należy wybrać odpowiednie rośliny. Do słonecznych miejsc najlepiej pasują:
- wiciokrzewy
- glicyna
- Winobluszcz pięciolistkowy
Pnącza wielosezonowe
Pnącza wieloletnie rosną wolniej od jednorocznych, ale z roku na roku tworzą gęstszą osłonę.. Nie umierają też po pierwszych jesiennych przymrozkach i niektóre gatunki są zielone przez cały rok (np. bluszcz). Do najpopularniejszych pnącz wielosezonowych można zaliczyć:
- bluszcz,
- winobluszcz,
- chmiel zwyczajny,
- wiciokrzew.
Jak pielęgnować pnącza?
Pnącza nie wymagają dużej pielęgnacji. Najważniejszym elementem jest podporą i dobra gleba. Rośliny wielosezonowe należy nawadniać w pierwszych dwóch sezonach. W późniejszym okresie wymagają nawadniania jedynie w czasie upałów i suszy.
W przypadku pnączy można zastosować nawóz, najlepiej sprawdzi się nawóz wieloskładnikowy lub kompost. Niektóre odmiany trzeba zabezpieczać przed zimą – poprzez okrycie agrowłókniną. Istotnym elementem jest także przycinanie – suche pędy najlepiej usuwać wiosną.
Przeczytaj: Jakie kwiaty na taras?