Klient: Indywidualny Biznesowy

Zadaszenie tarasu dachówką – najważniejsze informacje

Dachówka to jeden z materiałów, który można wykorzystać jako zadaszenie tarasu. Jeśli się na niego zdecydujemy, musimy pamiętać o odpowiednim stelażu, który wytrzyma ciężar zadaszenia. Dachówka jest trwała oraz chroni przed warunkami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem i wiatrem. 

Do jej minusów zaliczyć można brak przepuszczalności światła, ale rozwiązaniem tego problemu może być zamontowanie okien, co jednak może wpłynąć na cenę projektu. Dom powinien być pokryty tą samą dachówką, co taras – takie rozwiązanie ma duży walor estetyczny. Za dachówkę należy zapłacić od 25 zł, do nawet 100 zł za metr kwadratowy. 

Zadaszenie tarasu blachodachówką 

Dobrym rozwiązaniem jest blachodachówka. Skutecznie ochroni przed wiatrem i słońcem. Podobnie jak w przypadku dachówki, aby nieco oświetlić taras będziemy musieli zamontować okno. Co warte podkreślenia, blachodachówka jest lżejsza od dachówki, dzięki czemu stelaż nie wymaga skomplikowanej konstrukcji. Do montażu potrzebna nam będzie podbitka, ponieważ od spodu blacha nie jest zbyt atrakcyjna. 

Wadą blachodachówki  jest hałas jaki generuje podczas opadów deszczu. Podczas ulewy spadające krople na dach powodują dźwięk, który dla niektórych osób może być nieprzyjemny. Ceny blachodachówki zaczynają się od 20 zł za metr kwadratowy. 

Rozsuwane zadaszenia tarasu —– Sprawdź

Zadaszenie tarasu gontem bitumicznym

Ciekawym rozwiązaniem jest gont bitumiczny. Taki materiał również nie przepuszcza światła, ale jest cichy podczas opadów deszczu. Gont nie wymaga wytrzymałego stelaża, ale należy go układać na pełnym odeskowaniu. 

W celu spełnienia warunków estetycznych, materiał na gont tarasowy powinien być taki sam, jak materiał na całym dachu budynku. 

Zadaszenie tarasu poliwęglanem – alternatywa dla dachówki

Najpopularniejszym materiałem na zadaszenie tarasu jest poliwęglan. To rodzaj tworzywa sztucznego, który przypomina plastik. Jest lżejszy od szkła, odporny na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Stelaż nie wymaga skomplikowanej konstrukcji – najczęściej jest aluminiowy lub drewniany. 

Występuje w formie płyt (o grubości do 15 mm). Co istotne, świetnie przepuszcza światło – do 92% – przez co taras będzie nasłoneczniony. Podczas upałów może trzeszczeć i się nagrzewać, co może powodować podwyższoną temperaturę na tarasie. W celu ograniczenia dyskomfortu, który wynika z przezroczystości, na dach można położyć bambusowe lub płócienne rolety. 

Obracane lamele – nowoczesne rozwiązanie wielofunkcyjne

Jeśli zamierzamy zbudować dach tarasu od zera, warto zastanowić się nad gotowymi rozwiązaniami. Rynek oferuje specjalne konstrukcje, tzw. pergole. Tego typu zadaszenia mają aluminiowy lub tkaninowy  dach. Aluminiowy składa się z obracanych paneli – tzw. lameli, tkaninowy z kolei z trójwarstwowej tkaniny. Oba rozwiązania są odporne na deszcz i wiatr, a lamele również na śnieg. Co istotne, istnieje możliwość automatycznego sterowania dachem, dzięki czemu w wygodny sposób możemy zdecydować, która część tarasu ma być zacieniona.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę