Klient: Indywidualny Biznesowy

Czym zadaszyć taras? – przegląd najpopularniejszych metod

Taras bez wątpienia stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w obrębie domu i jego najbliższej okolicy. Niestety w przeciwieństwie do naszych sąsiadów z południa Europy raczej nie możemy sobie pozwolić na całkowicie otwarty taras – pogoda w naszym kraju jest zdecydowanie mniej przewidywalna. Dlatego warto zdecydować się na zadaszenie tarasu – dzięki niemu niestraszny będzie nam deszcz czy zbyt intensywne promieniowanie słoneczne. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych metod zadaszenia tarasu. Kolejność wymienienia nie odzwierciedla ich rzeczywistej popularności.

Parasol Przeciwsłoneczny

1. Parasol ogrodowy

Najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Poradzi sobie ze słońcem i niezbyt intensywnymi opadami atmosferycznymi. Minusem są jednak rozmiary takiego parasola (obejmie raczej tylko niewielką część tarasu) oraz podatność na wiatr. Mimo to rozwiązanie to sprawdza się przy sezonowym zastosowaniu i na mniejszych tarasach.

2. Żagiel przeciwsłoneczny

Oparta na solidniejszej konstrukcji droższa alternatywa dla tradycyjnego parasola. Oferuje podobną odporność na promienie UV i wodę opadową. Żagiel osłania znacznie większą powierzchnię, ale nadal jest to tylko częściowa ochrona. Na pewno wygrywa jednak stylem i może być efektywnie stosowany nawet na dużych tarasach.

Dostępne są żagle o różnych kształtach, począwszy od trójkątnych, przez prostokątne, po wieloboczne. Mogą być pojedyncze lub rozpięte po kilka na tym samym stelażu.

Namiot Ogrodowy, Którym Można Też Zadaszyć Taras

3. Namiot

Tkaninowy namiot pełni tę samą funkcję, co dwa wymienione wyżej rozwiązania. Różnica polega jednak na tym, że obejmuje całą powierzchnię tarasu i pozwala zachować większą prywatność dzięki rozwijanym ścianom. Dodatkową zaletą jest możliwość zamontowania na nim moskitier, dzięki którym wypoczynek na tarasie będzie znacznie przyjemniejszy.

Trzeba jednak pamiętać, że wciąż jest to rozwiązanie sezonowe. Namioty nie sprawdzą się też w lokalizacjach z silnymi wiatrami. Poza tym ich walory estetyczne mogą być dość dyskusyjne – na ogół jest to bardziej funkcyjne niż dekoracyjne rozwiązanie.

Markizy Nad Tarasem

4. Markiza

W przypadku tarasów przylegających bezpośrednio do ściany domu można zastosować składaną markizę. Dokładnie taką samą jak te spotykane np. nad wejściami do hoteli, restauracji, czy sklepów. Ich podstawową funkcją jest zatrzymywanie deszczu, ale zapewniają również trochę cienia – przy odpowiednim umiejscowieniu mogą objąć nim cały taras.

Podobnie jak inne wymienione do tej pory rozwiązania nie powinny być wystawiane na silne wiatry i intensywne opady – należy je składać w trakcie burz i porywistych podmuchów wiatru. Niewątpliwą zaletą oferowaną przez ten rodzaj zadaszenia jest bardzo duża różnorodność kolorystyczna – tkaniny wykorzystywane w markizach mogą mieć najrozmaitsze barwy i wzory. Można więc dzięki nim dodać tarasowi nieco ekstrawagancji.

Taras Z Zadaszeniem Zintegrowanym Z Budynkiem

5. Stałe zadaszenie tarasu

Dla tarasów przylegających do domu można zaprojektować zadaszenie będące integralną częścią elewacji budynku. Może to być np. przedłużenie połaci dachu czy szklane zadaszenie tarasu wychodzące bezpośrednio ze ściany budynku. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność uwzględnienia go już na etapie budowy domu.

Alternatywą dla takiego zintegrowanego zadaszenia jest konstrukcja przymocowywana do ściany – zwykle będzie to drewniany lub aluminiowy stelaż, na którym rozpina się tkaninę lub montuje płyty poliwęglanowe. Najtańszą opcją będzie zadaszenie wykonane z drewna iglastego. Zadaszenie tarasu z poliwęglanu zyskuje na popularności ze względu na zapewnianie ochrony przed opadami bez blokowania światła (choć oczywiście zatrzymuje promieniowanie UV). Przezroczyste płyty z poliwęglanu komorowego pozwalają też bez przeszkód podziwiać niebo.

Stałe aluminiowe czy drewniane zadaszenie tarasu można też zastosować w przypadku tarasów wolnostojących. Konstrukcja będzie się wtedy opierać na zakotwionych w gruncie słupkach (zwykle czterech stojących w rogach, żeby nie blokowały widoku). Zadaszenie na takim stelażu mogą pokryć m.in. gonty bitumiczne, blachodachówka czy wspomniane już płyty komorowe. Takie pokrycie dachowe świetnie zatrzymuje opady atmosferyczne i nie jest podatne na wiatr oraz uszkodzenia mechaniczne.

Przyścienna Tarasola Elegancy Z Roletami

6. Tarasola

Tarasole to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych pergol – to coś więcej niż pergola tarasowa. W dużym uproszczeniu jest to aluminiowe zadaszenie tarasu z możliwością elektrycznego składania daszku. Zależnie od modelu (aktualnie dostępnych jest dziewięć różnych opcji) tarasole mogą być wolnostojące, przyścienne z podporami lub podwieszane. Właściwe zadaszenia tarasu mogą być wykonane z tkaniny lub obracających się aluminiowych lameli. Otwieranie dachu może być sterowane ręcznie lub zdalnie z wykorzystaniem wygodnego pilota. Warto też pamiętać, że aluminiowe zadaszenie (lamele) wytrzymuje obciążenie śniegiem wynoszące do 120 kg/m2.

Bez względu na to, czy taras znajduje się przy budynku, czy w pewnej odległości od niego, tarasolę można wyposażyć w szereg dodatków, takich jak rolety przeciwwietrzne (pełniące również funkcję moskitier i filtrów promieni słonecznych), przeszklenia (przesuwne panele ze szkła hartowanego), oświetlenie LED oraz promienniki ciepła (czyli system ogrzewania oparty na podczerwieni). Dzięki temu można przekształcić taras z sezonowej atrakcji w całoroczny pokój wypoczynkowy na świeżym powietrzu.

Zadaszenia tarasu – podsumowanie

Taras może pełnić wiele funkcji – od zewnętrznego salonu, przez „pokój” wypoczynkowy, po miejsce do ćwiczeń. Niestety jego wykorzystanie jest w naszym klimacie mocno ograniczone ze względu na kapryśną pogodę. Na szczęście można sobie z tym problemem częściowo poradzić, decydując się na zadaszenie tarasu. Do wyboru mamy całkiem sporo opcji, poczynając od prostych parasoli po nowoczesne konstrukcje wzbogacone o szereg przydatnych dodatków. Choć nie jest to tania opcja, warto zastanowić się szczególnie nad tą drugą możliwością. Dobrym przykładem są tutaj produkowane przez nas tarasole – dzięki nim nie tylko zadaszysz na stałe taras, ale możesz także stworzyć unikalne miejsce na świeżym powietrzu, którym możesz cieszyć się właściwie przez cały rok. Dzięki zabudowie szklanymi panelami i roletami przeciwwietrznymi oraz promiennikom ciepła tarasola stworzy idealne warunki do wypoczynku także w trakcie chłodniejszej części roku.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę