Klient: Indywidualny Biznesowy

Tarasola w sercu ogrodu – case study

Jakiś czas temu informowaliśmy, że Tarasola dołączyła do grona partnerów programu „Zgłoś ogród” emitowanego na antenie TVN Style. Produkcja pokazuje przykłady metamorfoz przydomowych ogrodów, które mają być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i nowoczesne.  W pierwszym odcinku programu mogliście obejrzeć proces projektowania i tworzenia ogrodu „od podstaw”. Jednym z kluczowych elementów nowej aranżacji są nasze zadaszenia tarasowe.

W tym wpisie przybliżymy Wam jaką rolę w całym przedsięwzięciu odegrały tarasole Technic, co zrobiliśmy aby zrealizować wizję klienta oraz jakie wyzwania postawiła przed nami ta realizacja.

Problem

Ogród to miejsce przede wszystkim atrakcyjne wizualnie. To tu podczas letnich dni łapiemy chwilę oddechu i relaksujemy się. Wyzwaniem jest zaprojektowanie tej przestrzeni w sposób, który poza kwestiami estetycznymi, spełni również szereg wymagań dotyczących funkcjonalności. Idealny ogród nie tylko cieszy oko bujną roślinnością, ale daje też mnóstwo możliwości: można tu zorganizować przyjęcie, zjeść posiłek, usiąść i poczytać książkę, opalać się czy wprost przeciwnie: skryć się przed słońcem.

Cel

Celem projektu realizowanego w pierwszym odcinku programu „Zgłoś ogród” było zaaranżowanie w pełni funkcjonalnej przestrzeni ogrodowo-tarasowej z częścią centralną w postaci zadaszonego tarasu, który stanie się „letnim domem”.

Proces

Metamorfoza ogrodu to skomplikowany i wieloetapowy proces, dlatego w tym wpisie skupimy się na roli, która przypadła właśnie nam. Zadaniem Tarasoli było dostarczenie zadaszenia tarasowego, które spełnia wymagania klientów oraz wpisuje się w wizję projektantek.

Wszystkie nasze rozwiązania opierają się na idei personalizacji i dopasowania produktu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Jednocześnie w całym procesie projektowania i montażu zawsze uwzględniamy uwarunkowania techniczne budynku i otoczenia. To powoduje, że nie raz wdrożenie wizji klienta wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań.

Tym razem musieliśmy zmierzyć się z następującymi wyzwaniami:

1.  Instalacja lameli dachowych tarasoli w taki sposób, aby osiągnąć maksymalną ochronę przed słońcem.

W związku z tym, że taras jest mocno nasłoneczniony (a co za tym idzie: panuje tam wysoka temperatura), właścicielom zależało aby maksymalnie wyeliminować efekt nadmiernego nagrzewania tarasu, dlatego sprawdziliśmy jak słońce operuje na tarasie w ciągu dnia i zaproponowaliśmy taki sposób ułożenia lameli, aby maksymalnie można było dozować ilość światła wpadającego przez zadaszenie (oczywiście tam, gdzie było to technicznie możliwe).

2. Zamykany dach nad strefą jadalnianą.

Pierwotna koncepcja przewidywała, że nad stołem jadalnianym w betonowej opasce zamontowane zostaną stałe, drewniane lamele, które powtrzymają nieco promienie słońca i będą tzw. łamaczem światła. Ale takie rozwiązanie nie chroni przed deszczem, a na tym zależało właścicielom. Z pomocą przyszedł nasz automatyczny dach Technic w wersji tende, czyli montowany bez nóg, właśnie w takich betonowych opaskach. Teraz zadaszenie w  pozycji zamkniętej chroni rodzinę przed deszczem, wiatrem i nadmiernym słońcem, a w pozycji otwartej (kąt można dostosować do padających promieni) daje podobny efekt jak stałe lamele z pierwotnej koncepcji. Jednym naciśnięciem pilota można ustawić optymalną pozycję dachu.

3. Wkomponowanie zadaszeń w bryłę budynku.

Dom posiadał tzw. opaski betonowe z otwartą przestrzenią w środku. Kwestią kluczową było wpasowanie się z dachem i zapewnienie ochrony przed warunkami atmosferycznymi.  Drugą ważną kwestią było dostosowanie wysokości wolnostojącej tarasoli, w taki sposób, aby nie ograniczała dopływu światła do wnętrza domu i licowała się z wysokością opasek betonowych, w których zamontowano pozostałe dwa modele tarasoli Technic w opcji tende. Tarasola Technic w opcji pawilon została wykonana w wymiarach, które spełniły te założenia. 

4. Dopasowanie kolorów zabudowy tarasu do kolorystyki budynku.

W rozwiązaniu tego problemu pomógł szeroki wachlarz dostępnych kolorów. Finalnie kolor obydwu zadaszeń Technic typu tende (wsparte na betonowej opasce) dopasowaliśmy do koloru elewacji (biały), a wolnostojąca tarasola Technic została wykonana w kolorze antracytowym, utrzymanym w konwencji kolorystyki okien, bram oraz dodatków.

5. Montaż lampy oświetlającej jadalnię, zlokalizowanej bezpośrednio nad stołem.

W tym przypadku zamontowanie tradycyjnej lampy było problematyczne, ponieważ bezpośrednio nad jadalnią znajdują się automatycznie otwierane lamele. Mimo wszystko udało się spełnić życzenie właścicielki, której zależało na zamontowaniu pięknej lampy nad stołem. Wyposażyliśmy konstrukcję zadaszenia w dodatkowy profil aluminiowy, który zamontowano poniżej ruchomych lameli dachowych. Lampa ma stały element, do którego jest mocowana, a lamele przestrzeń, aby swobodnie rotować.

Zobacz efekt końcowy pracy Izy Szarmach i Olgi Piórkowskiej – tak prezentują się zadaszenia Tarasola w gotowej aranżacji

Efekty

Zadaszony taras to serce zaprojektowanego ogrodu. W zasadzie można go określić jako letnią wersję domu, ponieważ nie ogranicza się tylko i wyłącznie do części wypoczynkowo-relaksacyjnej. Pod tarasolą zaaranżowany został salon, kuchnia oraz jadalnia.

#1 Taras wielofunkcyjny

Zaaranżowanie letniej kuchni wyposażonej w grill oraz podstawowe umeblowanie (półwyspa) sprawia, że grillowanie na tarasie jest znacznie przyjemniejsze – samo przygotowywanie posiłków staje się w ten sposób przyjemną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podobnie w pełni wyposażona jadalnia umieszczona pod dachem tarasoli daje możliwość zgromadzenia rodziny lub gości przy wspólnym posiłku „pod chmurką”.

#2 Automatyczne zadaszenie

Strzałem w przysłowiową „dziesiątkę” była modyfikacja pierwotnej koncepcji i instalacja automatycznego zadaszenia lamelowego nad całą powierzchnią tarasu. W ten sposób wyodrębniliśmy przestrzeń, z której można korzystać  niezależnie od pogody: zamykany dach chroni przed deszczem lub zbyt mocnym słońcem, z kolei otwarte lamele pozwalają cieszyć się słonecznym dniem lub letnią nocą pod gwiazdami.

#3 Zabudowa boczna

W wolnostojącym modelu tarasoli zdecydowaliśmy się na zamontowanie zabudowy bocznej: shuttesów oraz rolet ZIP. Obydwa rozwiązania sprawiają, że tarasola jest jeszcze bardziej komfortowa.

Przesuwne shuttersy wyposażone w obrotowe lamele chronią przed nadmiernym słońcem, wiatrem lub deszczem. Dodatkowy podział strefowy daje możliwość innego ustawienia górnej i dolnej części lameli.

Podobnie prezentują się rolety ZIP, które poza osłoną od warunków atmosferycznych, pomogą ochronić się przed insektami. Co ważne, to rozwiązanie jest w pełni zautomatyzowane – zwijanie i rozwijanie rolet odbywa się za pomocą pilota.

Zabudowa boczna pozwala też na zachowanie prywatności – sprawdza się zwłaszcza w miejscach, gdzie roślinność nie daje naturalnego efektu odseparowania ogrodu od ulicy czy sąsiedniej działki. Konstrukcja została wyposażona też w czujnik pogodowy, który w przypadku silnego wiatru prześle sygnał wyzwalający automatyczne zwinięcie rolet ZIP. 

W tej realizacji wykorzystaliśmy następujące produkty:

Tarasola Technic Pawilon (konstrukcja wolnostojąca)

  • kolor konstrukcji – antracyt 7016
  • Kolor lameli – antracyt 7016

Tarasola Technic Tende (konstrukcja wsparta na betonowych opaskach)

  • kolor lameli – biały 9010

Zabudowa boczna:

Shuttersy

  • kolor – antracyt 7016
  • system przesuwny

Rolety ZIP

  • kolor – antracyt 7016
  • kolor tkaniny: antracyt

Wyposażenie dodatkowe:

  • Czujnik wiatru

Jesteś ciekawy jak wygląda w pełni zaaranżowany ogród? Obejrzyj pierwszy odcinek programu „Zgłoś ogród”

Całość procesu aranżacji ogrodu, począwszy od projektu a skończywszy na finalnej prezentacji urządzonej przestrzeni i zastosowanych rozwiązań, możecie zobaczyć w pierwszym odcinku programu „Zgłoś ogród”. Program jest emitowany na antenie TVN Style oraz dostępny w player.pl.

Premiery kolejnych odcinków programu możecie obejrzeć w każdy poniedziałek lipca o godz. 22.00 w TVN Style.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę