Zabudowa tarasu na piętrze to doskonały sposób na powiększenie przestrzeni użytkowej domu czy mieszkania. Jeśli zadbasz o kilka ważnych aspektów, stworzysz wspaniałe miejsce do relaksu z pięknym widokiem – i to nie tylko na lato. Takie przedsięwzięcie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania technicznego i formalnego.
Jak zabudować taras na piętrze? Jakie materiały wybrać i na co zwrócić uwagę, by Twoja inwestycja była bezpieczna i funkcjonalna? Przeczytaj w praktycznym poradniku.
Dlaczego warto zbudować taras na piętrze?
Taras na piętrze to duża zaleta domu lub mieszkania. Jeśli urządzisz go przytulnie i stylowo, stanie się Twoim prywatnym azylem na świeżym powietrzu, nawet w sercu miasta. Spędzisz tam wspaniałe chwile w ciepłe, bezdeszczowe dni.
Czy to jednak wystarczy? A co, kiedy za oknem pada deszcz, wieje silny wiatr czy panuje niska temperatura? Lub wręcz przeciwnie, upał i ostre słońce nie pozwalają na swobodny relaks? Nawet w takich warunkach nie musisz rezygnować ze spędzania czasu na tarasie. Wystarczy odpowiednio go zadaszyć.
Dzięki solidnej zabudowie możesz cieszyć się nim przez większą część roku, w niemal każdych warunkach atmosferycznych. Zadaszenie tarasu na piętrze osłoni Cię przed nadmiernym słońcem i deszczem, a ściany boczne zadaszenia będą stanowić dodatkową ochronę. Dodatkowe wyposażenie, jak podgrzewana podłoga czy promienniki ciepła sprawiają, że taras stanie się komfortowym miejscem wypoczynku nawet w chłodniejsze dni.
Tak przygotowana przestrzeń jest jak zaproszenie do relaksu, niezależnie od pogody. Możesz podziwiać piękne widoki, oddać się lekturze czy urządzić spotkanie z przyjaciółmi (którego nie odwołasz w ostatniej chwili z powodu nagłego deszczu!).
Aby jednak w pełni cieszyć się tą przestrzenią, musisz najpierw wiedzieć, jak zabudować taras na piętrze.
Jak zabudować taras na piętrze?
Aby zabudować taras na piętrze, powinieneś zadbać o kilka istotnych kwestii oraz spełnić formalne i techniczne wymogi. Co musisz zrobić, zanim profesjonalna firma przystąpi do działania?
- Uzyskaj zgodę od wspólnoty mieszkaniowej, zarządcy budynku lub architekta – w zależności od rodzaju nieruchomości.
- Zaplanuj organizację przestrzeni wokół budowy, np. ewentualne zablokowanie chodnika lub ulicy.
- Sprawdź dopuszczalne obciążenie konstrukcji budynku na metr kwadratowy. Dzięki temu upewnisz się, czy strop wytrzyma dodatkowy ciężar zabudowy, mebli, roślin i innych akcesoriów. To bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, zarówno podczas budowy tarasu, jak i późniejszego użytkowania.
- Upewnij się, czy nie potrzebujesz obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Powinien wykonać je inżynier z odpowiednimi kwalifikacjami.
- Wybierz odpowiednie materiały do konstrukcji: zadaszenie oraz zabudowę boczną.
Wybór materiałów – klucz do dobrej zabudowy tarasu
Gdy formalności są już załatwione, następnym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów i konstrukcji nośnej.
Jak zabudować taras na piętrze? Świetnie sprawdzą się pergole tarasowe stosowane do częściowego lub całkowitego zadaszenia tarasu. Mogą być montowane do ściany budynku lub wolnostojące. Pergola składa się z konstrukcji nośnej i zadaszenia.
Stelaż skonstruowany jest z aluminiowych słupów. Jako materiał do zadaszenia najczęściej stosuje się aluminiowe panele (lamele), specjalną tkaninę wodoodporną, poliwęglan lub dachówkę.
Z czego wykonać boczną zabudowę tarasu? Do wyboru masz kilka praktycznych rozwiązań:
- rolety zacieniające,
- shuttersy,
- szklane zabudowy tarasów,
- stały panel ścienny.
Rolety zacieniajace
Rolety tarasowe to funkcjonalne rozwiązanie, które skutecznie chroni przed wiatrem, słońcem i insektami. Doskonale zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu budynku. W związku z tym możesz rzadziej używać urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym zmniejszyć koszty eksploatacji budynku.
Rolety typu ZIP zawierają zamek błyskawiczny i wkładkę prowadzącą PVC. Dzięki temu świetnie sprawdzają się na wyższych kondygnacjach, gdzie mogą być narażone na silne podmuchy wiatru.
Nowoczesne rolety sterowane są przewodowo lub radiowo za pomocą pilota – dla jeszcze większej wygody użytkowania. Opcjonalne czujniki wiatru automatycznie dostosowują ustawienie rolet. Przy większych prędkościach wiatru zamykają się one całkowicie, przy niższych zaś mogą być ustawione pod kątem 45 stopni.
Shuttersy
Shuttersy to eleganckie, ruchome okiennice, nazywane również żaluzjami tarasowymi. Panele zbudowane są z lameli z możliwością regulacji kąta ich nachylenia. Dzięki temu zyskujesz maksymalną kontrolę nad światłem słonecznym.
Shuttersy doskonale chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, wiatrem i zapewniają prywatność. Wykonane są z trwałego aluminium, które – dzięki odpowiedniemu lakierowi – może na przykład perfekcyjnie imitować drewno. Poza tym popularnym rozwiązaniem dostępna jest jednak także szeroka gama innych kolorów. Shuttersy świetnie komponują się więc zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi aranżacjami tarasu.
Shuttersy pomagają także skutecznie oddzielić się od sąsiadów. Kiedy potrzebujesz pełnej prywatności możesz całkowicie zsunąć żaluzje. W innym przypadku poziom osłonięcia może być mniejszy.
Szklane zabudowy tarasów
Szklana zabudowa tarasu to rozwiązanie, które pozwoli Ci cieszyć się przestrzenią niemal przez cały rok, niezależnie od pogody. Dzięki przesuwanym panelom możesz dowolnie otwierać i zamykać przestrzeń.
Co więcej, przeszklenia nadają tarasowi na piętrze nowoczesnego i eleganckiego charakteru. Bezramowe drzwi przesuwno-składane po zamknięciu są niemal niewidoczne.
Piękny wygląd i funkcjonalność to nie wszystko. Szkło hartowane zapewnia także maksymalne bezpieczeństwo i jest odporne na uszkodzenia.
Stały panel ścienny z aluminium
Stałe panele ścienne stanowią osłonę tarasu przed wiatrem, chłodem i opadami oraz zapewniają prywatność. Mogą być wykorzystywane zarówno jako częściowa, jak i całkowita zabudowa ścian konstrukcji, a także jako panel sufitowy.
Panel tworzy unikalny efekt wizualny, zwłaszcza w połączeniu z oświetleniem LED.
Jak zainstalować konstrukcję nośną?
Konstrukcja nośna tarasu to najważniejszy element, który musi być solidny i odpowiednio zamocowany.
W przypadku starych budynków kotwienie najczęściej odbywa się w dach żelbetowy. W nowych budynkach stosuje się uchwyty stalowe montowane w stropodachu lub stopy stalowe, które obciążają konstrukcję. Każda instalacja wymaga dokładnych obliczeń i współpracy z fachowcami, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo na wysokości. Co musisz wiedzieć?
Taras na piętrze to wyjątkowo przyjemna przestrzeń do relaksu. Nie zapominaj jednak o konieczności przestrzegania zasad dotyczących bezpieczeństwa.
- Ważne jest, aby konstrukcja była stabilna, a materiały odporne na działanie wiatru i innych czynników atmosferycznych.
- Istotna jest odpowiednio zaprojektowana i zamontowana balustrada, która chroni przed przypadkowym upadkiem. Zgodnie z przepisami balustrada na tarasie powinna mieć minimalną wysokość 110 cm. Jej konstrukcja musi być solidna i odporna na obciążenia boczne.
- Na pewnej wysokości zagrożenie mogą stanowić silne wiatry. Pomyśl więc o systemach zabezpieczających, takich jak czujniki wiatru w pergolach, które automatycznie zamykają lamele przy określonej prędkości podmuchów.
- Rozważ także wykorzystanie antypoślizgowych powierzchni podłogowych, które zapobiegną wypadkom, zwłaszcza podczas deszczu.
- Dobrze zaplanuj oświetlenie, które zapewni Ci możliwość bezpiecznego korzystania z tarasu także nocą.
Inwestując w tego rodzaju rozwiązania, zagwarantujesz sobie komfort i bezpieczeństwo na tarasie przez cały rok.
Jak zabudować taras na piętrze – stylowe wykończenie
Taras na piętrze to nie tylko funkcjonalna przestrzeń. To także istotny element estetyczny Twojego domu, który jednocześnie podnosi wartość nieruchomości.
Zaaranżuj go według własnych potrzeb i gustu, wykorzystując rośliny doniczkowe, meble ogrodowe, niebanalne oświetlenie czy inne gadżety. Dodaj ogrzewanie podłogowe lub promienniki ciepła i stwórz przytulne miejsce do wypoczynku przez cały rok. Zadbaj o te detale, a zyska na tym Twój taras na piętrze. Zadaszony będzie wyglądał jeszcze bardziej stylowo i zachęcająco.