Klient: Indywidualny Biznesowy

Planujesz zadaszenie tarasu? Oto 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć

W głowach wielu osób, które myślą o zadaszeniu swojego tarasu, a co za tym idzie – stworzeniu wyjątkowej przestrzeni służącej do relaksu, zabawy czy pracy – rodzą się dziesiątki myśli. Od czego zacząć? Jak wygląda cały proces powstawania tarasu? Co z projektem? Co z realizacją? Jakie materiały wybrać? Czy wreszcie… ile to wszystko będzie kosztować. Oczywiście, takich pytań i wątpliwości jest zdecydowanie więcej, a wszystkie mają jeden cel: dać pewność, że zrobisz wszystko, jak należy, a efektem Twoich starań będzie piękny, funkcjonalny i trwały taras. Co zrobić, aby o niczym nie zapomnieć i nie pominąć żadnej naprawdę istotnej kwestii? Sprawdź poniższy poradnik, w którym zawarliśmy wszystkie kluczowe elementy tego typu inwestycji.

Zadaszenie tarasu – co to takiego?

Altana, pergola, taras, a nawet ogród zimowy. Choć poszczególne konstrukcje mogą różnić się parametrami, specyfikacją, czy stylem – tak naprawdę łączy je jeden, kluczowy mianownik. Każda z nich ma stanowić przestrzeń do wypoczynku, pracy lub zabawy – bliżej natury.

W jaki sposób zadbać o każdy kluczowy aspekt? Odpowiedzi znajdziesz w poniższej instrukcji!

#1 Przeznaczenie, czyli określ, w jaki sposób będziesz korzystać z tarasu

Zasadniczy podział w tym obszarze może dotyczyć, po pierwsze – sposobów użytkowania zadaszenia (do celów biznesowych lub prywatnych), zaś po drugie – czasu, w którym ma Ci służyć.

Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja może stać się ciekawym pomysłem na rozwój Twojego biznesu. Polecamy je zwłaszcza hotelom czy restauracjom, które chcą powiększać przestrzeń, a także zaskakiwać gości. Przykłady komercyjnego zastosowania znajdziesz w realizacjach naszych klientów B2B.

Zadaszenie tarasu to również doskonała opcja dla właścicieli domów, którzy chcą stworzyć wyjątkową przestrzeń dla siebie i swoich bliskich.

#2 Sezonowo czy całorocznie? Zdecyduj, kiedy ma Ci służyć

Twój przyszły taras może przyjąć klasyczną formę, która pozwoli Ci korzystać z jego możliwości tylko w sezonie – gdy na zewnątrz panują przyjemne temperatury.

Ale… jeśli tylko zechcesz – możesz zadbać o to, aby taka konstrukcja służyła Ci doskonale przez okrągły rok. Wystarczy, że zostanie odpowiednio zaprojektowana, a także wyposażona w kilka niezbędnych funkcjonalności (np. ogrzewanie). Ciekawe rozwiązanie stanowi promiennik ciepła. O tym, jak ogrzać nim swój taras – przeczytasz na naszym blogu. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej zagłębić się w temat ogrzewania – koniecznie sprawdź: Jak ogrzać ogród zimowy?

Jeśli wybierasz opcję nr 1 – możesz postawić na częściowo lub w pełni otwarty taras. Jeżeli preferujesz opcję numer 2 – pamiętaj, aby Twój taras był nie tylko wykonany w tzw. technologii ciepłej, ale również posiadał wydajne źródło ogrzewania.

#3 Lokalizacja, czyli określ, gdzie na dobre zagości taka konstrukcja

W tej kategorii możemy mówić o dwóch rodzajach tarasów.

  • Wolnostojące, które możesz umieścić praktycznie w dowolnym miejscu na swojej działce czy innym terenie;
  • Przyścienne, które mogą stanowić swego rodzaju przedłużenie Twojego domu lub lokalu.

Oczywiście pamiętaj, aby w obu przypadkach budowa była zgodna z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.

Co wybrać? W tym miejscu decyzja zależy od Ciebie i warunków, którymi dysponujesz. Od siebie możemy tylko dodać, że tarasy dobudowywane do już istniejących obiektów cieszą się zdecydowanie większą popularnością.

#4 Materiały i styl, które wzbogacą Twój nowy taras

Wiesz już, jak i przez ile chcesz z niego korzystać, a także, gdzie finalnie zagości? Pora pochylić się nad kwestią, z czego zostanie wykonany.

Podstawę stanowi oczywiście fundament, a wraz z nim – także szkielet Twojego tarasu. Konstrukcja może zostać wykonana z drewna bądź metalu. Jeżeli Twój wybór padnie na taras zamknięty – jego ściany i drzwi mogą zostać wykonane ze szkła, a także zwieńczone funkcjonalnymi roletami. Innymi ciekawymi opcjami są stałe panele ścienne czy designerskie shuttersy.

Na podłodze tarasu może zagościć praktycznie dowolny rodzaj wykończenia, które dopasujesz do stylu, jak i swoich preferencji. Płytki, beton, a nawet drewno – to tylko kilka najpopularniejszych przykładów.

Odpowiedni dobór każdego z wyżej wymienionych czynników pozwoli Ci stworzyć spójną, ergonomiczną i stylową przestrzeń, która może podkreślać styl otoczenia (domu, terenu, działki itp.).

#5 Dobierz dodatki, akcesoria i ozdoby, które usprawnią i umilą korzystanie z tarasu

W tym obszarze masz naprawdę ogromne pole do popisu. Oprócz ogrzewania, o którym wspominaliśmy nieco wyżej, Twój wymarzony taras może być wyposażony również w wiele innych przydatnych, lub po prostu stylowych dodatków.

Jeśli zależy Ci na funkcjonalności – pamiętaj, aby zadbać m.in. o oświetlenie czy doprowadzenie źródła energii. To pozwoli Ci korzystać (i pracować) z tarasu także po zmroku.

Jeżeli ważną rolę odgrywa wygoda – nieodzownym elementem Twojego zadaszenia powinny być także meble tarasowe. Szczegółowe informacje znajdziesz w poradniku pt.: Jakie meble do ogrodu zimowego? Więcej informacji i porad na temat dodatków na taras czeka na Ciebie tutaj.

Chcesz być bardziej eko? Jeśli zdecydujesz się na stałe zadaszenie, wyposaż swój taras w panele fotowoltaiczne, które staną się dla Ciebie źródłem taniej i zielonej energii elektrycznej.

#6 Zadbaj o roślinność (jeśli chcesz)

Lubisz, gdy wokół Ciebie jest zielono? W takim razie z pewnością nie odmówisz sobie przyjemności wprowadzenia kwiatów, krzewów oraz innych roślin – również do swojego tarasu. Prawda?

Zanim postawisz na konkretne gatunki – podejmij decyzję o sezonowości, czyli tym, jakie warunki będą panowały w tej przestrzeni.

  • Jeżeli chcesz korzystać z tarasu przez 365 dni w roku – z powodzeniem możesz wybrać rośliny, które są bardziej wymagające i wymagają większej opieki (np. odpowiedniej temperatury).
  • Jeśli ma służyć Ci tylko sezonowo – dopilnuj, aby zagościła w nim roślinność, która jest bardziej odporna na czynniki atmosferyczne. Jeśli nie – pamiętaj, aby na czas jesieni czy zimy zabierać ją po prostu do domu.

Poza wyżej wymienionymi aspektami – weź pod uwagę również stopień nasłonecznienia, o którym zdecyduje lokalizacja Twojego tarasu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj: jakie donice i kwiaty na taras?

#7 Pamiętaj o pielęgnacji, czystości i ochronie Twojego tarasu

Własny taras daje mnóstwo przyjemności, ale jednocześnie wiąże się z pewnymi obowiązkami. Aby służył Ci naprawdę długo, był w pełni funkcjonalny, a także – sprawny, warto pamiętać o kilku aspektach.

W tym miejscu prym wiedzie umiejętna konserwacja, która uchroni konstrukcję przed degradacją i zniszczeniem.

Dodatkowo, ważna jest również umiejętna pielęgnacja, w tym: dobór środków i sposobów czyszczenia. O tym, jak i czym czyścić drewniany taras, przeczytasz w tym miejscu.

Nie masz pomysłu na swój taras? Zainspiruj się

Wiesz, czego chcesz, ale nie do końca potrafisz sobie wyobrazić finalną wersję tarasu, który ma zagościć na Twojej przestrzeni? Zobacz, jak prezentują się zadaszenia tarasowe, które już zagościły u naszych klientów. Znajdziesz je m.in. w zakładce realizacje.

Ile kosztuje zadaszenie tarasu?

Choć właściwie lepiej, jakby powyższy nagłówek brzmiał: ile może kosztować taras?

Dlaczego? Na ostateczną cenę, jaką przyjdzie Ci zapłacić za tego rodzaju konstrukcję, składa się wiele czynników. Począwszy od przeznaczenia oraz rozmiaru, które definiują rodzaj oraz ilość potrzebnych materiałów. Poprzez lokalizację, dodatkowe akcesoria – aż na projekcie, transporcie i montażu kończąc.

Więcej informacji, dzięki którym dowiesz się ile kosztuje zadaszenie tarasu – znajdziesz na naszym blogu.

Szukasz firmy, która zajmie się tymi sprawami za Ciebie?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji praktycznie przez cały czas! Kliknij i przejdź do kontaktu, aby porozmawiać z naszymi doradcami, którzy udzielą Ci fachowego wsparcia na każdym etapie prac. Pomożemy w doborze odpowiednich rozwiązań, a następnie wykonamy wszystkie niezbędne działania – od produkcji, poprzez transport, na finalnym montażu Twojego wymarzonego zadaszenia tarasu kończąc.

Zaprojektuj swoją wymarzoną tarasolę